Gospodinjski aparati

neznan uporabnik
tema odprta - 21. nov 2001 13:46 | ogledi: 7.013 | odgovori: 71

Vem, da ste o pečici in steklokeamični plošči ter pomivalnem stroju že razpravljali. Takrat sem vse to vestno le spremljala (sedaj pa v celem forumu ne morem najti te teme oz. sem že 1 uro brskala pa je še nisem našla), sedaj pa sem pred skorajšnjo odločitvijo, kaj naj kupim:

1. nameravamo kupiti gorenjeve stroje in sicer standardno (bolj ali manj) pečico, najbrž ventilatorsko - kaj mi priporočate?

Nikakor pa se ne moremo odločiti, ali bpomo kuhali na plinu ali steklokeramični plošči. Vem, da ste otem že pisali in večina ste bili "za" SK ploščo. Mene malo bega le to, da sem slišala, da so veliki problemi s čiščenjem, če ti prekipi mleko ali pa če posuješ sladkor ali sol ali kakšen čaj... a je to res? Saj ponavadi pazim,ampak če kuhaš 2 krat na dan in imaš še kakšne majhne otroke da jim kar naprej nekaj pogrevaš, potem se 1x na mesec sigurno zgodi, da kaj takega poliješ. Bega me tudi to, da je neka gospa rekla, da ji je ta plošča počila, pa sploh ne ve, da bi ji kaj nanjo padlo. Povedali so mi tudi, da moraš imeti samo močne kvalitetne kozice (torej npr. navaden teflon sploh ne pride v poštev - npr. za palačinke). Tudi to menda velja, da morajo biti kozice vsaj toliko velike, kot je krog na plošči, saj derugače gre veliko energije v zrak (razumljivo), še bolj kot to pa da se s tem plošča kvari in sčasoma slabše greje (kako naj torej kuham kavo v kafeteri, če je manjši fi kroga - dna).Tudi da mora imeti kozica stoprocentno ravno dno, drugače se plošča kvari....

Pri nas smo do sedaj kuhali vedno na plin, zdaj pa grem jaz na svoje in mi plin v kuhinji ne diši (nimam možnosti, da bi ga speljala iz kakšnega sosednjega prostora), poleg tega menda vska normalna mlada ženska v posodabljanju kuhinje izbere steklokeramiko.

Še to me zanima: zakaj sem nekje zasledila, da naj kupim raje posebej pečico in posebej ploščo. Nameravala sem kupiti skupaj. V čem je štos. Kakšna je razlika v ceni in kako se sploh gibljejo cene.

Zanima me tudi, ali se plošča hitro segreje in kako hitro se ohlaja (pri plinu namreč vse to narediš na hitro - npr. če ti prekipi mleko, hitro ugasneš in morda pravočasno rešiš packarijo na mreži).

Še to: tudi o pomivalnih strojih vas bom kmalu povpraševala, toda o tem kasneje - ni ficka za vse naenkrat in bomo kar na roke ribali.

Prosim vas, da mi odgovorite; se opravičujem ker sem toliko vprašanj zastavila, toda ne bi se rada prenaglila. Vaše izkušnje?

neznan uporabnik

21. nov 2001 14:33

Draga Megi! Na vsa vprašanja vam ne bom mogla odgovoriti, ker tudi jaz nimam steklokeramične pološče (čeprav sem si je zelo želela), vendar na nekaj stvari vas lahko opozorim. Nasvet, da kupite ločeno pečico in ploščo verjetno izvira iz tega, da je že nekaj zadnjih let moderno, da se pečica vgrajuje v višini oči v kuhinjske elemente, kar naj bi bilo bolj ergonomsko in sploh lažje za uporabo. Obenem se tako laže prilagajate stilu kuhinje (oblika gumbov, barva , oblika stekla na vratih) saj vam morda tista pečica ki "načelno" paše k vaši plošči ne odgovarja. Tako se lahko odločite tudi za dva različna proizvajalca, če vam tako ustreza. Moram reči, da, ko sem pred slabimi tremi leti na novo opremljala kuhinjo še ni bilo na razpolago kombiniranih plošč plin-steklokeramika oz. si moral kupiti dve manjši plošči (2 plin/2 sk)in ju potem montirati eno ob drugi. Zdaj pa se že dobi tudi steklokeramična plošča z eno plinsko "rinko", ki je po mojem mnenju super varianta, če drugega ne, ko zmanjka elektrike. Sicer pa imajo vse kolegice, ki premorejo steklokeramični štedilnik zelo dobre izkušnje z njim, tudi, kar se čiščenja tiče. Ohladi se hitreje kot klasični el. štedilnik in dokler je plošča še topla (čeprav vidno ne žari več) gori opozorilna rdeča lučka. Kar se tiče posode, bi pravzaprav morali vedno (že zaradi zdravja) uporabljati samo kvalitetno, poceni teflon je pa po nekaterih raziskavah tako ali tako rakotvoren. Vse kar ste slišali o velikosti posod in energiji ter kvarjenju plošč pravzaprav v enaki meri velja tudi za običajne električne štedilnike, tako da se s tem ne obremenjujte preveč. Se pa ne spomnim, kdaj sem nazadnje slišala, da bi se komu štedilnik pokvaril - no morda semintja crkne kakšen grelec v pečici. Imam se za sicer čisto normalno (še)mlado gospodinjo in sem se odločila za ploščo s štirimi plini iz večih razlogov - denarnica je bila prazna, ta plošča pa najcenejša, edina v modri barvi, kot je ostala kuhinja, gumbe ima na zgornji plošči (majhen otrok v hiši!!!), tudi pripadajoča (modra)pečica je bila cenovno najugodnejša (firma SMEG). Do sedaj mi oboje dobro služi, kljub temu pa je steklokeramika še vedno moja tiha želja. Še to - ena od kolegic (žal ne vem katero znamko štedilnika ima) ima na S-K plošči tudi t.i. baby ključavnico, ki zaklene tipke, da mali kuharji ne bi slučajno kaj sami skuhali. Pametno je tudi, da ima pečica svoj timer, tako da si lahko sprogramirate, kdaj začne peči in je kosilo gotovo, ko pridete iz službe. Tako! Upam, da sem vam s svojo pisarijo kaj pomagala in da boste s svojim nakupom zadovoljni. LP Tinca

neznan uporabnik

21. nov 2001 14:46

Hvala Tinca za dokaj izčrpne odgovore. Timer zame ne pride v poštev, saj sem pri kuhanju (sploh pri uporabi katerihkoli strojev) raje v bližini, lahko se zgodi karkoli. Kar se tiče pečice na višini oči - se strinjam da je to zelo praktično, toda glede na to, da ne pečem v pečici vsak dan me ne moti, da je v sklopu plošče v spodnjih "omarah". Sicer pa sem mnenja, da je pečica raje pod napo, saj vedno oddaja nekoliko toplotote, ki jo raje iz kuhinje "izbacim" skozi napo kot pa da imam celo kuhinjo zadušljivo (saj vem da obstajajo moderne z ventilatorji za hlajenje....). Nisem pa zainteresirana za 2xplin/2x keramika. Ne vem zakaj. Toda odločila se bom ali 4 plin ali 4 keramika. Če pa se zgodi, da zmanjka elektrike (kar ni tako pogostO9, bom pa jedla tisti dan sencvič ali toast ali pa bom šla k mami (v sosednji prizidek) na večerjo. Se še nisem odločila. kar se tiče pa zaklepanja gumbov ni slaba ideja (marsikadaj človek kupi nekaj, potem pa mu vsi rečejo zakaj nisio pa takega in takega - ja to pa je pomanjkljivost naših vrlih prodajalcev, ki včasih kar nimajo pojma, kaj sploh prodajajo (naj mi oprostijo vsi, ki so vešči svojega trgovskega poklica). zaenkrat hvala.

neznan uporabnik

21. nov 2001 14:50

Moje izkušnje s steklokeramiko so zelo dobre. Gorenjevo ploščo uporabljam že sedmo leto, pa je še kot nova. Tudi mene so strašili, da se opraska,pa poči, pa da moraš pazit,s čim jo čistiš pa kaj vem kaj še vse.Jaz jo čistim s čistilom za posodo ali če je preveč mastna z razredčenim domestosom. Uporabljam samo gobico za posodo, pa se nič ne poznajo praske.Res je,da če si navajen plina potrebuješ nekaj časa, da pogruntaš, kdaj zmanjšati "kurjavo" ali kaj odstaviš, pa se hitro navadiš. Za pečico pa žal ne vem.Zaradi pomanjkanja prostora sem se morala odločiti za namizno,pa mi je zdaj hudo žal,ker je premajhna za marsikatero dobroto, ki jo najdem na teh straneh.Pa bo tudi še to prišlo na vrsto. Veliko sreče z izbranimi aparati! kaja

neznan uporabnik

21. nov 2001 15:16

Torej Megi, cestitam Vam za skorajsnjo odlocitev pri nabavi novih aparatov. Kakorkoli se boste odlocili za kuhanje, na plinu (ceneje in prakticno) oz. SK-plosci (drazje in prakticno), boste storili dobro. Koncno boste lahko normalno kuhali Cistiti pa bo treba vedno pri obeh sistemih in bo pri SK treba uporabiti posebno strgalo (britvica) s katero boste sezgano lahko postrugali stran, ostalo pa s sredstvi za ciscenje kuhinje. Doma imamo ze 5 let SK in se ni pocila, nekaj prask pa je dobila. Za SK ne rabite nobenih posebnih posod pa tudi ce nimajo ravnega dna, nic hudega, boste pac bolj dolgo kuhali (pri plinu tega problema ne poznamo) in SK se ne bo pokvarila. Ce pa mislite kupiti novo posodo potem se lahko odlocite za "Indukcijo", le ta zahteva super posodo! Glede na razmere v Vasi kuhinji je verjetno najcenejsa varijanta kupiti stedilnik s pecico (od spodaj, seveda tako, da lahko spodnji del izvlecete in imate prost pristop (nevarnost opeklin). Tinca pa Vam je ze povedala zakaj naj bi bila pecica v visini oci. Pecica z ventilacijo pa moji zeni ni najbolj vsec. Amen. Lep pozdrav in veliko veselja in zadovoljstva z novim v kuhinji

neznan uporabnik

21. nov 2001 15:32

Henri - ali ste z Indukcijo mislili tisto ploščo, ki "začuti" velikost lonca in greje samo tam, kjer je določen pritisk?? Ne vem, če sem tovrstne plošče pri nas že zasledila. Sicer pa - tudi moja pečica je kljub vsej ergonomiki pristala pod ploščo - čisto po klasično. Tudi nima ventilatorja, in moram priznati, da ga ne pogrešam. Morda bi Megi svetovala potem kar samostoječ štedilnik v enem kosu, če se je že tako odločila. Gorenjev s Pininfarininim designom izgleda kot formula 1, kvaliteta pa je po dosednajih izkušnjah tudi ena A. LP tinca

neznan uporabnik

21. nov 2001 17:22

Torej Tinca, taka grelna plosca na indukcijo je nekak Rolls Royce v kuhinji . Nekaksen oddajnik tik pod plosco daje magnetne valove (25,35 KHz) na sprejemnik, ki je dno posode iz jekla, ali stekla, ali keramike in v posodi vzbudi molekule surovin = hrane, da se zacne kuhati (tudi brez vode)in zato mora biti dno neoporecno. Ceprav hrano skuhamo ostane plosca hladna (segreje se le toliko, kolikor prihaja toplota z dna posode nazaj). Toliko na kratko. Mislim, da mojstri najraje kuhajo na plinu, ker ga je moc dozirati v trenutku in nima inertnih toplotnih momentov. Temu je tudi tako pri indukciji, ko ni oddaje magn.valov ni gretja Lep pozdrav vsem Henri

neznan uporabnik

22. nov 2001 7:12

Veliko ste mi povedali. Hvala, toda jaz se še nisem odločila. Nekako me je strah tiste SK plošče glede na to, kar pravite. Vidim,d a Henri (kuharski mojster) zagovarja plin, morda ima prav, morda ne. Ne vem. Včeraj mi je ena gospa rekla, d aim 10 mesecev SK ploščo in da je vsa podrsana in grda. Da močno pasi, kako jo čisti, da pa menda ne smeš lonca na plošči povlweči niti za 1 cm, ampak moraš vedno posodo dvignit. To verjamem, toda ko daš kozico na ploščo, jo ponavadi popraviš s potiskom. Tisto prevzdigovanje non stop me malo moti. Sploh se ne morem odločit. Rabim še kakšno informacijo. Henri, zakaj tvoja žena ne mara ventilacijske pečice. Kakšne so slabosti in kakšne so prednosti (razen da pečeš lahko v dveh nivojih - kar se pane dogaja tako pogosto, vsaj pri meni ne, saj piškotov ne pečem vsak dan, ostalo pa se ponavadi pripravi v 1 pekaču).

neznan uporabnik

22. nov 2001 9:30

Imam prijatelja, ki na novo opremlja stanovanje, ima dovolj denarja, zato si privošči le "najboljše" (oz. najdražje in pri tem verjame, da je najboljše). In on seveda zagovarja steklokeramiko. Pa pečico z ventilatorjem, senzorjem, samočiščenjem in kuhanjem v pari. Ločeno, na zgornji višini seveda. Saj je vse prav, ampak navadni smrtniki že vemo, da sto dodatnih opcij ne boš uporabljal, če si jih nisi že prej želel. Oz. sam moraš sebe poznati, da veš, kako komplicirano, nobel, komot, prijazno ali kar koli že življenje in delo si želiš.Tudi v kuhinji. Moderni dizajn v kuhinji mene spominja kvečjemu na naše nove laboratorije v službi. Verjetno, da si želim doma drugačnega vzdušja. Zato je težko spraševati za takšne globalne nasvete po internetu, ko se pa osebno ne poznamo. O steklokeramiki pa je sicer že bilo veliko govora na tem forumu. Sama sem zagovornica plina, ker sem pač tako navajena, nismo pristaši hi-techa in občutno cenejši je ne le nakup ampak tudi tekoči stroški (bomba in tesnila). Poleg tega v naših krajih vsaj enkrat na dva tedna zmanjka elektrike... Pač pa mi je prej omenjeni prijatelj povedal eno zelo pomembno dejstvo, ki govori proti plinu v kuhinjah. Poznate mastno svinjarijo, ki se nabira okoli nape, na poličkah, na vrhu omar pa še na kakšnih porobkih? To ni maščoba, ki izhlapeva ali šprica iz hrane, ampak stranski derivat gorenja plina! Torej plin + nekaj let uporabe kuhinje = ali pridno čiščenje ali usrana kuhinja. O ventilatorski pečici sem razmišljala, ker je hitrejša. A tudi dražja. Verjetno ima občutno prednost pri pečenju mesa, medtem ko bi pri mojih običajnih jedeh prej morala vanjo dodajati vlago zaradi izsuševanja. In kot ste že sama ugotovila, prednost pečenja več stvari hkrati skoraj nikoli ne pride v poštev. Prijetno kuhanje, na čemerkoli že! Spremenil(a) - malan dne 22 nov 2001 09:31:31

neznan uporabnik

22. nov 2001 9:35

Doma imamo štedilnik, ima dve steklokeramični plošči in dve indukcijski. Lastnosti steklokeramične plošče so našteli že vsi pred mano, jaz pa bi rada glede indukcijskih plošč opozorila na nekaj stvari: - za indukcijsko ploščo je pomembno, da imamo pravo posodo, kar pomeni, da se mora na dno posode prijeti magnet (kar pomeni,da ne moremo uporabljati keramične ali steklene posode, kot to omenja Henri) in tako večina roastfrei posode ni primerna (razen če ima primerno obdelano dno), kar pomeni, da smo morali doma ob nakupu tega štedilnika dokupiti tudi nekaj nove posode; - tudi dejstvo, da plošča pri kuhanju ni vroča, ni res. Resda ni tako vroča kot je steklokeramična, segreva se pa vseeno in potem še nekaj časa sveti lučka (pa imamo prvovrstni štedilnik), tudi ko se hrana kuha, je nekaj cm okoli posode "topli pas". - voda npr. na indukcijski plošči zavre veliko hitreje kot na steklokeramični, - dejstvo je, da je lahko posoda veliko manjša od plošče, ker se plošča res greje samo tisti del, na katerem stoji posoda. Megi, če bi si radi omislili pečico v nekem drugem elementu na višini oči, pa vas skrbi zaradi "vonja", potem vam predlagam, da si omislite malo močnejšo napo (močnejša napa v ne preveliki kuhinji povleče tudi do pečice), ker so te klasične nape, ki se ponavadi prodajajo pri kuhinjah itak bolj ali manj "za okras" in največkra ne opravljajo svoje naloge tako, kot bi jo napa, za katero bi dali kakega desettisočaka več. Toliko zaenkrat, če pa vas še kaj zanima, pa vprašajte. Sicer pa taki (indukcijski) štedilniki obstajajo pri Boschu in Mielu (za ostale pa ne vem, ker smo gledali samo ta dva proizvajalca)

neznan uporabnik

22. nov 2001 10:59

Za Megi: Trenutno moje zene ni blizu, ampak mislim, da se z ventilacijo ne dobi lepo zapecena skorja n.pr. na mesu in jo tako v pripravi nasih jedi zelo redko uporablja. Za Maya-May (in ostale): Popravek Maya-May ima prav. Pri posodi za grelno plosco z indukcijo se mi je prikradla napaka. Keramicne ali steklene posode niso primerne za indukcijsko plosco. Pravzaprav sem mislil na materijal same plosce, ki je sicer iz steklokeramike. Lep pozdrav vsem Henri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti