Ali obstaja "naravno" sredstvo proti komarjem?

muffin  

član od: 17.10.2002

sporočila: 125

tema odprta - 15. jun 2006 22:51 | ogledi: 34.056 | odgovori: 39

No pa je udarila vročina... in zraven so prišli tudi komarji. Zanima me, ali obstaja kakšno sredstvo ali rastlina, ki odganja komarje? Proti zadevam, ki jih kot ubijalce komarjev prodajajo v trgovini imam malo zadržkov, saj me je strah da so narejeni iz škodljivih strupov (pred komarji želim namreč obvarovati majhnega dojenčka).

Upam da mi boste lahko pomagali.

LP

muffin

Vrana  

član od: 16.2.2006

sporočila: 620

15. jun 2006 23:15

Ojla! Sivkino olje baje preganja vse insekte. Komarje, bolhe, klope.... Nisem še preizkusila, ker so ampule pri naših mucah še "aktivne", grem pa v soboto na piknik, ki bo na jasi v gozdu, tako, da bom zadevo preizkusila na sebi Vsekakor pa se strinjam s tabo, da je za dojenčka lahko bolj škodljiv preparat, kot pik... Žal. Še poročam. Pozdravček! Vrana

lenčika  

član od: 18.12.2005

sporočila: 97

15. jun 2006 23:23

Proti komarjem pomaga, če daš na okensko polico zunaj korito, nasajeno z vrsto pelargonij, ki ji po domače (vsaj pri nas) rečemo rosenkraut. To je taka dišeča pelargonija in odganja komarje. Pri nas doma smo to preizkusili in res pomaga. Samo naj še povem, da zraste pa precej visoka (cca. 50 cm). Drugače imamo pa sedaj že drugo leto na oknih mrežo proti mrčesu in tudi komarjev ni. Upam, da ti to kaj pomaga. Lep pozdrav. lenčika

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

15. jun 2006 23:57

v sobico mrežo na okno pa bo težko kak komar prišel notri za kaj boljšega pa nevem, preden sem mrežo kupila sem mela tist za v elektriko , za vn pa kr sprej kopujem , sam za otroka je res to lahko škodljivo

škarpina  

član od: 3.11.2005

sporočila: 294

16. jun 2006 1:39

KOMAR (Culex) podred žuželk iz reda dvokrilcev, približno 35.000 vrst, nekateri so tudi roparji, ličinke živijo v vodi, na rastlinah in razpadajočih rastlinskih delih, Komarje poznamo ljudje širom sveta, saj živijo v skoraj vseh podnebnih pasovih od tropov do arktike. So 3 do 6 mm velike žuželke z dolgimi nogami in vitkim trupom. Imajo globularno glavo, katere največji del zavzemajo velike sestavljene oči. Hranijo se z nektarjem in sadjem, samice pa poleg tega potrebujejo za tvorjenje jajčec obroke krvi, bogate s proteini. Najraje se hranijo na velikih sesalcih, kako pogosto napadejo človeka pa je odvisno predvsem od prilike. Samice imajo izredno dobro razvita čutila, s katerimi zaznavajo vonj telesa, toploto in vlago, ki izhlapeva iz telesa potencialnega gostitelja. Tem stimulusom sledi, dokler gostitelja ne najde. Večina komarjev se hrani od zore naprej, najbolj aktivni pa so zvečer. Ko se uležemo k počitku, nas njihovo svojevrstno brenčanje opozarja, da iščejo žrtev Komarji so s stališča človeka ena od najpomembnejših skupin žuželk, saj prenašajo povzročitelje številnih bolezni, na primer malarije, rumene mrzlice in filarijaze. Res je, da so to tropske bolezni, vendar sedaj, ko ljudje pogosto potujemo, so te dežele in njihovi problemi postali tudi nam veliko bližji. Poleg tega se komarji razširjajo iz enega dela sveta v drugega s transportnimi sredstvi. Pri tem gre za dvojno nevarnost - za možnost prenosa povzročiteljev bolezni in za možnost prenosa na različne insekticide rezistentnih žuželk na novo območje. Na pike komarjev je občutljiva večina ljudi, pri nekaterih pa ti piki povzročajo močno srbenje, otekanje, nemir in nespečnost, redkeje pa tudi koprivnico. Če pičeno mesto spraskamo, lahko povzročimo okužbo. Nekateri znanstveniki sumijo tudi, da komarji prenašajo borelijo, a zaenkrat jim tega še ni uspelo dokazati. Poznamo več metod za zatiranje komarjev. Prvi ukrep je zagotovo odstranitev razmnoževalnih mest, torej izsuševanje velikih luž in podobnih vodnih virov, izpraznitev posod, v katerih se nabira in stoji deževnica in podobno. Komarji ljubijo vonj po sladkobi. Ugotoviti, kaj privlači komarje, bi nedvomno pripomoglo k ugotovitvi, kaj jih odganja. Do sedaj so ugotovili, da jih privlači mlečna kislina, ki se nabira v potnih sragah, in ogljikov dioksid. Prav tako jih privlačijo temna oblačila in sladke vonjave, kot so parfumi, šamponi in razni deodoranti. ODGANJALEC KOMARJEV + URA: je izredno unčikovita naprava za preprečevanje komarjevih pikov. Večina ljudi se brani proti komarjem z najrazličnejšimi izdelki, ki lahko slabo vplivajo na počutje, predvsem pri otrocih in alergikih. Zaradi takšnih in podobnih razlogov so znanstveniki razvili napravo, ki odganja komarje na ne kemični osnovi, torej na snovi ultrazvoka. Odganjalec je narejen v konbinaciji z digitalno uro, ki ima funkcijo normalne ure. ZAKAJ ODGANJATI KOMARJE? Po najnovejših raziskavah lahko komarji prenašajo izredno nevarno bolezen Boreliozo poleg še drugih neraziskanih bolezni.Pri tem je zelo pomembna preventivna zaščita, ki je prav z uro odganjalca komarjev najelegantnejša oblika zaščite. OSNOVNE LASTNOSTI · Funkcija odganjalca ni škodljiva in je primerna tudi za otroke · Območje delovanja je v premeru do 6 metrov · Odganja veliko večino od 3000 vrst komarjev · Funkcija ura ( datum, štoparica, budilka ) · Deluje brez kemikalij ORPHEA ELEKTRIČNO RAPRŠILO ZA ZAŠČITO IN POLNILO Naravna zaščita. - Tekoči osvežilec zraka z izvlečki pelargonije in citronele. - Zagotavlja stalno zaščito in odišavljenje notranjih prostorov. - Ker je naraven, je primeren tudi za otroško sobo. - Zagotavlja 360 ur konstantne in enakomerne zaščite. odganjalec komarjev, ki prav tako deluje z oddajanjem visokofrekvencnega zvoka Popolnoma varna in za ljudi skoraj neslišna naprava, komarje pa zanesljivo odganja - BREZ KEMIKALIJ! Posnema namreč zvok, ki jih krila kačjega pastirja, ki je komarjev plenilec, oddajajo pri letenju. Za delovanje potrebuje 9V baterijo. V poletnem času se nam pogosto zgodi, da si ob uživanju večera na prostem prislužimo kakšen neprijeten pik mrčesa. Pomagajo repelenti, ki jih lahko kupite v vsaki trgovini, pri kurativi pa si pomagajte z naslednjimi nasveti. Območje pika si natirajte s hrenom ali petršiljem. Pripravite pa si lahko tudi obkladke iz stolčene čebule in zeljnatih listo Učinkovita pomoč pri alergiji na pike komarjev Če je tako in ste poleg vsega na pike komarjev še alergični, je dobro, da poznate učinkovito prvo pomoč. V pred kratkim objavljeni raziskavi so izpostavili učinkovitost antihistaminika cetirizina (www.krka.si/LetizenS) pri blažitenju težav, ki jih povzročajo piki komarjev, v primerjavi z nekaterimi drugimi antihistaminiki (ebastinom, loratadinom). Ugotovili so, da enkratni 10–miligramski odmerek cetirizina (1 tableta) že po 15 minutah zmanjša obseg izpuščaja za 30 do 40 odstotkov in pomiri srbenje za 70 do 80 odstotkov ter je bistveno učinkovitejši od loratadina. Torej, če se odpravljate na počitnice v hribe ali na morje, ob reke ali jezera, v kamp ali hotel in če se ne boste mogli izogniti krvavemu boju s komarjem, ne pozabite na škatlico učinkovitega zdravila s cetirizinom za dan potem. Poznam sicer gospo, ki pravi, da ima s komarji in muhami na miselni ravni sklenjeno pogodbo o nenapadanju. Poskusila sem se po njenih napotkih pogoditi s komarji in doživela nepopisno opikanje, zato se rajši držim enostavnejših rešitev kot je mreža na oknih,korita na okenskih policah s posajenimi pelargonijami,sadike paradižnika tudi odganjajo komarje,na morju poleg mrež na okna obesim še veje lovorjevega in orehovega listja,dišeča sivka tudi malo pomaga,predvsem pa je važna zatemnitev,ker komarja privlači sobna razsvetljava. Do 20.leta jej kolikor moreš;do 50.samo toliko koliko moraš,po 50.letu pa jej kar se da malo...

atilem  

član od: 26.5.2006

sporočila: 109

16. jun 2006 8:01

Pozdravljena Škarpina, ob tako izčrpnem odgovoru na temo komarji, me zanima samo to če mogoče veš kje se dobijo ta naravna sredstva orphea razpršilo oz . odganjelec komarjev - ura. Mogoče v teh zeliščnih lekarnah oz. kak Sanolabor ??? Hvala za odgovor, lep pozdrav vsem atilem

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

16. jun 2006 8:01

Pomaga tudi eterično olje limonske trave. Aki

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

16. jun 2006 8:28

Jaz pa hčerki mažem kar s Krtkom (sprej), ki je namenjen prav otrokom, tako da mislim, da sigurno ni škodljiv. (Kaj pa je danes popolnoma "natur"?) Našpricam jih čisto malo, pa pomaga. Dojenčku bi lahko kak "špric" spustila na odejico, pa bi moralo pomagat. Drugače imamo pa tudi mi mreže na oknih, sam je treba pa vrata zapirat... jasna

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

16. jun 2006 9:25

Cetirizin. Je potreben recept ali se ga dobi v prosti prodaji?? Mogoče veš tudi uradno ime zdravila. Sama imam namreč velike probleme po pikih, saj sem nanje hudo alergična. V najboljšem primeru jo odnesem samo z neuglednim velikim, rdečim flekom. Nemalokrat se pridružita še temperatura in slabo počutje. Da o srbenju ne govorim.( Julija

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

16. jun 2006 10:40

Pa šveče ki komarju neprijetno smrdijo in ne gredo zraven, jaz pa imam obešeno na balkonska vrata on okna šopek sveže melise, ki jo lahko v bližino tudi posadite, in odganja komarje. Kyara

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

16. jun 2006 10:45

Pozdravljeni, malo za hec in hkrati čisto zares: Z ultrazvočnimi preganjalci komarjev imam slabe izkušnje. Menda so komarji, kakršne poznamo in preganjamo, v bistvu komarke. Ultrazvok oponaša njihovo oglašanje in ker se samice ne prenašajo med sabo (kot tudi pri marsikateri drugi "živalski vrsti" ne), se temu zvoku izogibajo. Že pred leti sem kupil takšen ultrazvočni odganjalec in sem ga seveda takoj preizkusil na komarju(ki) na steni. Proizvajalec je jamčil, da nekaj metrov od napravice ne bo nobenega komarja(ke), jaz pa sem temu svojemu primerku vključeno napravico prinesel čisto pod rit, pa se ni premaknil(a). Še zdaj ne vem, ali je bila gluha ali pa ni dobila dovolj provizije od proizvajalca teh napravic. Zadevo sem končal po klasičnem postopku s packo na steni. Zgodba gre dalje. Ker sem še vedno verjel reklami, da zadeva 100-odstotno deluje, sem jo nesel s seboj na taborjenje s takrat še bodočo ženo. Ponosen, da nama komarji ne bodo težili, sem napravico že prvi večer vključil. Toda ko sva se po večernem plesu vrnila v šotor, je v njem gomazelo na stotine velikih, zelenih kobilic. Bile so dobesedno povsod. Noč sva preživela na plaži, kar, verjemite, ni bilo slabo, toda od takrat bistveno manj verjamem reklamam. Očitno nosi takšen ultrazvočni signal še kakšno drugo sporočilo. Med drugim ga ne prenašajo psi, pa tudi za nas, čeprav ga ne slišimo, ni najbolj prijeten. Komarji(ke) so in bodo nadloga. Tudi komarniki (mreže na oknih) niso najboljša rešitev, ker komarji pridejo v sobo drugje (skozi odprta vrata ali reže pri zaprtih vratih, sploh če je soba osvetljena). Mreža na oknu tudi prepušča bistveno manj zraka kot odprto okno, zaradi česar je poleti lahko v sobi zadušljivo. Pri nama je okno v spalnici vedno odprto brez mreže, paziva pa na osvetlitev, da zvečer luč čimmajkrat prižigeva. Če mi že kakšen ženski osebek komarja ponoči brenči okoli ušes, si rjuho potegnem čez glavo, ven pa pomolim nogo, naj se naje in mi vendar da mir. Če pa je le prehudo, v vtičnico vtaknem Raid ali kaj podobnega. Če že vdihavam smog in avtomobilske izpuhe vse leto, bom pa še kakšno noč pline proti komarjem. Pa še zdaj si nisem čisto na jasnem, ali komarji potem res izginejo ali pa sem jaz po teh plinih toliko omamljen, da ne čutim, kako se pasejo po meni. Še en resen nasvet. Nad dojenčkovo posteljo postavite baldehin z zaščitno mrežo. Pa brez zamere. Danes delam že od treh zjutraj in končal sem projekt, ki se mi vleče že nekaj tednov. Zato sem malo boljše volje. Pred nami je vikend, uživajmo v njem (brez komarjev)! Boris booris

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti