Gonja proti kadilcem

tema je zaklenjena

alexis  

član od: 30.5.2006

sporočila: 884

tema odprta - 11. jun 2006 18:51 | ogledi: 2.881 | odgovori: 89

Zadnje čase vedno znova poslušam kako smo kadilci "nevarni" ljudje in nam na vse možne načine želijo preprečiti, da bi kadili. Priznam, da je kajenje slaba razvada, a ne razumem zakaj kar neenkrat tak halo?!

V službi so nam prepovedali kajenje na delovnem mestu in nam naredili kadilnice, ki sploh niso vredne svojega imena. Čez tri leta pa na območju našega podjetja sploh ne bo več dovoljeno nikjer kaditi.

Zanima me kakšno je vaše mnenje o tej gonji proti kadilcem?

alexis

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

11. jun 2006 19:06

Moje mnenje je da, kadilci dostikrat pozabijo na ljudi, ki morajo delati v zakajenih prostorih, to so razni lokali, bari ipd. Tudi oni si morajo služit kruh in dostikrat nimajo izbire kje bi radi delali. V družini je samo mami kadilka, ostali 4 pa nismo. Zato je pač omejena samo na določen prostor v hiši kjer lahko kadi. Pri nas je pač večina zmagala. Zaradi mene si lahko vsak uničuje zdravje kakorkoli že hoče, dokler s tem ne škoduje drugim in s tem tudi meni. To je tudi razlog da izrecno ne hodiva s fantom v bare, ker sva alergična na cigaretni dim pa tudi v restavracije, kjer nimajo strogo ločenega prostora za nekadilce ne. Nikoli pa ni ena stvar všeč vsem. Aja pa še to. Ta "halo" ni kar naenkrat, podobne zakone kot se ga pripravlja pri nas poznajo že drugje v svetu, pa tudi pri nas kakor mi je znano je že bil v pripravi, samo ga niso takrat sprejeli. lp, Marija

vanya  

član od: 28.3.2006

sporočila: 326

11. jun 2006 19:15

Jaz sem nekadilka in me dim zelo moti tako, da mi je kar malo všeč, da bi naj začeli kajenje preganjati. Sicer nimam nič proti kadilcem, me pa zelo moti, da včasih prideš v kakšno restavracijo pa nimajo niti dobro ločenih prostorov. Npr. v eni meni zelo ljubi piceriji imajo 2 mizi! v drugem prostoru, ki je primerno ločena od kadilcev, ostalo pa vse za kadilce. Pa ni tako majhna picerija. Ali pa stanje pred našim faksom. Takoj ko stopiš skozi vhod so gruče kadilcev in se moraš najprej prebiti mimo njih da lahko greš naprej. Te razumem, da ti je oteženo kaditi, vendar se mi zdi, da ste kadilci postali kar malo razvajeni in si prižgete cigaret praktično kjer vam zapaše ( govorim na splošno). Glede na to, da gre za vašo razvado zakaj moram jaz vohat dim? Jaz, ki sem npr. nekadilka vas s tem nič ne motim. Upam, da ne boste razumeli tega posta naperjenega proti vam, samo skušam vam pokazati še moj vidik celotne zadeve. Je pa grdo, da vam niso uredili primernih kadilnic. vanya

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

11. jun 2006 19:15

Moja prijateljica kadi cigareto za cigareto, druga je nekadilka, tako kot jaz. Najina kadilka niti toliko strpnosti ne pokaže, da bi šle na večerjo v del restavracije za nekadilce, čeprav sva midve dve,ona ena in bi lahko pač občasno šla ven pokadit. Tako medve pač vdihava kadilski zrak in s tem pasivno kadiva. Sva res sami krivi, ampak sva pa bolj strpni od nje. Mislim, da je problem v tem, ker zaradi kadilcev pasivno kadijo tudi nekadilci. Sama nisem za nikakršno gonjo proti kadilcem, navsezadnje vsak od nas sam izbira, kaj bo počel in česa ne. AMpak da na primer ta moja prijateljica v 30 letih niti enkrat ni hotela z menoj v slaščičarno, ker tam pač dvajset minut ne sme kaditi? Jaz pač hodim z njo v lokale, kjer se kadi - sem se navadila. AMpka kaj bo, ko bo dovoljeno kaditi samo še doma? Pri nas v službi smo problem rešili tako, da smo dali kadilce skupaj v pisarno in ni nobenega problema, sicer pa ima vsako nadstropje svoj del, na koncu hodnika in odprt, kjer se lahko kadi. Ampak, en naš kolega, ki ima do tega hodnika le tri metre, vztrajno kadi v prosotoru z več ljudmi, večinoma nekadilci. Si predstavljaš, kako mi je bilo tri leta, ko sem sedela v njegovi bližini, pa ni hotel kaditi v z to namenjenme delu? Kako se dim zavleče v volnene kostime, puloverje, vso obleko - je namreč kadilec, ki ima cigareto nenehno v roki, sedela pa sva tako, da je pihal direktno vame? Kdo je zdaj tu strpen in nestrpen? Ko sem mu enkrat rekla, naj mi prispeva denar začistilnico, ker moram po vsakem popoldnevu v službi dat kostim ali pulover v čistilnico, me je nadrl kot psa, kaj da si sploh mislim? Torej - nič nimam protikadilcem, tudi nisem za to, da se po lokalih kajenje prepove. Tudi v službah naj bodo za to namenjeni prostori, seveda primerno urejeni. Bi pa dodala, da je v Sloveniji za kadilce še vedno raj--- poglej si, kako se jim godi v ZDA na primer, pa se ti bo zdelo, da je Slovenija vzorčno strpna.... Kar počno v podjetju pa je posledica zakonodaje, ne njihove lastne kaprice. Mamamia mamamia

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

11. jun 2006 19:20

Jaz sem kadila 25 let in sem nehala.Sedaj že 18 mesecev ne kadim.Če zraven mene kadijo me ne moti.Vsak ima pravico s sabo delati kar hoče.Se pa strinjam ,da bi moralo biti bolj ločeno kadilski im nekadilski prostori.Zagovarjam pa kadilce ker tudi njim morajo omogočiti da bodo tisti čik pokadili v enem ustreznem prostoru.Drugače pa :vsako tele ma svoje vesele. lp ursa40

lonygirl  

član od: 13.12.2002

sporočila: 167

11. jun 2006 19:25

Mene dim moti. Sama ne kadim prav tako ne fant in oba se izogibava zakajenih prostorov. Pri nas kadi le mami in je teudi ona omejena na 1 prostor. Tudi pri nas je zmagala večina. Lp, polona

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

11. jun 2006 19:41

mamamia je napisal/a:
tudi nisem za to, da se po lokalih kajenje prepove. mamamia
Jaz pa sem za to, ker kot sem že napisala, a kdo pomisli na ljudi, ki morajo 8 ali več ur delat v prostorih z dimom? Zakaj bi oni imeli manjše pravice, kot ostali delavci, kjer imajo kadilci ločene prostore? Dvomim da (večinoma) natakarji in natakarice rečejo, ko iščejo službo, o jaz pa ne bi delal v prostoru z dimom... Še vedno premalo mislimo na ostale ljudi. Tudi jaz poznam problem dima iz službe, ko so hodili sodelavci kadit v kot pred mojo pisarno in sem morala vsakič ko sem šla v pisarno in iz nje čez oblak dima. Pa sem smrdela kot prekajena šunka. Vsi so vedeli da me to moti, pa misliš da je kdo kadil v svoji pisarni? Malo morgen. Sedaj so hvala bogu naredili kadilnico in imam mir, predvsem pa zdravje. Torej bi morali to imeti tudi zaposleni v lokalih. lp, Marija

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

11. jun 2006 19:52

Gonja proti kadilcem se mi zdi napačna formulacija. Dejstvo je, da lahko vsak počne kar želi. A tukaj je namreč bistvo poštenosti tega. Vsak naj to počne za sebe. Kadilec lahko za mene kadi, a tako, da ne moti mene, ki ne kadim. Osebna svoboda se namreč neha tam, kjer se začne svoboda drugega. Kajenje namreč ni enako nekajenju, saj pri kajenju nekaj počneš, kar vpliva na okolico. Torej je treba zagotoviti da se to ne počne tam, kjer lahko moti druge. Saj ni vic v kajenju. Bom povedal po grdo, da bodo morda tudi kadilce razumeli. Jaz imam tudi pravico da prdim, kajne? A tega naj ne bi počel (čeprav ni sankcionirano) tam, kjer so drugi in bi jih smrad motil. Temu se reče bonton. Če mi nekdo kot včeraj v slaščičarni kadi 50 cm od nosu, da gre ves dim vame, je to vsaj neolikano. In ker bonton velja pri prdenju, pri kajenju pa ne, bo treba pač uzakoniti ta osnovni bonton. Ne smradi drugemu, če ne želi... Mojih pet tolarjev na temo... Ker že 35 let čakam, da bom svobodno šel v lokal in ne bom smrdel, kot da bi pokadil 10 cigaretov, ne da bi jih... Torej ... nisem proti kadilcem, nič nimam proti njim! Dokler kadijo zase, ne zame. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

11. jun 2006 20:02

Tud jaz ne kadim. Dim me moti in kadilci, ne vsi, se ne zavedajo, da škodujejo tudi nam. Ko sem šla kdaj ven v kakšen bar, sem cela smrdela, grozno še lasje. Moti in to zelo me tudi kajenje v avtu, to počneta tudi naše dva pa jima nič ne zaleže. In tud jaz sem zato, da se v lokalih prepove, naj kadijo v svojih bajtah po balkonih, itd. Vsak ve zase in prijateljica pravi, da vsi umremo zarad nečesa, ona namreč kadi, ampak meni se ne zdi pametno takole izzivat. Joj kok se mi zdijo neodgovorne nosečnice, jah, pa tudi glede alkohola. Torej kadilci naj bodo, ampak čim dlje od mene, že tako mam dost zdravstvenih problemov. Pa brez zamere. katti

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

11. jun 2006 20:03

Ja Jernej za prdce pravjo, da zaležejo za 7 zdravnikov, čik pa.... katti

alexis  

član od: 30.5.2006

sporočila: 884

11. jun 2006 20:10

Smo pač bolj razumni in manj razumni kadilci. Če sem v družbi nekadilcev se tudi jaz vzdržim in ne kadim, če vem da ostale to moti. Galyka, še nikoli nisem slišala, da bi se kdo od zaposlenih v kakem baru pritoževal, da mu smrdi oz. karkoli, če so gostje kadili. Vsako delovno mesto ima svoje slabe in dobre strani, da pa ne bo pomote sem tudi jaz za to, da se prostori za kadilce in nekadilce ločijo. Verjetno so torej najbolj ogroženi delavci v lokalih, ki pa vejo kakšni so delovni pogoji, še predno jih sprejmejo. Če bodo z zakonom prepovedali kajenje v lokalih pa tudi ni najbolj pravično do lastnikov lokalov. Konec koncev gre za njihov denar s katerim odprejo in vodijo lokal in gre za njihovo preživetje. Koliko kadilcev mislite, da bo hodilo v lokale, če bo kajenje prepovedano? Mislim, da zelo malo. Po moje bi morali odločitev o kajenju oz. nekajenju v lokalu pustiti lastnikom. alexis

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti