Gospodinjski aparati

neznan uporabnik

22. nov 2001 14:56

Pri nas doma imamo pečico ločeno od plošč (kuhamo na navadne električne plošče, zato ne morem dati nobenega nasveta glede SK). Pečica je tudi manjša od integrirane pečice, vendar dovolj velika, da lahko normalno pečem. Trenutno sva v gospodinjstvu dva odrasla, čez nekaj let bo pričel še kakšen dodaten družinski član, vendar bo tudi takrat pečica dovolj velika za pripravljanje vsakdanjih jedi. Trdno sem prepričana, da bi pečico manj uporabljala, če ne bi imela tako praktične velikosti, da o potrošnji energije ne govorim. Poleti se kuhinja dosti manj segreje, ker je pečica na višini oči, lahko jedi boljše nadzorujem in si že med kuhanjem nabiram sline. Mojo pečico lahko uporabljam kot navadno ali mikrovalovno, žar, z vročim zrakom ter kot kombinacije le-teh (npr. vroči zrak z žarom, navadna s mikrovalovno). Določene jedi, kot npr. globoko zamrznjena pica , so dosti boljše, če jih ne pripravimo s toplim zrakom, tudi pečeni krompir ni tako okusen. Pri peki sladic pa prisegam na topli zrak. Na koncu še tole: plin ima pri kuhanju ogromno dobrih lastnostih, mene pa moti vonj hlapov, ki nastajajo pri prižiganju in ugašanju. Svetujem malo več poguma pri odločitvi, saj aparatov ne bomo uporabljali celo večnost, čeprav si to ob nakupu morda domišljamo. Kdo lahko napove, kako bo izgledala kuhinja čez deset let? Pozdrav Helena

neznan uporabnik

22. nov 2001 15:44

Megi, kar brez strahu! SK štedilnik (Gorenje) uporabljam dve leti in ga nikdar več ne bi zamenjala za plin. Občasno kuham pri starših na plinu in ti povem, da je prava groza. Štedilnik sem kupila v Merkurju, kjer se ga da dokaj ugodno kupiti na obroke... Ne pretiravaj z elektroniko, gumbi zgoraj, zaklepanjem ipd.,mker slaba elektrika elektroniko lahko sesuje. Pri Gorenjevem štedilniku so gumbi na prednji strani in so izvlečni, ko plošča gori, so osvetljeni. Tudi jaz sem imela pomisleke zaradi majhnih otrok...vendar je kar se tega tiče, plin veliko bolj nevaren. Kar se uničevanja tiče... brez bojazni. Jaz sem pri kuhanju zelooo velika packa, pa ni hudega. Po vroči plošči sem po nesreči stresla žlico sladkorja, pa ni bilo posledic. Tudi posode NIKOLI ne dvigujem...častna beseda, da ne. Ventilacijska pečica... super, peče zelo enakomerno, nobenega pregrevanja z ene strani. Skratka, jaz sem ZA steklokeramiko. Tudi v službi je vsaj 5 kolegic zamenjalo plin za SK in nobena več ne bi ščla nazaj na plin. Pa lep pozdrav in sporoči svojo odločitev! astra

neznan uporabnik

23. nov 2001 10:56

Z velikim zanimanjem spremljam vaša mnenja, saj se tudi sama odločam za to, da bi 20 let star plinski štedilnik zamenjala s steklokeramično ploščo. Ampak - skrbi me pravzaprav le to, da je ne bi razbila. Imam namreč AMC posodo, ki je zelo težka (predvsem velikolitražne posodo). Človek je malo neroden, malo imaš mokro ali mastno roko, pa zdrsne na ploščo - in kaj bo potem? Ali je SK tako trdna, da to preživi?

neznan uporabnik

23. nov 2001 12:04

Ina, iste pomisleke imam jaz in poleg tega še ogromno drugih. Npr. mene tudi zelo zanima oz. se bojim, da mi ne bo všeč doziranje elektrike oz. kot to pri plinu na hitro zvišamo ali znižamo moč plina in je problem rešen.- jaz ne nameravam vedno hitro odstavljat posodo, ko bom ugotovila, da se neka stvar preveč hitro zapeče, pol pa čakat, da se plošča malce ohladi... Pa ne bi rada imela vse odrsane plošče, pa ne bi rada plačala preveč elektrike in ne bi rada oh in sploh, da bom nezadovoljna, saj sicer uživam v kuhanju.

neznan uporabnik

23. nov 2001 12:30

Ja, Megi, povsem prav imaš. Mene so sicer prijateljice prepričevale (in skoraj že prepričale), da se tako hitro navadiš na reguliranje toplote, itd. Se mi pa zdi v redu SK, ki ima tudi dva ali celo tri plinske gorilce. Če ti zmanjka plina oz. imaš več posod naenkrat, pa namesto klasične električne plošče uporabiš steklokeramično.

neznan uporabnik

26. nov 2001 15:04

Dekleti, prepričevati ne pomaga, če človek nima zaupanja. OK-kot sem že rekla, sem zelooo velika packa, kar se tiče kuhanja. Uporabljam AMC posodo; plošče imajo 9 stopenj- na najvišji stopnji kuham samo, kadar je potrebno kaj zavreti. V AMC-ju takoj ko se kazalec na pokrovki začne premikati(!!) stopnjo zmanjšam na 1!! SK zdrži vse, od politega mleka, do potresenega sladkorja... Poraba elektrike-ni razlike, pa lahko pripomnim še to, da prej pečice sploh nisem uporabljala, zdaj pa kar naprej nekaj pečem. Jaz SK vsekakor toplo priporočam, odloči se pa vsak seveda sam. Pa lep pozdrav, astra

neznan uporabnik

27. nov 2001 10:32

Ja, Astra. Odločitev je zelo težka. Berem mnenja - nekateri imajo podrsano površino SK plošče, drugi imajo po nevem koliko letih še kot novo. Vsi so čistili in uporabljali po istem postopku. Ali je razlika v kvaliteti SK plošče. Jaz se pri aparatih nagibam k Gorenju - a je njihova SK plošča dobra. Kaj če se pokvari ena plošča - kako je to sestavljeno, kaj moraš zamenjat?? Poraba: po izračunu mojega partnerja, ki je mimogrede elektro stroke, je elektrika precej dražja od plina. Edinole ne vem ,kako deluje plošča: ali ima kakšen termostat, ki izklaplja in drži temperaturo na isti višini plošče?? Skoraj se že nagibam k nakupu štedilnika na plin - povejte mi še dobre lastnosti plina?? Pa vendar si v notranjosti nekako želim elegantne plošče, za katero pravite da je tako naj naj naj. Groza, pa take odločitve in vedno manj časa imam. Poleg tega imam še eno težavo: pravijo mi, da ventilatorska pečica ni nič posebnega - le veliko dražja . A je to res? Še to o plinu: a moraš pri vseg gumbih nekaj časa noter tiščat, da "prime".To zna biti nadležno. Nič nimam proti, če napišete še kakšne vaše izkušnje.

neznan uporabnik

27. nov 2001 12:22

Megi, veliko nasvetov ste ze dobili. Pred leti sem se tudi jaz sprasevala natanko enake stvari kot vi; odlocila sem se za plinski stedilnik, in se danes, ko prebiram tule mnenja, se mi zdi, da sem se prav odlocila. Tudi plinski stedilnik je lahko lep-saj ni treba, da je rostfrei, bel ali pa rjav...in moj je prav res lep, in tak je kljub obilnemu kuhanju ze kar nekaj let. Gumbe imam na vrhu, ob robu kuhalne plosce, kar mi je se vedno zelo vsec, saj z mokrimi rokami (vcasih hitim) ne pomazem vsega naokoli. Jaz nikakor ne bi hotela biti obremenjena s tem, kaksno posodo bom morala kupiti, kaj bom potresla po plosci in cesa ne....zlasti pa hocem, da mi kuhalna povrsina niti pod razno ne ostaja vroca ali topla...da se mi ne bi kdo spekel. Edinole, kar mi je zal, je , da nisem kupila take plinske plosce, ki je daljsa kot obicajne, torej take, ki ima v sredini se en plinski gorilec. Saj ne da ne bi uspela skuhati s 4 gorilci, ampak vcasih se mi zgodi, da je na stedilniku enostavno premalo prostora, ce uporabljam kaksne vecje lonce. Pa se nekaj bi se mi zdelo zelo prakticno: ce bi bil eden od 5 grelcev elekticni-za tiste trentutke, ko mi v jeklenki zmanjka plina...ce pa ste priklopljeni na plinovod, pa tako ni problema. Glede SK plosce bi povedala samo se to, moja znanka ogromno kuha, tako plosco ima ze 12 let, pa je z njo zelo zadovoljna. Jo bom enkrat vprasala, kako je glede dvigovanja posod ipd.... Glede pecice vam povem, da imam ventilatorsko in sem z njo vec kot zaovoljna. Uporabljam jo nepresatano, vse imam lepse in bolj enakomerno zapeceno, kvaliteta skorjic je enkratna. Kadar pride vecja druscina na pizzo, le-te lahko specem tri pladnje naenkrat. Morda je vse skupaj odvisno od proizvajalca, ampak moja funkcionira res krasno in nikakor ne bi hotels biti brez nje. Ce bi zdaj kupovala novo, bi kupila prav taksno-hotela bi edinole to, da bi se resetke, kot vam je nekdo ze svetoval, potegnile ven kot predal-saj sem se kdaj pa kdaj tudi ze spekla ob grelce v pecici...ker sem hitela, sveda. Res je, sama se bote morali odlociti. Kakorkoli se ze boste, upam, da boste z odlocitvijo kar nekaj let zadovoljni. Gre za individualna mnenja in tole moje je le eno od mnogih. Lep pozdrav Marta

neznan uporabnik

27. nov 2001 13:16

Marta hvala. kakšne barve štedilnik imate, da izgleda bolj lep. A se vam zdi, da bi rostfrei štedilnik s črnimi "mrežami" ne izgledal dobro? Kar se tiče gumbov zgoraj, sem malo skeptična. Kaj pa, če se polije preko gumbov večja količina tekočine?? Jaz sem bolj azto, da so gumbi spredaj v sklopu pečice. Sicer pa za pečico sem se že odločila, da bo ventilatorska. Ne morem pa vzeti širšea štedilnika, saj je zidana kuhinja že v delu in je že vse nastavljeno za standardne mere, sicer pa mi sploh ni všeč navadne el. plošča. Danes sem v trgovini videla 3x plin 1x SK plošča. Mi ni bilo všeč. A ja, a v pečici pa naj bi se dalo izvleči "predal/mrežo", da ti ni treba z roko segat noter in Npr. prelivat krače in istočasno držat pladenj. Ja, to si bom zapomnila. Hvala, še enkrat. Marta, o barvi me pa res zanoma, kakšne barve plinski naj kupim. Konec koncev tudi kakšne barve pečico?? Imela bom zidano kuhinjo (ploščice) in rjavo-hrast vratca. Kaj neki naj izberem? Korito pa bo rostfrei - ostale (Bianco firma) so močno predraga korita, zato sem se odločila za naše proizvajalce korit, ki pa imajo samo rostfrei.

neznan uporabnik

27. nov 2001 13:22

Še to,Marta oz. ostali: kakšne materiale oz. barvo predlagate glede npr. čiščenja plinskega štedilnika. Doma imamo namreč (pri mami) belega nevgradnega in sicer ima na vrhu rostfrei mrežico in svetle tiste "kakosežereče" kjer gre plin ven. In redno čistimo, pa je tista mreža (kamor postaviš kozico) še vsa nekako kot zarjavela (počasi odstopa), pa tudi tiste okrogle... so že vse grde. Kaj predlagate - kakšen material? - če se slučajno odločim za plin.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti