Vlaganje češenj

kalcicl  

član od: 10.7.2005

sporočila: 435

tema odprta - 19. jun 2006 18:44 | ogledi: 82.782 | odgovori: 18

Dobila sem češnje in ker so ravno pravšnje za kompot bi jih seveda rada vložila,problem pa je ker pri tem nimam ne vem kako velikih izkušenj.Zato bi mi vsak nasvet glede vlaganja sadja (češenj) še kako prav prišel(tudi recept).In ker vem da ste tukaj že marsikateri pomagali iz zagate se obračam na vas,ker vem da ste prava zakladnica uporabnih nasvetov in seveda dobrih receptov.

Lep pozdrav1

kalcicl

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

19. jun 2006 19:38

Jaz sem jih pred leto vlagala "po pravilu" - se pravi, da sem vkuhavala češnje v kozarcih, do vrenja..... Zadnjih nekaj let pa enostavno skuham kompot, ga vročega naločim v čiste kozarce in zaprem. Ohlajam čez noč tako, da kozarce pokrijem z odejo, da se vse skupaj počasi hladi. V nekaj letih, kar sadje vlagam tako, lahko na prste ene roke preštejem kozarce kompota, ki so se mi pokvarili. Je tako narejeno mnogo hitreje, drži pa ravno tako. Mi smo ravno danes obirali češnjo in bom juri skuhala ogromen lonec kompota. "vlagam" ga v različne kozarce od kumar, rdeče pese, ajvarja, paprike, jogurta, le da so čisti in suhi, pa nimam problema. LP kača

Varia  

član od: 3.1.2006

sporočila: 108

19. jun 2006 19:49

Ko sem bila mlajša, sem takole vkuhala in shranila češnje, po tem receptu: Izbereš zdrave češnje, jih opereš in šele potem odtrgaš peclje. Sok, ki pri tem ostane, zberemo in zlijemo v sirup. Sirup pa dobiš takole: v hladno ali pa malo segreto vodo streseš sladkor v razmerju 3 skodelice vode in 1 skodelico sladkorja. To raztopino počasi segrevaš, da se sladkor raztopi. Sadje zložiš v kozarec in ga preliješ z vročim sirupom, nato kozarce zapreš. Kozarci se kuhajo v pari približno 2o minut. Kalcici, če ti bo kaj v pomoč, me bo veselilo. Pozdrav, Varia Varia

kalcicl  

član od: 10.7.2005

sporočila: 435

19. jun 2006 19:51

Hvala kača,zanima pa me koliko sladkorja porabite na liter vode in ali dodate tudi kakšno dišavnico za okus(cimetovo skorjo)? kalcicl Varia tudi tebi hvala za odgovor,naredila bom tako kotsi svetovala(razmerje 1 :3) Sedaj pa veselo na delo, do polnoči imam kaj za počet. Lep pozdrav,zlate ste. Sporočilo je spremenil(a) kalcicl dne 19. jun 2006 19:55:14

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

19. jun 2006 21:13

Kalcicl, jaz uporabim zelo malo sladkorja, ker ne maramo preveč sladkih kompotov. Vedno pa dodam malo limonine lupinice, cimet, vanilijev strok, klinčke, včasih malo konjaka, pač po okusu. Kiham pa samo nekaj minut- toliko da kompot zavre in mogoče še dve minutki - pazim, da ostane sadje še čvrsto. Želim ti uspešno kuhanje kompota! LP kača

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

20. jun 2006 0:51

jaz dajem sladkor kar v kozarce , v vsak kozarec 1 žlico veliko kozarce napolnim z vodo in češnjami zaprem in kuhamtako kot so že opisale

Szdenka  

član od: 22.10.2003

sporočila: 220

20. jun 2006 7:45

Punce, kako se pa znebite mesnih dodatkov v češnjah? Zdenka

MALČICA  

član od: 8.6.2006

sporočila: 451

20. jun 2006 8:48

Jaz dobivam češnje iz Goriških brd, te so tako zaščitene, da še črvi zbežijo od njih. V vseh letih še nisem dobila ene z črvom. Domače, te pa so z dodatki. Lep sončen pozdrav. MALČICA

neznan uporabnik

20. jun 2006 9:57

Pozdravljeni vsi skupaj. Sicer vas redno spremljam, vendar pa se še nisem oglasila. Najbolj enostavno vlaganje vseh vrst sadja se mi zdi po naslednjem postopku. V 3 litre tople vode (lahko kar iz bojlerja) raztopimo 1 kg sladkorja in dodamo cca 20 g citronske kisline (lepo ohrani barvo sadju, da ne oksidira). Mešamo dokler se sladkor ne raztopi. Čiste kozarce napolnimo s sadjem in zalijemo s pripravljeno tekočino ter zapremo z alu pokrovčki. Kozarce zložim v večjo posodo, skoraj do vrhra napolnjeno s hladno vodo in kuham dokler ne zavre + cca 3-4 minute (ko že voda vre). Kozarce nato poberem iz kozice ter jih s pokrovi navzdol polagam na brisačo, pokrijem in tako pustim do naslednjega dne, ko so že ohlajeni. Če vlagam manjšo količino lahko kozarce pustimo tudi v topli vodi in tako pustimo, da se ohladijo. V tem primeru čas kuhanja (vretja) malo sklajšam. Sadje po tem postopku ostane čvrsto in tudi po daljšem času lepe barve. Čas kuhanja se pri mehkejših vrstah sadja lahko tudi sklajša za kakšno minuto. Ker se kozarce najprej postavi v mrzlo vodo pa tudi kar nekaj časa traja da voda zavre, se pa istočasno tudi primerno ogreje vsebina kozarcev. Sama po tem postopku vlagam že leta in se mi kompoti tudi po več letih ne pokvarijo. Lepo pozdravljni Tedi tedi

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

20. jun 2006 9:58

mesni dodatki dajo kompotu boljši okus in po mojem mnenju pašejo zraven... drugače je pa najbolj enostavno skuhat češnjev kompot in ga še vrelega zapakirat v pregrete kozarce, pa je. LP Drejček

neznan uporabnik

20. jun 2006 11:00

Pozdravljeni vsi skupaj. Sicer vas redno spremljam, vendar pa se še nisem oglasila. Najbolj enostavno vlaganje vseh vrst sadja se mi zdi po naslednjem postopku. V 3 litre tople vode (lahko kar iz bojlerja) raztopimo 1 kg sladkorja in dodamo cca 20 g citronske kisline (lepo ohrani barvo sadju, da ne oksidira). Mešamo dokler se sladkor ne raztopi. Čiste kozarce napolnimo s sadjem in zalijemo s pripravljeno tekočino ter zapremo z alu pokrovčki. Kozarce zložim v večjo posodo, skoraj do vrhra napolnjeno s hladno vodo in kuham dokler ne zavre + cca 3-4 minute (ko že voda vre). Kozarce nato poberem iz kozice ter jih s pokrovi navzdol polagam na brisačo, pokrijem in tako pustim do naslednjega dne, ko so že ohlajeni. Če vlagam manjšo količino lahko kozarce pustimo tudi v topli vodi in tako pustimo, da se ohladijo. V tem primeru čas kuhanja (vretja) malo sklajšam. Sadje po tem postopku ostane čvrsto in tudi po daljšem času lepe barve. Čas kuhanja se pri mehkejših vrstah sadja lahko tudi sklajša za kakšno minuto. Ker se kozarce najprej postavi v mrzlo vodo pa tudi kar nekaj časa traja da voda zavre, se pa istočasno tudi primerno ogreje vsebina kozarcev. Sama po tem postopku vlagam že leta in se mi kompoti tudi po več letih ne pokvarijo. Lepo pozdravljni Tedi tedi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti