Ob ognju pečen krap

dolenjcek  

član od: 19.4.2005

sporočila: 54

tema odprta - 21. jun 2006 16:52 | ogledi: 12.311 | odgovori: 12

Družba, zdravo!

Pred kakimi dvajsetimi leti sem v Vojvodini jedel fiš paprikaš, skuhan zunaj v kotličku na verigi, ob tem ognju pa so pekli tudi prepolovljenega krapa, zataknjenega v preklano palico, zapičeno ob ognju. Pozabil sem, kako temu pravijo, na misel mi prihaja rašla, pa ne vem, zakaj. Morda kdo od vas bolj natančno pozna način priprave?

dolenjcek

lucijana  

član od: 4.2.2006

sporočila: 284

21. jun 2006 17:00

mislim da sem nekaj podobnega videla enkrat po televiziji... file ribe(ali pa celo ribo) večkrat prebodeš z vejo-kot bi šival, sj veš kako mislim potem pa malo pod kotom zabodeš v zemljo nad ogenj, potema pa večrat obrneš, lahko malo vmes pomažeš ribo z kakšno marinado... z preklano palico pa sm tudi že videla-na tv v eni drugi oddaji samo mislim da tam palico prepoloviš do neke dolžine daš noter ribo tako da je glava in hrbet počez in nato na zgornjem delu palice oba razklana dela zopet prevežeš skupaj-trdno da se ne izpustita in pečeš enako pod kotom... upam da sem ti kaj pomagala... lucijana

dolenjcek  

član od: 19.4.2005

sporočila: 54

21. jun 2006 17:05

Hvala, Lucijana, ampak tega dela se približno spominjam: krapa so po celi dolžini trebuha prerezali, odprli kot knjigo in vtaknili v preklano palico. Ne vem pa, kaj so prej počeli z njim, ne spomnim se kakih začimb, moka mi nekako ne gre v ta kncept peke, a v spominu imam skorjico, ki si jo skoraj težkio zamišljam brez moke ... dolenjcek

lucijana  

član od: 4.2.2006

sporočila: 284

21. jun 2006 17:58

hm po moje kakšen rožmarin, česen.... olje... moke si tudi jaz ne znam predstavljati... jaz bi vse skupaj natrla z začimbami, soljo, vegeto....potem pa pekla... lucijana

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

21. jun 2006 20:06

MIslim, da krapa moraš dati čez noč v pac in potem pečti. Se opravičujem, trenutno se ne spomnim slovenske besede za pac. To so razne zelišča in začimbe, na primer česen, čebula. petršilj, rožmarin, sol, poper....in malo limoninega soka in olja. Vse skupaj zmašaš in daš čez noč ribo noter v te začimbe. Aja, mogoče se pravi marinada?....??? mislim da ja. Potem pa ga nabodeš in pečeš, kot so punce že opisale, samo pazi, da ogenj ne bo preveč vroč. Kyara

as1  

član od: 5.4.2006

sporočila: 142

21. jun 2006 23:19

Če lahko malo pomagam. Krapa obvezno po čiščenju lusk, če je luskinar, prerežemo po hrbtu, tako, da dobimo dve polovici, ki jih veže koža na trebuhu. Tako se bo debeljši del krapa enakomerno prepekel. Jaz ima 40 cm. dolgo cev, ki jo pod kotom zabijem v zemljo. Krapa nabodem na leskovo rogovilo, rep je spodaj, glavo odrežem in potem to palico s krapom vtaknem v cev. Tako lahko krapa, med peko, enostavno obračam. Ogenj z bukovimi drvmi kurim nekoliko stran od krapa in žerjavico z lopato dodajam v bližino krapa, da ga ne zažgem. Podobno kot odojka. pečem počasi, maščoba kaplja na tla in se ne žge, ker je žerjavica malo oddaljena od krapa. Že dolgo časa za pripravo mesa divjačine, svinjine, zajcev in podobno ne uporabljam nikakršnih pac ali marinad. Samo sol in poper, je pa potrebno krapa nasoliti in popoprati kakšen dan pred peko. Pazi samo, da ga ne pečeš prehitro(zažgeš) in s tako temperaturo, da se ne kuha, ampak peče. Če je krap velik, ga lahko na rogovilo tudi malo privežeš s kakšno naravno vrvico. Dober tek. as as1

anagerzina  

član od: 29.11.2002

sporočila: 280

22. jun 2006 6:59

Recept za pripravo krapa na palici ob ognju je v posebni izdaji revije Dober tek - Mediteranske jedi. Poglej tja - mogoče kaj pomaga. Ana

dolenjcek  

član od: 19.4.2005

sporočila: 54

22. jun 2006 7:45

As, pravo ime si si izbral. Hvala, ocitno je to to. dolenjcek

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

22. jun 2006 22:41

Ja, tako kot as, smo ga tudi mi pekli. Le da je bil krap v marinadi 24 ur. Krapa smo postavili v rašlje, narejene iz nerjavečega jekla - zelo priročno. Krap je v bistvu zelo hitro pečen, vendar se nadaljuje s peko prav zato, da se maščoba stopi in odteče ven. Zelo okusno. Priporočam mladega krapa zaradi okusa. Če je starejši , ima okus po mulju in je marinada zelo priporočljiva. Seveda pa so začimbe stvar okusa. lp, župca

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

22. jun 2006 22:49

Kako te rašlje zgledajo, si lahko ogledate na: zupca.moj-album.com

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti