Droži

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

21. avg 2006 11:13

Meni se dela kislo testo v hladilniku. Zdaj bo v redu.

Kozmeja  

član od: 7.12.2005

sporočila: 409

21. avg 2006 12:55

Če sem prav videla, se da droži kupit v Kalčku v BTCju. Za tiste manj spretne... Kozmeja

lenca58  

član od: 16.7.2002

sporočila: 131

22. avg 2006 13:10

V zelo stari kuharskih bukvicah od ne vem katere prababice piše, da si izvorne droži naredimo iz prosene ali koruzne moke, ki jo zmešamo z vinskim ali jabolčnim moštom (takim, ki že vre) tako, da je testo bolj trdo kot ne. Majhne hlebčke posušimo. Med sušenjem jih večkrat obrnemo, da se z vseh strani enakomerno posušijo. Hranimo jih na suhem. Za kg moke potem rabimo ca. 3 dag droži.Spomnim se, da je moja stara mama imela te droži shranjene zelo dolgo časa in da je k testu za kruh dodala le malo ali nič svežega kvasa. Verjetno pa je shranjevala tudi testo od svojega kruha, se ne spomnim točno. Vem pa, da domač koroški ržen kruh obvezno naredijo z domačimi drožmi, ker le te dajo kruhu tipični kiselkasti okus. lenča

vegetar  

član od: 13.1.2006

sporočila: 189

22. mar 2023 10:03

Koliko časa je treba droži fotrati če začneš iz nule: ržena moka+voda?

Je res da so droži dobre za peko šele čez 2-3 mesece fotranja?

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15159

22. mar 2023 16:59

Vsaj en teden. In ni res, da so dobre šele po 2-3 mesecih. Vztrajaj in jih hrani, vsakič bodo močnejše. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

trac  

član od: 12.11.2010

sporočila: 568

27. mar 2023 8:57

vegetar je napisal/a:

Koliko časa je treba droži fotrati če začneš iz nule: ržena moka+voda?

Je res da so droži dobre za peko šele čez 2-3 mesece fotranja?

No Italijani pa pravijo, da ratajo res dobre po 2-3 mesecih. (Njihov Levito madre tudi vsebuje manj vode in kruh ni kiselkast.) Moje imajo sedaj cca. 4 leta, z njimi pa se brez težav peče kruh, rogljički, panetonne, krekerji ... Pečem pa predvsem variante, kjer se da tega čisto malo (10-20g) in potem pusti vhajati testo 24 ur pred peko.

trac

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti