Poročni piknik - v lastni režiji!?

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

17. jun 2006 10:18

Draga stasafrank! Najprej moraš biti prepričana, kaj si TI želiš. Če si želiš pripraviti vse sama, pač pripravi, a ne? Dobila si že veliko dobrih nasvetov, ki jih lahko uporabiš. Mislim, da s to hrano vsi preveč kompliciramo. Poročni piknik naj bo priložnost za klepet, druženje, zabavo....in hrano in pijačo. Saj to ni McDonalds, da morajo biti vsi gostje v 5 minutah postreženi! Bistven je filing, naj res vsak nekaj naredi! Jaz bi se vsekakor držala tega, kar bi si želelo srce, da si ne bi kdaj očitala... In še velikokrat se boš morala prilagoditi, poroka je pa nekaj tako osebnega... Berem, da si pametna punca, izkušnje že imaš...PROBAJ!!!!! In če bodo gostje šimfali, ker so bili 1/2 urce lačni in niso dobili vsega serviranega, se samo sladko nasmej... bi bilo pa dobro, da bi goste obvestila (takrat ko jih boš povabila na piknik), kakšno vrsto piknika lahko pričakujejo (self service, pomoč pri peki ipd), da bodo prišli s primernimi občutki v glavi in primerno oblečeni... Jaz te definitivno podpiram! Stori to, če si želiš! jasna

mesok  

član od: 7.8.2004

sporočila: 31

17. jun 2006 21:34

če ste taka družba ,da vam je bolj pomembno da se imate fajn,kakor da ohcet poteka po običajnih pravilih,ki pa so mimogrede povedano čadalje bolj kičasta,bi predlagal en fajn piknik z golažem v kotlu,eno kopico pečenih perutničk(za prostovolca ki bo "garal " za žarom se je dobro pobrigat že prej),pomfri za otroke ter seveda veliko sadja.Pijača je lahko samopostrežna,pribor plastičen.Vse skupaj tudi ne predrago in če se boste med polnenjem trebuha tudi primerno razgibavali ,garantiram da vam ne bo žal.Na taki poroki je bila pred kratkim moja kolegica pa je bila zelo zadovolna.

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

8. avg 2006 15:28

Kar nekaj časa že ni bilo nobenega mnenja na to temo. Ker pa se ravno pri nas pripravljamo na tako poroko, me je to dokončno prepričalo, da sem se vpisala (forum spremljam že nekaj let), da lahko dam tudi jaz kakšen nasvet stasifrank in jo opogumim, da naredi to kar si je zamislila. Hčerka se je tudi odločila za piknik poroko v septembru in jaz sem ji obljubila, da jo organiziram. Gostov naj bi bilo čez 100, vendar že imamo izkušnje, saj imamo skoraj mesečna druženja s prijatelji in sorodniki. Lani sem pripravila praznovanje za malo manj kot 100 gostov. Ker smo pred leti tudi imeli tako velik piknik, kjer smo imeli kuharja, ki je vse pripravil, skuhal in nato tudi pekel, sem mislila, da ga bom ponovno najela. Žal je zbolel in ostali smo sami. V družini smo si razdelili delo, pritegnila sem tudi nekaj sorodnikov. V pekarno smo dali peči dva jagenjčka (mislili smo peči pod peko, pa nas je skrbelo zaradi dežja!). Nečak si je sposodil dva tigana za meso. V enem smo spekli ribe, nato pomfrit. V drugem razno drugo meso za žar. Pripravila sem eno enolončnico v kotličku, drugo je pripravil nečak v svojem kotličku. En dan prej sem pripravila polnjene paprike (tri pladnje) in jih naslednje dopolne dala v pečico. Tudi omako sem pripravila en dan prej. V pečici so se po papriki pekli še trije različni zavitki. Že prej pa sem pripravila polnjene francoske štruce in jih dala v zmrzovalnik. Naredila sem tudi več solat, narezek, razne slane prigrizke in seveda pecivo, ki je bilo večina že prej pripravljenega in v zmrzovalniku (zato je stasafrank omenjala, da bo potrebovala velik zmrzovalnik!) Gostje so prihajali od 12. ure naprej. Na mize sem naložila vse solate, papriko, slano pecivo, krožnike, pribor, kozarce, servete, zraven smo postavili še kotličke. Imeli smo postavljen tudi velik šotor. Večina gostov sploh ni sedela ves čas. Postregli so si, se vsedli, da so pojedli, nato so se zbirali v skupinah in se pogovarjali, bili z otroci pri skakalnem gradu ali igrali oz. gledali nogomet. Imeli smo tudi skakalni grad (to je bila najboljša stvar na pikniku, ne samo za otroke, ampak tudi za odrasle) in nogometni prostor (velik kos travnika) za igro. Ob 16. uri pa se je pripeljalo jagenjčke in začelo pečt na žaru. Sposodili smo si napravo za točenje piva (tudi to je bil zadetek v polno), vino je bilo v kleti. Moram reči, da so se tudi gostje zelo samoorganizirali in pomagali ter sodelovali. Tisti, ki so pili vino, so kar sami hodil v klet ponj, pivo si je točil vsak sam, eni so poprijeli in pobirali krožnike in bištek (nismo hoteli plastike) in jih sproti pomili. Nato smo prinesli še peciva in zvečer torte. Moram reči, da sama res ne bi zmogla vsega tega, ampak z majhno pomočjo je bilo vse skupaj res enkratno. Tudi letos bomo pripravili nekaj podobnega, samo za malo več ljudi še. Tokrat smo dobili mesarja, ki bo pekel in pripavil meso. Že sedaj pa planiram kaj vse bo potrebno še pripravit. Kakšen dan prej bom skuhala bograč, pripravila mesni zavitek za govejo juho, prigrizke, peciva za zmrzovalnik in taka, ki stojijo. Mogoče se bomo odločili še za kakšnega odojka. Tudi veliko solat se da pripravit vnaprej oz. sestavine, pa mesne paštete in podobno. Papriko ali bučke popeči in potem samo še zložit vse skupaj. Šotor bomo postavili tudi en dan prej, spet si bomo sposodili točilni aparat za pivo in skakalni grad za otroke. Vendar bom to vse jaz pripravila, hčerka, ki se bo poročila ima že dosti drugega dela. Zato bi ti stasafrank predlagala, tako kot že nekdo pred menoj, da bi planirala civilno poroko kakšen teden prej in nato cerkveno, tako kot si omenila, kje blizu prostora za piknik, kamor se lahko odpravite peš. V tem primeru bi res lahko sama veliko postorila. Če se moraš voziti z enega konca na drugega, to namreč vzame veliko časa. S cateringi je pa takole. Malo sem se letos pozanimala koliko to stane. Glede na lanskoletne izkušnje in stroške, bi bil strošek kar trikrat višji. Glede na tolikšno število ljudi, pa se to zelo pozna. Hrane se namreč ne poje tako veliko, kot ti jo oni pripravijo. Lani nam je hrane toliko ostalo, da smo se naslednji dan dobili še enkrat v večji družbi in še je ostalo. Upoštevala pa sem nasvet mesarjev, 20 dag mesa na osebo, poleg vsega ostalega. Imeli smo enega jagenjčka in pol, okrog 15 kg, dvajset manjših postrvi in 10 kg raznega mesa za žar, ki ga je veliko ostalo. Posebej pa še meso za bograč, še eno enolončnico in govejo juho ter paprike. Torej ne gre za takšne grozne količine, kot je nekdo omenil. Skratka stasafrank, kar pogumno. Da se vse pripravit, z malo pomoči drugih. Jaz prisegam na takšne piknike, več je družabnosti in druženja kot v kakšni gostilni, kjer se lahko pogovarjaš s sosedom zraven sebe in mogoče še preko mize, če ni glasba premočna. Lani so bili vsi zelo zadovoljni, upam, da bo letos tudi tako. Lep dan še naprej želim zvezdica55

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

8. avg 2006 17:13

Vau zvezdica... ma kaki zvezdica, pravi sonček ste!!! Vsekakor ste mi napisala polno koristnih informacij in idej. Hvala! Moram priznat, da se racionalno še vedno prepričujem, da bo tole malce težko, ampak s srčkom bi pa rada tole izpeljala... ker bi rada imela ob sebi več ljudi kot si jih lahko finančno privoščim s poroko v restavraciji... malo še niham sem ter tja. Glavno da se ne premislim glede tistega usodnega "da" a ne? LP, Staša

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

8. avg 2006 17:29

Še jaz. Pred kratkim smo praznovali mamimo 70 letnico, in sice doma. Bilo je 50 ljudi. Kozarci so bili stekleni, krožniki in beštek plastični. imeli smo gasilske klopi. Pecivo sem pripravila vnaprej, po nasvetu iz foruma, ki se ga da zamrznit. Tiramisu sem naredila v soboto, lahko bi ga tudi prej, ker se ga tudi da zamrznit. Francosko solato smo naredili v soboto. Nedelja dopoldan: narezali smo paradižnik in papriko in postavili v hladilnik. Preden smo začeli jesti, smo zmešali v solato. Dobili smo pečenega in razrenage odojka, brat je na dveh velikih žarih pekel ostalo. Na mizah so bili v kozarčkih vilice in noži ter servetki. Strežba: en je skrbel za pijačo, 3 ali 4 za hrano. Šlo je brez problema. V garaži zraven, kjer smo nalagali na pladnje, je bila velika škatla za smeti. Tiramisu je bil razrezan vnaprej, tako da smo ga hitro razdelili, na vsak krožnik dali še kepico sladoleda. Grozdje smo v nedeljo dopoldan oprali in razrezali, da so bile na vsakem peclju le do 4 jagode. Za kavo smo imeli avtomat. Mizo z aperitivom smo imeli posebej od ostalih miz. Po dvorišču smo postavili klopi, da so ljudje lahko posedli pred začetko ali vmes. Stvar se je dogajala na pokriti terasi, zraven je velika garaža, v kateri je veliko površin za odlaganje, voda in ogromen hladilnik. Slednji je bil najbolj nujen, saj smo praznovali v tisti največji julijski vročini. Gostje niso pomagali. Čez 14 dni imamo doma piknik za priblično 100 ljudi. Ta bo pa samopostrežen. Pred leti smo ga že imeli in takrat je bilo 120 ljudi. Nekdo je spekel odojka, kozlička in piščance ter to pripeljal na kraj dogajanja. Drugi je pekel na žaru. Manjša skupina je rezala paradižnik in papriko (na samem pikniku). Vino je bilo v sodčih, enako pivo. Na različnih koncih so bile škatle za smeti. Krožniki, kozarci, beštek je bilo vse plastično. Enako letos. To je piknik, ko vsi nekaj pripomorejo k skupnosti. Vsaka družina prinese malo peciva. Za nas kot gostitelje (pravzaprav za mojega brata) je pomembno, da imamo pripravljene deske in nože za rezanje, pa sklede in podobne zadeve. Imeli bomo šotor. Pomembno je, da je nekdo za "redarja" pri prihodu. Da ljudje vejo, kje parkirati. Seveda se da. Je ogromno dela, vendar če imaš par ljudi, ki so radi aktivni na zabavah, potem ni prooblema. Hrana je lahko bolj "navadna", pomembno je druženje in dobra volja. Sem pristaš takih zabav doma, ker ni tako "sedeče" kot v gostilni. Gostje se lahko sprehajajo, gredo pogledat vrt, sedijo po skupinicah, mojster za žar gre vmes malo na kavč itd. kar pogumno.

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

8. avg 2006 17:57

Mi že prav skomine delate... Se mi bo še mudilo pred oltar samo zaradi piknika. Ker sem bolj nora za take zadeve ko je potrebno kaj organizirat, potem ne spim in ne jem dokler vsega ne zgruntam... Je pa res, da mi gre tu tudi zaradi druženja. Najbolj me moti, da v gostilni ponavadi pripravijo mizo na takšno varianto, da se "njegovi" usedejo na en kup, "njeni" pa na drugega in potem se cel večer gledajo tisti, ki se že poznajo, namesto, da bi malo minglali... porkamadona, saj je tudi to poanta, da se malo spoznajo med sabo, zdaj ko so v žlahti. Potem pa pridejo damice v kakšnem takem krilu na ohcet, da si ne upajo vstat od mize, da ne bi kaj počilo po šivih, in presedijo cel večer z istimi tremi ljudmi... hja, strašen neki ohcet. Bolj sproščene variante so mi bolj pri srcu... da kakšen dedi zapleše lambado in da imajo malčki umazana lička od peciva... He he.

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

8. avg 2006 18:05

Staša, odvisno je tudi, kakšno družbo imaš. Če so starejši, potem od njih težko pričakuješ, da bodo samo stopili po hrano. Pa če se imajo za preveč "fine" in tako naprej. Ljudje s(m)o vse sorte. Tako pač je. Meni je na piknikih všeč ravno ta razgibanost. Enkrat sem bila na novi maši, ki je bila organizirana kot piknik. Sicer so nove maše bolj formalne, ta je bila pa super. Neka mesarija je prevzela meso, za pijačo so poskrbeli organizatorji. Tudi to je ena izmed možnosti, ki je še vedno cenejša kot gostilna. mimika

antonija8  

član od: 13.12.2005

sporočila: 325

8. avg 2006 19:03

Pozdravljena, Mnogo let nazaj, sva imela midva tako poroko. Vedno sem želela nekaj drugače in tudi okoli poroke. Zato imam na te dni nepozabne čudovite spomine. Na poročni dan sva bila sam s pričama ( najina najboljša prijatelja- takrat že poročena) samo mi štirje. Prespali smo v hotelu na Bledu kjer sva imela civilno in cerkveno poroko. V nedeljo zgodaj zjutraj pa sva odpotovala na poročno potovanje. Na dan poroke pa sva odposlala tudi vabila za piknik ,( čez štirinajst dni ko sva se vrnila iz potovanja)oziroma pogostitev pri naju doma - na vrtu ( bilo je konec maja). Bilo nas je okoli štirideset in vse sva pripravila sama, od aranžiranja prostora, miz, jedilnikov, ker smo bili sami naši je bila tudi postrežba bolj samopostrežna. Tudi pecivo in torto sem sama spekla. Hrana pa je bila, malo žara mesa in dosti zelenjave in dosti raznih solat. Mislim, da si nekaj takega želita tudi vidva. Dosti dobre volje in organizacije. Seveda ne bosta mogla vse sama, ker za sto ljudi je treba dosti stvari narediti. Toda že želja je dovolj za začetek. Srečno, antonija

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

8. avg 2006 19:03

Jaz bi poleg že povedanega opozorila smo na prostor - kaj če bo takrat dež? Potem se kakšna stvar postavi na glavo. Morda se pozanimaj za kakšen prostor, kjer je velik kozolec, koča, lahko si pomagaš s šotori,.... marelica

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

7. sep 2006 16:06

Pozdravljena Stasafrank, smo že po poroki in sporočam, da je piknik čudovito uspel. Gostov je bilo 120, imeli smo dva večja šotora, skakalni grad za otroke, nogometno igrišče mora zmeraj biti pripravljeno. Imeli smo tudi kuharja in pomočnika, ki je pripravil golaž, spekel odojka (to je bilo tudi zanimivo gledati) in pekel hrano na žaru. Jaz sem pripravila veliko hladnih prigrizkov in ogromno peciva, pa velik lonec zelenjavne juhe sem tudi skuhala. Pomagalo mi je nekaj prijateljic in sorodnikov. Vse je bilo v celoti samopostrežba in plastnični pribor. Nastavljeno je bilo na mizah, pri kuharju, vino in pivo ter sokovi v garaži. Vse se je odvijalo od 14. ure do jutra in še nadaljevalo v nedeljo dopoldan. Hčerka in njen mož ter vsi gostje so bili zelo, zelo zadovoljni. Malo čudno so sprva gledali ženinovi sorodniki in spraševali kakšen bo sedežni red, pa sem jim pojasnila, da ga ni, da vsak sedi kjer hoče, ali se sprehaja okrog. Pa so bili tudi oni potem zadovoljni. Pa oder smo naredili iz desk in imeli ansambel. Kompletni stroški poroke, vseh darilc, ansambla, hrane, torte, kuharja in še kaj, so znašali malo čez 500.000 SIT. To je malo, ker poznam primere, ko so za tako število ljudi plačali samo strošek v gostilni dvakrat toliko. Pa vsega je veliko ostalo, mesa, piva, vina, peciva. Vsa organizacija je bila v mojih rokah in to se mi še danes pozna, že pet dni po poroki! Hčerke, ki se je poročila, res nisem preveč obremenjevala, saj je delala vse do četrtka in samo v petek imela prosto. Ona je poskrbela za obleko, šopek, tudi za ansambel se je ona dogovorila. Torej Stasafrank, da se organizirat piknik poroko, vendar s kakšno izdatno pomočjo in nasveti izkušenih. Če potrebuješ še kakšen bolj konkreten nasvet, povej, trenutno so spomini še zelo sveži. Prijazen dan želim zvezdica55

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti