Posoda za vzhajano testo

mejtika  

član od: 5.6.2006

sporočila: 48

tema odprta - 6. jun 2006 11:32 | ogledi: 8.919 | odgovori: 29

Lep pozdrav!

Od včeraj še ena nova odvisnica-čisto obsedena s kulslo.

Že kar nekaj vaših receptov imam sprobanih-predvsem za sladice, imam pa en problem.Enostavno se ne upam zraven spravit k peki kvašenega testa(verjetno zaradi tega, ker tudi moji mami le-to ne uspeva). Zadnjič pa sem se opogumila in si kupila posodo za vzhajano testo. Zanima me ali katera to posodo uporablja-vaše izkušnje, za koliko moke je to (moja je 4,5l),...Prosim za nasvete.

hvala in lp

mejtika

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

6. jun 2006 11:45

Upam da nisi dala dosti zanjo ker boš kmalu ugotovila da vsak hobuk s pokrovom dela enako kot ta posoda. Sicer sem jo tudi jaz kupila pred davnimi leti, pa je ne uporabljam čisto nič. Imam plastično posodo za mesenje in vzhajanje testa in to je to. Sicer boš pa v naši družbi kmalu ugotovila kako stvari tečejo in boš videla, da bo tudi tvoje kvašeno testo tako kot je treba. Važno je da delaš z ljubeznijo in ne obupaš če ti v prvem poizkusu ne uspe. lp Vesna

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

6. jun 2006 11:49

Zelo pomembno je, da kvas, preden ga uporabiš, daš ven iz hladilnika, da se ogreje na sobno temperaturo. Tekočina s katero ga zmešaš mora biti mlačna. Marjetka

Rebeka  

član od: 1.10.2001

sporočila: 563

6. jun 2006 12:09

mejtika, dobrodošla med nami odvisnicami takšno posodo imam tudi jaz, samo ne uporabljam pokrova. Zamesim testo in pokrijem z krpo. V to posodo gre približno 1,5 - 2 kg moke + dodatki. Pri kvašenem testu je pomembno, da je kvas sveži, tekočina pa ni prevroča. Največkrat vzamem kvas in mleko kar iz hladilnika in nič segrevam. Zagnetla sem vse sestavine hladne (kot za nočno potico) in je bilo super, le vzhajalo je malo bolj dolgo. Zaupaj nam kaj boš najprej pripravila kvašenega in ti bomo z veseljem svetovale. Bodi samozavestna in prepričana v svoj uspeh Rebeka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

6. jun 2006 12:10

Meni kvašeno testo sila dobro uspeva tudi brez te namenske posode. Kot pravi sluga, pomembno je, da so vse sestavine sobne temperature in da kvas pripraviš z mlačno vodo. Tudi sama sem imela strah pred kvašenim testom (mami je vedno krasno uspevalo, nasproti prihajalo, kot rečemo na štajerskem koncu dobro vzhajanemu kvašenemu testu), potem sem se enkrat le opogumila, spekla za velikonočne praznike kvašeno pletenico in od takrat nimam več strahu. Testo mi je tako uspelo, da se je dvigovalo že pod krpo, ko je vzhajalo. Pa sem ga mesila kar z roko, nič s kuhalnico, kot je pisalo v receptu. Kar pogumno, s posodo ali brez, Mamamia mamamia

mejtika  

član od: 5.6.2006

sporočila: 48

6. jun 2006 12:58

hvala za nasvete. Pa res, saj nimam niti pojma kaj bi pekla. So mi pa posebej všeč Zvite palčke od dragičke-zgledajo fantastično. Upam, da to zdaj ni najtežji recept. Ali mate kakšne "lažje" ideje? Kako dolgo pa mesite testo? Ali dvakrat vzhajate? lp mejtika mejtika

pegasti  

član od: 7.1.2003

sporočila: 258

6. jun 2006 13:21

Tudi meni kvašeno testo ni nikoli lepo uspelo. Moje potice so bile grozljive. Potem pa sem začela redno peči domač kruh. Berem, da ti vse priporočajo sveži kvas. Jaz vedno uporabim suhi kvas. Z njim zamesim kruh, potico, pinco in krofe. Pa je vse vedno zelo lepo uspelo. Glavna "fora" kvašenega testa (po mojih skromnih izkušnjah) je, da moraš v začetku mesiti testo "do onemoglosti" ali bolje povedano, dokler ne postane svilnato, torej dokler se ne sprosti ves lepek iz moke. Nikoli ne mesim na roke. Vedno uporabim ročni "mikser" z nastavki za gnetenje. Sicer strojček res trpi (in mi je pred kratkim odpovedal poslušnost), a se splača. Mesim ga v tupperware posodi za mesenje (ker je zunaj gumijasta in ne drsi), ko vzhaja pa ga pokrijem s prtičem, ker sem originalni pokrov nekje založila. Vzhajano testo premesim še na roke, na pravi leseni deski za testo (le-ta je "zakon", vsi kuhinjski pulti se lahko skrijejo pred njo!!!), oblikujem izdelek, ga pustim še vzhajati, potem pa v ogreto pečico z njm. Meni uspeva. Poskusi. Hmmmm, zdaj vidim, da sem se kar razpisala. A upam, da sem ti pomagala.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

6. jun 2006 13:27

Jaz mam pa rada to posodo s pokrovom ( ker je tako fino velika in ker je bila čisto poceni:), sploh pa ker je ekološko, da posode ne pokrivam z raznimi folijami... Je pa res, da mi testo povsod lepo dela, v tej posodi mogoče še malo hitreje kot če bi samo s kuhinjsko krpo pokrila, ker je vlaga višja, kar kvasovkam ustreza. Brez skrbi se spravi na kvašeno testo, jaz delam vse možne napake, kvas direktno iz hladilnika, kvasca sploh ne delam - kvas dam kar v moko, testo puščam na prepihu, pa tresem vse okoli njega, pa vedno lepo rata:) je tako prijazno testo, ki vedno rata, tudi če maš že plesniv kvas in skisano mleko:) Veri

Rebeka  

član od: 1.10.2001

sporočila: 563

6. jun 2006 16:37

mejtika, za začetek si izbrala odličen recept. Ni prezahteven samo recepta se drži pa bo šlo. Za kvas je skoraj vseeno ali sveži ali suhi - suhega kar vsuješ v moko, svežega prej malo razmešaj z mlekom (da ne ostane kakšn košček kvasa v grudi) in lahko takoj vliješ v mleko in zamesiš. Mešam pa jaz kakšnih 10 - 15 minut z mešalcem. Odvisno pač od količine testa ki jo mesim. Pri meni vzhaja samo 1x. Zamesim testo, oblikujem kepice in pustim vzhajat. Kasneje nič več pa vedno uspe. Rebeka

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

6. jun 2006 17:51

Kvas, če je mrzel, samo malo dalj vzhaja. Ponavadi ga kupim pol kile in dam po porcijah zmrznit, da ga imam vedno pri roki. Ko ga odtalim je čisto tekoč in misliš, da ne bo nič z njim, pa ni tako. To prakticiram, odkar se mi je tisti mali zavojček v hladilniku pokvaril in nisem mogla ugotovit, kaj smrdi. Vzhajat dam vedno v večjo plastično posodo, namensko od tuperware pa uporabim, kadar hočem kakšno jed dalj časa ohranit topo, npr., če cvrem dunajce, pa ne morem vseh naenkrat, notri lepo ostanejo topli. LP

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 930

6. jun 2006 19:03

Mejtika jaz imam dve posodi za vzhajanje, ampak nobene ne uporabljam prav v te namene. Ena je za spravljanje domačih rezancev, ki pa je nikoli ne pokrijem, so vedno na zraku. Drugo pa uporabljam kadar mesim kruh, ki ga kar v njej zamesim, potem testo na leseni deski lepo pregnetem in ga dam nazaj v skledo pokrijem s krpo da vshaja. Nič se bat kvašenega testa samo recepta se drži pa ti bo uspelo. lp in obilo užitkov pri peki zinka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti