Frtajla

neznan uporabnik
tema odprta - 23. nov 2001 9:29 | ogledi: 7.382 | odgovori: 5

Ko sem bila v Goriških brdih sem jedla neko njihovo tipično jed ki se imenuje FRTAJLA (upam da sem povedala pravilno).Če ima kdo originalni recept bi bila zelo vesela.

neznan uporabnik

23. nov 2001 10:11

Rene, FRTALJA... LP, Bojan

neznan uporabnik

23. nov 2001 10:35

Tudi pri nas delamo frtaljo, od Gor. brd sem oddaljena cca 30 km in upam,d a se moja frtalja ne bo razlikovala od njihove: torej pri nas jo delamo takole po občutku: v lonec damo mleko (npr 1 l) in dodamo 2 jajci, posolimo in počasi stepamo z metlico v maso še moko in noževo konico pecilnega praška. Ko je masa gosta (ne pregosta ampak še vedno precej bolj gosta kot za palačinke. Npr. tako gosta kot za jogurtove miške). No, ko je masa gost, jo damo v vroče olje. V kozici (npr premera 20 cm) segrejemo olje. Mora ga biti kar precej (cca 2 cm). Ko je vroče, vlijemo vanj zajemalko mase. Ko je pečeno na eni strani, obrnemo z dvemi vilicami še na drugo stran. Pazi da se ti ne zažge oz. da ne bo znotraj še surovo. V tem primeru zmanjšaj dotok plina oz. el. To je osnovni recept pri nas. Naj pa povem, da je čimboljši, čimveč jajc dodaš. Najboljše je če daš (npr za eno osebo) samo nekaj jajc, sol in moko (brez mleka). Resda je potratno, toda dobro. (jaz npr. ko paniram kake zrezke v moka-jajce-drobtine in mi ostane malo jajca, dodam malo moke in malo drobtin in malo soli in naredim nekakšen polpet in ga spečem - je zelo dober). Torej za kakršnokoli maso se boš odločila, ti svetujem dodatke za boljši okus. Na prvem mestu je najboljše, če dodaš na koščke narezan pršut (eno pest). To bo naredilo idealen okus. Lahko namesto pršuta dodaš katerokoli salamo, le d aučinek ne bo tako dober. Pri nas damo večkrat zraven tudi na drobno nasekljan travniški rman (zeleni del, ne cvetove. Tudi to je zelllo okusno. Dodaš lahko tudi nasesekljan luštrek - le ta bo dal močan okus. lahko dodaš nasesekljan drobnjak. Toliko zaenkrat, upam da ti bo pomagalo. Okuse pa provaj sama: naredi maso in potem provaj vsako zajemalko drugačno, da ugotoviš kaj je bolje. Ko pa si v Brdih jedla, a se morda spomniš, a je bilo to zelo rumeno (torej veliko jajc ali pa samo jajca, ali pa je bilo tudi mleko)?

neznan uporabnik

23. nov 2001 11:52

To kar sem v brdih jedla je bilo zemno zeleno.imam občutek da je bilo notri sesekljanih več vrst zelišč katerih pa ne vem.Ste mi pa v veliko pomoč pri osnovnem receptu.Tam je bilo to videti kaka dva cmm visoko, bilo pa je zrezano na koščke.Verjetno so pekli v večjem pekaču potem pa zrezali na porcije.Še enkrat se vam zahvaljujem.

neznan uporabnik

23. nov 2001 11:56

Ja, verjetno so dali veliko zelenja noter, potem kar masa nekako barvo prevzame. Jaz tio garantiram, da sem doslej jedla najboljšo frtaljo z drobno nasesekljanim rmanom in pršutom. Sicer pa res na koncu izgleda to ene 2 cm visoka in okrogla zadeva (kot ena debela palačinka) in jorazrežeš na trikot kot torto. Vsekakor daj raje več jajc kot manj. Pri nas smo dali le dve na 1 l mleka, ker potem dobiš več mase za veliko družino in pri tem prišparaš (ja, mamce so nas učile šparanja).

neznan uporabnik

23. nov 2001 13:55

Jaz sem že tudi v Brdih jedla frtaljo (slišala sem že za imena frtajla, fritaja,...) in sicer v Kojskem. Za vaški praznik (žegnanje) so jih gospodinje napekle za celo vas. Niso bile pretirano rumene in so imele veliko zelišč. Notri je bilo veliko nasekljanih listov koromača- sladkega janeža. Ta zel raste v Brdih za vsakim grmom. Ko sem jo poskusila narediti doma, sem dala notri rman, peteršilj, meto in še nekaj zelišč "od oka". Vsi so pohvalilil, brat pa jo je jedel z majonezo. Možnosti kombiniranja so tu neskončne. Mislim, da mora biti s pršutom odlična! Lep pozdrav!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti