Kaj pripraviti za božično večerjo

neznan uporabnik
tema odprta - 21. nov 2001 11:47 | ogledi: 16.931 | odgovori: 7

Dragi forumci, drage forumke za vse vas imam prošnjo .Prosim za vaše ideje, kaj pripraviti za božično večerjo. Kaj pripravljate vi?

HVALA!

ČAO!

neznan uporabnik

21. nov 2001 12:02

Zivijo! Mi vedno za predjed pripravimo domaci tatarski biftek (iz konjskega mesa), kot glavno jed pa imamo ponavadi divjacino v omaki, poleg so obvezno kruhovi cmoki in solata.Pa se kaksna dusena cvetaca, zabeljena z drobtinicami se prileze zraven. Vcasih pripravimo namesto divjacine npr. polnjenega zajca ali pa polnjeno perutnino. LP Marta

neznan uporabnik

21. nov 2001 12:54

Pravijo, da mora biti za božič, kakor za martinovo, nekaj kar je včasih letelo oz. imelo krila na mizi. Tako se že nekaj let držim pravzaprav martinovega jedilnika - račka, polnjena ali ne, rdeče zelje in mlinci oz. kruhovi cmoki. Pa kozarec kakega dobrega vina. Ponekod, predvsem za večja omizja, pečejo celega purana, kar pa je kar malo tumač kakor se reče. Potem se poda še kakšno dobro domače pecivo, po polnočnici pa za tiste, ki so preživeli petardno vojno morda še kakšna kisla župca ali obara. Aja, morda sem malce narobe napisala - omenjeno večerjo pri nas jemo na predbožični večer. Za božič se pa na srečo običajno izkaže tašča in nas povabi na kosilo. Ona se običajno drži kar klasike - kaka pečenka, pečen piščanec, pražen krompir, dušena zelenjava in na koncu seveda potica, taka z velikim P, da te še celo popoldne pečeta vest in zgaga. Uh, pa res že mal po praznikih diši. LP Tinca

neznan uporabnik

21. nov 2001 13:08

Pozdravljena! Pri nas doma vsako leto poskrbimo za "slovesno" božično večerjo tako, da skuhamo nekaj bolj svečanega. Zadnja leta sem prišla na vrsto jaz in za jedi se odkločim po pregledu več kuharic. Vzamem si čas, jih prelistam in nato izberem jedi, ki nam najbolj ustrezajo. Lani smo tako jedli čebulno juho s smetano, pečeno pljučno pečenko z zelenjavo v maslenem testu, zraven pa pečen krompir s smetano. Za sladico sem (seveda) spekla potico, ki je bila pol cimetova, pol pa kokosova (sem jo zvila kot presto). Večerja je bila res odlična. Sicer pa je vsaj za božič važnejše od hrane to, da se zbere cela družina... da smo skupaj! Lep pozdrav, veliko kuharskih užitkov... Ana

neznan uporabnik

21. nov 2001 15:25

Pri nas se tudi tako obnasamo kot pri Tinci! Vcasih se gremo tudi s puranom, pa ni tumac! Edino s petardami dozivljamo veliko noc Tudi jaz mislim, da se ze mocno nagibamo k koncu leta. Skoda, ker nisem vec 5 - 8 let star: pa darila, pa potice, pa keksi,... Lep pozdrav vsem Henri

neznan uporabnik

21. nov 2001 16:30

Živimo v svetu brezglavega hitenja, žal tudi v ritmu pehanja za materialnimi dobrinami. Naj bo zato bistvo božiča v duhovni povezanosti in druženju med družinskimi člani. To, da se miza šibi pod dobrotami, ni več pravilo. Menim, da bi morali jesti manj, a zato bolj kvalitetno. Saj veste, kako potekajo prazniki. Obiščeš tega in onega in povsod več ali manj ješ in piješ. Mi doma se sicer skupno odločimo o božičnih obrokih, a težimo k enostavnejšim in ne »pretežkim jedem«. Vsako leto je veliko hrane ostajalo in je sploh nismo pojedli. Zato so mastna pečenka in po možnosti še veliko drugih vrst mesa in prilog pri nas izjema. Obvezna je le potratna potica, ki si jo privoščimo ob kavi. In tukaj je jedilnik: - francoska krompirjeva juha, - dušena goveja bržola v omaki, - kruhovi cmoki, - mešana solata. Beti

neznan uporabnik

22. nov 2001 14:34

Tudi pri nas doma smo za božič vedno pripravili "nekaj boljšega". Nekega standardnega menuja nismo imeli, je pa bilo vedno juha, meso s prilogo, na koncu pa orehova potica. Se razume, da so količine hrane zadostovale za vse sosede v krogu 3 km in da se je mama s pripravljanjem in kuhanjem večerje ukvarjala več dni. Pri moji (nemški) tašči pa sem spoznala drugačen običaj, ki me je zelo pozitivno presenetil. Kasične božične večerje ni, ampak pripravijo mesni fondue. Tako se vsa družina zbere pri mizi, mama ima bistveno manj dela, med obračanjem mesa in ostalega pa je dovolj časa za komunikacijo med družinskimi člani. Letos pa smo se odločili za bolj zdravi pristop in bomo imeli raclett. Helena

rozi2  

član od: 9.9.2007

sporočila: 5

24. dec 2008 19:11

to je zelo dobro ker sem to probal. rozi2

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti