Šentjanževka

ditka  

član od: 25.11.2004

sporočila: 39

tema odprta - 29. jun 2006 8:46 | ogledi: 12.347 | odgovori: 18

Pozdravljeni!

Iščem recept za liker iz šentjanževke.

Lepo prosim, če mi ga kdo napiše, oz. posreduje bližnjico, če je morebiti kje že zapisan.

Hvala in lepo se imejte!

Ditka

ditka

mansaj  

član od: 23.12.2003

sporočila: 478

29. jun 2006 8:58

pri nas doma šentjanževko namočimo v olivno olje, katerega potem uporabljamo za masažo...za liker pa še nisem slišala...me pa zanima kako to izgleda! jasna

ditka  

član od: 25.11.2004

sporočila: 39

29. jun 2006 9:24

Hvala za odgovor jasna. Jaz sem letos prvič spoznala šentjanževko in jo tudi nabrala. Liker sem poskusila na eni zabavi. Znali so mi povedati le to, da se šentjanževka nekaj časa namaka v sadjevcu, nato pa se doda med in malo zeliščnega čaja. Meni je bil prav dober. A namočeno v olje pa je za masažo? A za masažo celotnega telesa? Kako dolgo pa mora biti namočena v olje? ditka

ivvi  

član od: 1.12.2005

sporočila: 9

29. jun 2006 9:36

Pozdravljena. Mi šentjanževko namočeno v olivno olje uporabljamo za rane, če kdo pade ali pa za opekline. Šentjanževo cvetje prelijem z olivnim oljem in ga postavim na sonce, ko je lepe rdeče barve ga pospravim v temno steklenico.Pomaga tudi pri sončnih opeklinah. Nekje sem prebrala, da če uživaš pripravke iz šentjanževke ne smeš nam sonce.Mogoče bo kdo ti še bolj natančno pojasnil . Lep pozdrav. ivvi

mansaj  

član od: 23.12.2003

sporočila: 478

29. jun 2006 10:32

ja tudi za rane je dobro tole olje, je pa baje super za masažo...nona pravi, da se namažeš s tem in potem lepo porjaviš, če greš na sonce...ampak saj veste kako je s soncem dandanes jasna

ditka  

član od: 25.11.2004

sporočila: 39

29. jun 2006 11:04

Hvala tudi tebi ivvi. In približno koliko časa vama to stoji na soncu? Ali prelijem z oljem samo cvetove? ditka ditka

mansaj  

član od: 23.12.2003

sporočila: 478

29. jun 2006 11:12

jaz odrežem zgornji del rastline, torej socvetje tudi nekaj lističev je zraven, na soncu pa naj stoji toliko časa, da olje dobi krvavordečo bravo, nato pa kot je že ivvi povedala, ga daš v temno stekleničko in v hladen in temen prostor - omaro jasna

tutifruti  

član od: 21.10.2005

sporočila: 151

29. jun 2006 14:33

Jaz ga imam pa kar v hladilniku, tako dlje časa zdrži, sicer postane žavtav. Ravno te dneve se mažem z njim, ker me je v ponedeljek opalilo sonce. bila sem živo rdeča, mazala sem se zvečer in zjutraj in je bilo že včeraj dobro. Res je super to šentjanževo olje- že vežkrat preizkušeno. Za liker pa tudi jaz še nisem slišala. Slišala pa sem, da so odcveteli cvetovi strupeni - za čaj je bilo mišljeno - ali kdo kaj ve o tem? Pa lep pozdrav! tutifruti

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

29. jun 2006 15:07

ivvi je napisal/a:
Pozdravljena. Nekje sem prebrala, da če uživaš pripravke iz šentjanževke ne smeš nam sonce.Mogoče bo kdo ti še bolj natančno pojasnil . Lep pozdrav. ivvi
Verjetno bi tole Rimljanka bolje razložila, ampak kolikor se še spomnim, vsebuje šentjanževka rdeče barvilo hipericin, ki povzroča reakcije na soncu - če uživamo pripravke iz šentjanževke, lahko pride do kožnega vnetja, pa tudi do mehurčkov na koži - sicer ob daljšem jemanju, ampak bom rekla, previdnost je mati modrosti. LP cervus

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

29. jun 2006 16:53

Šentjanževo olje zelo blagodejno vpliva na opekline od sonca, hitro učinkuje. Preverjeno. Ne glede na kopico nasvetov ga pri nas še vedno uporabljamo, boljši je od vseh krem za sončenje. LP Marjana

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

29. jun 2006 17:40

Šentjanževo olje je super zdravilo za celjenje ran in raznih opeklinah, kot vtiralo pri pretegnjeni mišici,potplutbe in zmečkanine. Čisti tudi razne čire. Nikakor pa ni namenjen kot zaščitno olje za sončenje, pač pa po sončenju. Zaščite pa ne more nuditi, ker nima zaščitnih UV filtrov. Za liker pa še nisem slišala, edino za šentjanževo tinkturo, ki jo pridobijo tako, da 2 pesti svežih cvetov namakajo3 tedne v 1l žganja in je dobro za vtiranje proti revmatizmu. Kyara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti