Čokoladna glazura

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

24. jun 2006 21:11

Tudi jaz delam tako kot mamamia glazuro po receptu za Sacher, le z malo drugačnimi količinami.....in res, ko enkart preizkusiš to glazuro, nočeš več delat druge :) Zala

mufin  

član od: 19.11.2004

sporočila: 259

25. sep 2006 9:35

mamamia je napisal/a:
V kozici med stalnim mešanjem in na visoki temperaturi zavremo 1 in 1/2 skodelice sladkorja, 3/4 skodelice vode in 175 g nalomljene temne jedilne čokolade. Ko zavre, zmanjšamo temperaturo in med stalnim mešanjem kuhamo. Z gospodinjskim termometrom kontroliramo temperaturo, in ko ta doseže 110 stopinj, kozico odstavimo z ognja in med stalnim mešanjem ohlajamo do mlačnega. Še mlačno glazuro prelijemo po vrhu torte in jo s široko kovinsko lopato lepo zgladimo povrhu torte, da se lepo razporedi in kaplja ob straneh torte. Ena skodelica je 250 ml. Odkar sem prvič naredila glazuro po tem receptu - za sacherjevo torto - je drugače ne delam več. Gre tudi brez kuhinjskega termometra. Smo pa o čokoladni glazuri že veliko debatirali, članice foruma imajo še veliko drugih receptov in izkušenj in se bodo gotovo še oglasile. Paziti moraš le, če uporabljaš margarino - ko daš glazuro z dodatkom margarine v hladilnik, se rade pojavijo kapljice, kot da se glazura "poti", saj margarina vsebuje vodo. Zato raje uporabljaj maslo, če boš delala po takšnem receptu. Lahko pa uporabiš temno kuverturo oziroma obliv, saj ga samo zmehčaš, dodaš morda malo kokosove maščobe ali masla, in glazura je nared. Mamamia mamamia
Včeraj je sestra delala glazuro po tem receptu in je namesto glazure nastala čokoladna župa. Ni mi jasno kaj bi lahko bilo narobe, je pa bilo splošno mnenje, da manjka maščoba in, da ne bi smelo biti vode. Je še kdo sprobal ta recept? mufin

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

25. sep 2006 10:25

Mufin, na objavo čaka recept za saherco s to glazuro in se bo na sliki videlo, da uspe. Ali pa te povabim k meni domov, pa jo skupaj narediva. Uporabiti je treba jedilno čokolado in ne morda že gotove kuverture (obliva), ker ima ta drugačno sestavo od čokolade. Ko je vse raztopljeno je res zelo redko, a ko odstavim z ognja in nekaj minut pustim, se začne glazura počasi gostiti. Nekaj časa jo potem še mešam in ko je že malce bolj gosta, a še dovolj redka, da se lepo razliva, jo začnem zlivati po torti. Mamamia mamamia

jessy6  

član od: 13.2.2006

sporočila: 764

25. sep 2006 10:37

JAz dam nalomljeno jedilno čokolado v kozico, seveda z nekaj masla ali margarine...vse lepo z jedilnim nožem stalno mešam. Včasih dodam malo mleka, včasih malo vode, včasih pa nič, odvisno, kakšno pecivo delam. Ko se čisto raztopi, počakam, da se malo ohladi, prelijem po pecivu in s pekačem razlijem po površini, NE Z METLICO! Če si pomagaš z metlico, si lahko še ne vem kak mojster, pa se bo poznalo. Meni tako vedno uspe in še nikoli nisem imela problemov z glazuro. jessy6

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

25. sep 2006 12:47

Jaz uporabljam čokolado, navadno, jedilno, v tablicah, nalomljeno na koščke, potem pa dam zraven ali smetano ali margarino, z maslom navadno ne delam, ker nama je margarina bolj všeč, pa še cenejša je. Delala sem pa tudi že z maslom in tudi z oljem, vse pride ok, samo razmerja so druga, če delaš z oljem, ga daš manj, recimo. Z mleto čokolado pa še nisem delala. Eni najprej stopijo čokolado, dodajo maščobo potem in zmešajo, eni oboje hkrati topijo, eni vsako posebej stopijo in potem zmešajo, meni se zdi, da vse rata;) Jaz jo navadno stopim kar v mikrovalovki, čeprav sem jo v soboto za bratcev rd delala na štedilniku, ker je bila prevelika količina, se mi j ezdelo tako bolj praktično. če dela š s smetano, je najlažje, da smetano dobro zavreš, vanjo streseš nalomljeno čokolado in mešaš, da se ta lepo stopi, to sem jaz naredila zadnjič v soboto in glazura je bila ravno prava... Dodala sem pa še malo rastlinske maščobe (lahko bi tudi margarino). če se ti zdi pretrda, dodaj še maščobo, če je premehka pa čokolado. To lahko sproti ugotavljaš, če daš malo na krožniček in v zmrzovalnik, da se strdi. Prava konsistenca bo pri sobni temperaturi držala obliko potem, ko se malo usede, ampak na začetku bo pa še čisto mazava. Veri

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

24. okt 2008 14:18

mamamia napisala: V kozici med stalnim mešanjem in na visoki temperaturi zavremo 1 in 1/2 skodelice sladkorja, 3/4 skodelice vode in 175 g nalomljene temne jedilne čokolade. Ko zavre, zmanjšamo temperaturo in med stalnim mešanjem kuhamo. Z gospodinjskim termometrom kontroliramo temperaturo, in ko ta doseže 110 stopinj, kozico odstavimo z ognja in med stalnim mešanjem ohlajamo do mlačnega. Še mlačno glazuro prelijemo po vrhu torte in jo s široko kovinsko lopato lepo zgladimo povrhu torte, da se lepo razporedi in kaplja ob straneh torte. Ena skodelica je 250 ml. sedaj pa mene zanima zakaj se meni po tem receptu preliv ne obnese ko se je čokolada stopila je bila mehka je nisem pregrela da bi ratala grudasta ampak je bila vseeno ločena od ostalih sestavin , tako da sem imela majhne čokoladne kapljice zmešane v ostalo tekočino in ko sem to prelila preko biskvita je bila glazura grahasta (ni bila lepo gladka) vsekakor precej neugledno užitno je sicer bilo samo sem prepričana da bi zadeva morala zgledati lepše... če si ne predstravljate vam lahko priložim sliko .... uglavnem rabila bi malo pomoči da naredim lepo čokoladno glazuro ki se nebo "jokala" (kapljice od margarine ) tepka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

24. okt 2008 14:50

t-bayby, ne vem, kaj bi lahko bilo narobe. Na sliki ob receptu za sacher torto, ki sem ga prispevala v bazo, se vidi, da je glazura lepo gladka.

Morda je razlog v čokoladi - si uporabila jedilno čokolado ali morda kuverturo? Ker slednja ima drugačno sestavo od čokolade in je morda zato šlo narobe.

 

Če se ne izide po tem receptu, uporabi katerega drugega, morda tistega, da se jedilna čokolada topi z maslom ali kokosovo maščobo, tudi s sladko smetano.

 

Mamamia

mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

24. okt 2008 16:44

T-baby, dobrodošla v klubu vseh tistih, ki smo zapacale n-čokoladnih glazur........preden smo se jih naučile delati. Jaz sem fulalal pri kakih sedmih, nekje v devetem poskusi sem imela že nekaj idedj, kaj je šlo narobe.... Vendelina jr.

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

24. okt 2008 20:46

Tole, kar je stana zapisala lahko tudi jaz potrdim: preizkušeno ( pa rum lahko tudi spustiš ).

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti