Plesen na vijolicah

marille  

član od: 3.10.2005

sporočila: 12

tema odprta - 28. jun 2006 18:03 | ogledi: 5.925 | odgovori: 11

Zivjo!

Zanima me kako se odstrani plesen na vijolici?

LP

marille

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

28. jun 2006 18:21

Kje pa je plesen? Na zemlji, ali na listih? lp

marille  

član od: 3.10.2005

sporočila: 12

28. jun 2006 18:32

Vedno samo na cvetovih. :( LP marille

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

28. jun 2006 18:42

Odstraniš cvet, ne hecam se, res nisem še slišala, da bi cvetovi plesneli. Imam vrsto let vijolice, lahko ti pa povem, kaj je narobe če je plesen na zemlji, ali pa na listih. Vijolico zalivamo tako, da vlivamo vodo v podstavek. Listna roža se ne sme zmočiti, odvečno vodo odlijemo. Zalivamo jo dvakrat na teden. Če so listi mokri, jih hitro napade plesen, in ravno tako, če je zemlja premokra postane plesniva. Kar se pa cvetov tiče, ti bo verjetno naša Rimljanka kaj več povedala. lp Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 28. jun 2006 18:43:24

marille  

član od: 3.10.2005

sporočila: 12

28. jun 2006 18:46

O hvala ti! Mozn da je pol res zarat tega, ker jaz jo zalivam od vrha. Bom zacela zalivat v podstavek, upam da bo potem bol. :) Papa :) marille

Ivi  

član od: 17.6.2005

sporočila: 31

28. jun 2006 20:35

Zanimivo. Jaz vedno zalivam le v podstavek, pa se mi tudi kdaj zgodi, da je povsem lepa cvetoča vijolica posuta po cvetovih z nekim belim prahom, tako pač izgleda. In če je ne odstranim od ostalih, se bolezen razširi na ostale rastline. To je zagotovo neka bolezen. Ponavadi jaz takšno rožo kar zavržem, kaj pa hočem drugega?? Lep pozdrav Ivi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

28. jun 2006 21:37

Ah, ekspert za vse pa nisem. Vsekakor pa se plesni rade razvijejo tam, kjer je toplo in vlažno. Jaz bi cvetove, ki so plesnivi pač odstranila. Sicer pa najbrž govorite o usambarski (afriški) vijolici, ki pa ni v sorodu z našimi vijolicami. Saj mislite te, kajne? http://www.vrtnarstvo-celje.si/prodaja/images/santp Ker imajo dlakave liste, jih jaz ne bi, sploh pa ne po cvetovih, pršila z ničemer. Morda bo res pomagalo, če jih boš manj zalivala, itak ne marajo veliko mokrote v tleh. Ivi, če so listi zdravi, bio najbrž zadoščalo, da odstraniš samo cvetove. rimljanka

strukelck  

član od: 2.12.2002

sporočila: 91

28. jun 2006 23:55

Čau! Jaz vijolice vedno zalivam zvrha, pazim, da ne zmočim listov in sicer manj pogosto kot enkrat na teden. Po nasvetu cvetličarke jih raje pustim, da malce trpijo žejo. Ko sem jih zalivala preveč in prepogosto, je bila celotna rastlina plesniva, tudi cvetovi. Zdaj moje vijolice lepo cvetijo (nekatere že tretjič to sezono), imam pa jih postavljene na kuhinjskem pultu, ki pa ni v rabi. Je pa med njimi ena vrsta, ki je nikoli ne smem postaviti med ostale, saj se na listih vseh vijolic pojavi mehek, bel puhek. Tam kjer pa je postavljena edino ta vrsta, lepo cvetijo, brez puhka. Domnevam, da v tem primeru gre za bolezen. lp strukelck

izid  

član od: 31.8.2004

sporočila: 261

29. jun 2006 8:21

Jaz jih tudi zalivam samo zvrha, pa mi cvetijo skoraj vse leto.

MALČICA  

član od: 8.6.2006

sporočila: 451

29. jun 2006 9:32

Meni pa jih zaliva hči, ki je stara 6 let. Letos mi jih je tudi pomagala presaditi. Bolje, da ne povem, kako je to zgledalo. Toda raje sem zamižala na obe očesi. Po dveh mesecih presajanja cvetijo kot nore. Zaliva jih pa kar počez. Ene spodaj, ene zgoraj, ene pa po cvetovih. Vse cvete. Se pravi, da ima tapravo roko za rože. MALČICA

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

7. sep 2010 20:13

Nadaljujem temo o vijolicah, ker tudi moja rabi kakšen nasvet. Zadnje 2-3 mesece je "čudna", če lahko tako rečem. Spodnji oz. najbolj zunanji listi en za drugim venejo in se posušijo. Ko jo obtrgam so naslednji zunanji listi zopet bogi v roku parih dni. Po drugi strani pa na sredi mladi listi pošteno poganjajo, tudi popki, sicer manj kot v njeni "zdravi" dobi, ko je imela pač obdobje intenzivnega cvetenja potem pa zatišje. "Steblo", ki je nastalo zaradi konstantnega obtrgovanja osušenih listov prav tako izgleda zdravo-zeleno, brez kakih znakov bolezni. Zemlja izgleda zdrava, na njej ni plesni, tudi cvetovi so lepi, snežno beli. Kar se tiče lokacije je pred eni mesecem preživela menjavo stanovanja, prej je bila na severni okenski polici ob vrelih radiatorjih pozimi, sedaj pa je na vzhodni strani, ampak nikol izpostavljena pripeki v preteklih mesecih. Zalivam jo skoraj gotovo ne preveč, na čase celo morda trpi rahlo pomanjkanje tekočine. Ima kdo kako idejo kaj ji manjka oz. česa ima morda preveč? Hvala za odgovor Viva Meier

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti