Želatina

alexis  

član od: 30.5.2006

sporočila: 884

tema odprta - 16. jun 2006 8:08 | ogledi: 2.750 | odgovori: 5

Včeraj sem pekla sadno torto po receptu iz revije Lisa (sem bila čist besna , ker ni delal internet in nisem mogla najt nobenga iz kulinarike). V nadevu iz jagod, skute in čokoladnih ostružkov je tudi želatina. Nimam pojma kaj sem počela narobe, ampak želatina mi nikakor ni ratala. Uporabila sem želatino v prahu od Dr. Oetkerja. Torta je sicer šla v promet samo nadev mi je lezel ven, ko sem jo servirala.

A je kakšna posebna fora pri delanju želatine? Prosim za vaše nasvete, ker sem bila tako razočarana da sem rekla, da nikoli več ne bom delala nadevov z želatino.

lp

alexis

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

16. jun 2006 8:18

Osebno sem strašno razočarana nad želatino v prahu, ker mi nikoli ne uspe lepo - vedno so neke grudice in imam občutek, da se sploh ne porazporedi po masi. Priporočam malo dražjo - želatino v lističih. Se precej lepše topi in mi je še vsakič uspelo brez grudic. Samo namočiš jo v kozarcu vode za 10 minut, ožameš in dodaš vroči masi. Nova finta želatina fix je sicer tudi OK za hladne kreme, ki jih ne moreš segrevat. Jaz sicer občutim spremenjen okus kreme, ampak drugi, ki ne preizkušajo kreme v postopku nastajanja jo očitno ne opazijo. Lp, Staša

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

16. jun 2006 8:20

Tudi jaz imam slabe izkušnje z želatino Dr.Oetkerja, sem jo uporabila pri eni torti, in je bila full čudna, zdrizasta (po kar nekaj urah hladilnika...) jasna

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. jun 2006 18:45

Pri tej novi želatini fix je treba pazit, da sladkor vmešamo šele potem, ko je želatina že vmešana v kremo. Sama raje delam z želatino v listih, če je zmanjka pač uporabim tudi tisto v prahu. Doslej sem enkrat samkrat imela grudice, v panni cotti (ali kako se že piše) , ker sem slabo razmešala, ko sem uporabila želatino v prahu. S tisto v lističih pa se mi še nič ni ponesrečilo. Razen, ko sem delala prvič...ampak zdaj vem, da sem bila nestrpna, ker sem mislila, da se krema strdi v trenutku in ne šele čez nekaj časa...in ker je bila po petih minutah še tekoča, sem jo zlila v stranišče.No, to je bilo pred 20 leti... Tako da, alexis, samo hrabro naprej. Mamamia mamamia

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

18. jun 2006 9:18

Grudice so posledica prehladne mase, v katero se vmeša topla želatina. Iz moje prakse vem, da je včasih navedeno v receptu premalo želatine. Pomagajte si tako, da preraračunate na volumen torte. Prekratek čakalni rok. In še nekaj. Torto je treba z nožem ločiti od oboda, sicer se razreze. Meni je vseeno, ali imam želatino v prahu , ali želetino v lističih. Lističi, ki so se kupili v lekarni, so bili včasih precej večji. Kako veliki so lističi po vašem mnenju? Mogoče ima kdo tabelo, koliko je "menjava", lističa za prašek? frina Sporočilo je spremenil(a) frina dne 18. jun 2006 09:19:56

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

18. jun 2006 15:37

Menjava lističev za prah, piše na vrečkici od želatine v prahu. Je nimam pri sebi, zato ne vem na pamet. Teka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti