Droži

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

16. avg 2006 9:50

No, jaz sem po nasvetu Nevemkatere na tem forumu ( v eni drugi temi, da ne bo pomote), naredila droži. Napisano je bilo, da na sobni temperaturi zamesiš moko, vodo, sladkor... In pustiš vsaj en teden. No, moja mešanica je splesnela zgoraj. Krasno, ne? Sem to pobrala dol in rekla, da bom vztrajaal en teden, da vidim, kaj bo. Smrdela, pol sem pa pikico probala. Kisla, grenka pa toliko, da ... Seveda je nisem uporabila. No, zdaj zvem, da se to hrani v hladilniku... Kako gosto testo pa se naredi? Kot za kruh? Mi lahko katera poamga, ker bi se res rada dokopala do domačih droži. Kruh kar velikokrat prečem...

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

17. avg 2006 8:10

Lidka, moje droži počivajo v shrambi, kjer je sveže. Sinoči sem po 4 dneh preverila, kako je z njimi. Nič plesnobe, lep kiselkast vonj. Jutri bom zamesila kruh. Anja, kako naj se lotim kruha? Kako naj droži "integriram" z moko in vodo. Ali naj droži najprej dobro razmešam z vodo in potem dodam moko? mimika

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

17. avg 2006 8:23

Mimika, kakšna zmes je teh droži? Koliko gosta? Jaz bom dala kar v hladilnik, sem v bloku, temperatura v stanovanju je 24,5 stopinj... Pretoplo...

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

17. avg 2006 8:28

Mimika, moj droži se v nekaj dneh spremeni iz kompaktnega testa za kruh v bolj tekočo obliko. Pri mesenju kruha najprej dam v skledo moko, med dlanmi razdrobim kvas, sladkor, sol in vodo. Malo premešam, da postane grudičasto, nato dodam še droži in do konca zamesim kruh. Kljub vsej tehniki v moji kuhinji se mesenja lotim ročno. Najprej mesim v posodi. Potem, ko se mi večina testa že zamesi v kepo, naokoli pa ostane še nekaj moke, vse skupaj zvrnem iz sklede in do konca zamesim na pultu. Tu dodam tudi razne dodatke (orehe, bučnice, sončnice, semena, praženo čebulo, kumino, ...). Testo je čisto pravo, ko med prtsi čutiš, da v testu ni več nobenih grudic in ko se niti malo ne lepi na podlago in na roke. Zato po potrebi dodajaš vsakič le malenkost moke, dokler ne dosežeš željene oblike. Nekateri pravijo, da bi naj droži najprej dobro razmešal z vodo, in bi potem dodal potrebno moko, kvas, sol in sladkor, ampak meni se to pri mojem drožiju ne zdi potrebno. Seveda naše babice, ki so imele droži kar na zraku in se jim je posušil, pa so ga morale najprej razmočit. Veliko uspeha mimika; držim pesti, da Ti uspe Najboljši kruh! Anja

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

17. avg 2006 8:35

Lidka, preberi si moj post na prejšnji strani, kjer sem podrobno opisala sestavine za droži in postopek izdelave, če ga delamo doma, pa tudi Mimika. Meni droži še nikoli ni splesnel, delam ga pa redno vsaki teden, in ga ne hranim v hladilniku, ampak kar v kotu kuhinjskega pulta. Hranim ga v plastični posodi s tesnim pokrovom. Ko porabim droži, in dam v posodo drugega, posode niti vedno ne umijem. Droži MORA imeti vonj po kislem in postanem, takrat je tapravi. Res pa ne sme biti na njem plesen. Anja

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

17. avg 2006 8:43

Anja, hvala. Bom naredila tako. Pa dala v hladilnik, pri nei doma je pretoplo, zato se je razvila plesen. Čeprav sem zadnjič od ene uporabnice zvedela, da naj bo na stopinjah 25*c. Sem si rekal, to bo pri meni idealno... No, ni bilo... Ko naredim kruh, sporočim. Vidiš, sem včeraj pozabila nastavit za droži...

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

21. avg 2006 7:55

Še moje poročilo. Po petih dneh "zorenja" droži sem zamesila kruh. Dodala sem malo (2 dag kvasa na 1, 5 kg moke). Testo sem čez noč pustila v kuhinji. Rezultat: bilo je precej kislo, ne samo po okusu, tudi po vonju. Kruh je bil precej pacast. Tako prvi dan. Drugi dan (shranila sem ga v papirnati vrečki) je bil pa boljši. Še vedno je imel rahlo kiselkast vonj in okus, vendar je bil ljudem všečen. Anja, zanima me, ali ima tudi tvoj kruh ta kiselkast pridih? Saj vem, da je iz kislega testa,pa vseeno... Morda je bilo preveč droži. Prvič, ko sem delala s kupljenimi drožmi, jih je bilo relativno malo, sedaj pa sem jih imela kar dosti. A je bilo narobe to, da sem zamešen kruh pustila čez noč? mimika

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

21. avg 2006 10:18

Moja mešanica kruha z droži še ni bila nikoli pretirano kisla. Pa tudi ni imela vonja po kislem. S tem da jaz še zamesim v testo namesto vode kis in ni nikoli pretirano kisel. Kot sem že rekla, dam na 1 kg moke droži iz približno 30 dag moke. Ne vem koliko si dala Ti. Zakaj pa si pustila kruh čez noč? Po resnici povedano, ne vem kako to vpliva na kruh, ker še nisem nikoli poskusila kaj takega - vedno ga spečem isti dan. Ne bi pa smel biti bolj kisel zaradi tega, ker pa vedno delam potico "na mrzlo" - zamesim, jo naredim in pustim čez noč, potem pečem in ni še bila nikoli kisla. LP Anja

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

21. avg 2006 10:31

Se pravi iz 1kg moke droži delate kruh?

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

21. avg 2006 10:51

Malo sem nerodno napisala. Na 1 kg navadne moke dam droži iz približno 30 dag moke. Anja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti