Slaba prebava - zaprtje

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

10. sep 2009 10:24

Moycaa, čestitke Sama imam leno prebavo celo odraslo življenje. Deset let sem se s tem kampanjsko borila in so bili vzponi in padci, čekirala kaj lahko jem in kaj VSE mi ŠE zadevo upočasnjuje in na eni točki mi je bilo tega dovolj in sem si rekla, pa za vraga, ali bom rešila ta problem, ali pa bo ta problem obvladoval mene... in začela gledati na zadevo z drugačnega konca. Namreč, lena prebava mi je preprečila, da nisem vase spravila ne vem koliko džankfuda, ne vem koliko sladkarij in maščob in vseg, kar gre nazarensko počasi ven. Lena prebava me je prislila, da se disciplinirano prerhranjujem, da neham, preden sem do konca sita in da je to vse prišlo v rutino in imam raje rutino kot pa neke kampanjske vaje v sedenju na vecejki in kampanjsko zbijanje kil. Skratka, če ne bi imela te lenobe, bi si jo bilo treba izmisliti Zato tej lenobi vsako jutro nadzravim z mlačnim donatom. Na tešče. Fazon je, da voda malo "spira" tisto, kar je trenutno v prebavni cevi in je zato treba najprej začeti z vodo, šele nato pride na vrsto hrana. Magnezij pa itak naredi svoje. In s to rutino pride človek v kakih dveh tednih na zeleno vejo in potem, če to rutino ponavlja, se nekako zadeva stabilizira. In se navadiš, da bodo konstante v ostanku tvojega življenja jutranji donat in položnice, vse ostalo je pa že bolj variabilne narave.... Vendelina jr.

kruhy  

član od: 15.3.2007

sporočila: 310

10. sep 2009 10:30

Najbolj učinkovito pucanje pri meni naredi peperončino. Imam rada pikanto in ko zvečer pojem kaj močno pikantnega, zjutraoz kar cel dopoldne laufam okoli .... kruhy

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

10. sep 2009 11:02

zaprtje je bolje preprečevati kot pa kurativno ukrepati. važno je redno gibanje!!!!! veliko vode in uživanje vlaknin aja, kaj je zaprtje? a to da en dan ne greš na wc? to se tud men zgodi.. bannanna_v_slo ;)

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

10. sep 2009 11:27

Bannanna - ne se hecat! Do nosečnosti tudi jaz nisem vedela kaj je zaprtje. Pozabila sem napisat, da vsak dan hodim, pa ne samo do smetnjaka na koncu ulice, ampak eno uro zmeri - hitri tempo. Vode spijem pa 3l/dan. Moycaa

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

10. sep 2009 12:03

nene, bolj sem tole misla: a je zaprtje sam da nekej dni ne greš na wc? a te pritisne in ne moreš? a te ne pritisne? a imaš poleg neodvajanja blata še kaj? glavno, kako je definirano zaprtje. za nekoga ki celo življenje hodi na veliko potrebo 2krat na teden je to normalno, medtem ko je tisti ki gre na wc 2krat na dan zaprt? ker ko grem na morje.. uf.. ponavadi dva dni sploh ne grem na wc. groza. ali pa ko sem med počitnicami in vikendi doma, grem na wc vsak drugi dan, medtem ko v lj vsak dan obvezno. ni nekih velikih odstopanj v prehrani. očitno je psiha tule tud zlo pomembna. bannanna_v_slo ;)

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

10. sep 2009 12:33

Normalna prebava je individualna in se vanjo steje "karkoli od enkrat na teden do petkrat na dan"; poseganje v naravni ritem se tipicno konca s kronicno, od odvajal odvisno obstipacijo. Vecina ostalih ljudi pokasira tezave s prebavo na racun kombinacije civilizacijskih norm, psiholoskih posebnosti (jaz na primer za zivo glavo ne morem tega pocet na "neznanem" sekretu) in zapletenega vsakdanjega urnika, kar jim vse skupaj ucinkovito zatolce fizioloske prebavne reflekse. Vsem tem se najbolj pomaga vzpostavitev obreda ob isti uri, vsebina obreda (od sprehoda, kave+cika, bolj ali manj bizarne kombinacije hrane in/ali pijace, ena moja sorodnica na primer poje veliko zlico surovega masla in cez spije jutranjo kavo, brrrrr!) niti ni toliko pomembna. Pri zaprtju v nosecnosti gre za vpliv progesterona na gladko misicje v crevesni steni, ki mu tonus popusti in crevo se "poleni" oziroma upocasni do stopnje, ko se iz crevesne vsebine vsrka prevec vode. Se najbolj pomaga hrana z obilico vlaknin, ki nase vezejo vodo (tako ali drugacno sadje, kosmici in otrobi) in obilo vode oziroma kake druge tekocine. Mleko in mlecni izdelki zapirajo, razen tiste, ki imajo konstitucijsko alaktazijo (pomanjkanje encima za razgradnjo mlecnega sladkorja). V Lawrence-Bennetu, starejsem ucbeniku farmakologije, je bilo poglavje o zaprtju tako komicno napisano (svoje seveda prispeva socen prevod v bratski jezik), da sem krepavala od smeha, prispevam citat: "Bolesnici misle da se nitko ne razumije u njihova crijeva tako dobro kao oni sami. Rijetko se ovakvo misljenje proteze na koji drugi organ osim mozda jetru. U Velikoj Britaniji uvrijezilo se misljenje da medicinske sestre intuitivno razumiju problem stolice, dok se sposobnost lijecnika v tom pogledu smatra nistavnom." In se "U znanstvenom pokusu 40 normalnih ljudi in 20 bolesnikov z zatvorom nije razlikovalo napitak z mekinjom od onoga s placebom. Ovo jasno ne znaci da mekinje nisu djelotvorne, vec samo da je doza u tom pokusu bila premalena." lp, proxima

breskva  

član od: 11.10.2007

sporočila: 3074

10. sep 2009 12:52

Pomaga tudi Biokor, ki ga prodajajo v Jablani. Je iz naravnih sestavin: otrobov, lan, janež plod, janež zel in med. Pomaga ti še če namočiš zvečir 5 suhih fig in 5 suhih sliv v 3 dl vroče vode in zjutraj na tešče spiješ vodo in poješ slive in fige. Ali pa 3dl toplega donata. Jej hrano, ki vsebuje veliko vlaken. Ne smeš pozabiti, da moraš piti dovol tekočine (vode 2- 3 l). Se strinjam z bannanna, da psiha zelo upliva na prebavo. breskva

tipica5  

član od: 31.7.2009

sporočila: 49

10. sep 2009 13:43

Jaz imam pa problem v obratnem smislu. Veliko skrbi mi daje 10-letna hči, ki jo neprestano nekaj mantra v trebuhu in ima pogosto drisko. Nisem opazila, da bi bila na kakšno hrano alergična. Kaj mi lahko kdo kej svetuje, mogoče kak zdravilen napitek, da se ji to malo uredi, ne vem niti sama. Zelo bi bila hvaležna za kak nasvet. tipica5

Alcika  

član od: 14.9.2008

sporočila: 192

10. sep 2009 14:01

Moycca, si slučajno poizkusila z lanenim semenom ? Najbolje je,da daš v jogurt, ( activia ali pa LCA ) eno čajno žličko semena, pustiš stati, kakšno uro in poješ. Baje pomaga. Sama imam dobro prebravo, res pa je,da me nosečništvo še čaka ! Želim vse dobro obema ! Alcika

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

10. sep 2009 14:01

Jaz bi za zacetek svetovala obisk pri otroskem ali druzinskem dohtarju, ki naj tudi poslje blato na pregled na patogene mikroorganizme in parazite... lp, proxima

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?Dragička
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti