Raclette gril

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

tema odprta - 4. jun 2006 13:06 | ogledi: 10.268 | odgovori: 11

Že dolgo nazaj sem dobila to posodo, zdaj sem jo odkrila v shrambi in ne vem, kaj točno naj z njo počnem. A lahko pečem kot na žaru? In zakaj so majhne posodice? Za nekakšno sirovo omako? Ali kaj drugega?

Prosim, ne se mi smejat!

Aja, pa navodil ni zraven, na škatli piše nemško (fuj, ne znam)...tako da ste moja edina rešitev...

jasna

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

4. jun 2006 14:19

To je žar. Posodice so pa za poseben sir, ki se ga kupi in se potem stopi v posodicah, pa daš po mesu ali zelenjavi, ki jo spečeš na vrhu. Na siru piše, da je za raclette. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

4. jun 2006 14:45

Hvala, Jernej. jasna

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

4. jun 2006 14:52

jasna1 midva na tej mašinci grejeva tudi že prej pripravljene oz kupljene tortilje, v manjših posodicah pa si grejeva polivke alla salsa itd... p

Miškolin  

član od: 15.1.2004

sporočila: 128

5. jun 2006 7:36

Bom jaz na kratko odgovorila, kako to specialiteto pripravljamo pri nas. Za reklete potrebuješ poseben sir, ki ga boš dobila v večjih supermarketih; imajo ga tudi v Hoferju ali v Metroju v Celovcu ali Gradcu (če hodiš kaj tje, tam je daleč najcenejši). Na njem tudi piše Reklette (upam, da sem pravilno napisala). Ta sir narežeš na koščke (včasih lahko kupiš tudi že narezane koščke, a nam je boljši v kosu) in ga daš v ploščate posodice - lopatke, da se tam stopi. Okrogle posode so namenjene za priloge, np. kuhana zelenjava, ajvar, narezane kumarice, fižol, šparglji...pač po okusu. Poleg potrebuješ kuhan krompir (manjši kuhan z olupom), ki si ga sproti lupiš in ga ješ s stopljenimi malce zapečenimi rekletami in prilogami. Poleg imaš verjetno tudi posebne krožnike z vdolbinicami, ki so namenjene za priloge, sir - reklete in krompir. Pri nas reklete obožuje cela družina in si jih pripravimo za kosilo ali za obilnejšo večerjo. Čeprav imamo za priloge po navadi le zelenjavo je vse skupaj precej nasitno a zelooo dobro in se najemo kot norci - haha. Če te še kaj zanima kar vprašaj, vsekakor pa priporočam, da poskusite.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

5. jun 2006 9:36

Mi na tej namizni zadevi pečemo vse, od mesa in zelenjave do rib, lignjev, tudi na kolobarje narezan kuhan krompir opečemo na teflonski plošči. V posodicah pa, kot so omenili že predhodniki, topimo sir in ga jemo, kot komu odgovarja. Torej - vse, česar se spomiš, lahko pečeš tam gor. Še posebej bo teknil kak kos ananasa, morda na mestu, kjer se je pred tem pekel kak kos mesa... Ne vem sicer, zakaj temu pravijo raclette, to je namreč nekaj povsem drugega - hlebec točno določne vrste sira se počasi greje nad odprtim ognjem in reže z nožem... Mamamia mamamia

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

5. jun 2006 9:53

Ravno včeraj smo ga jedli, po principu, akr je v hladilniku:) njami! Pekli smo: konjsko meso, zrezano na trakce, marinirano, seveda, piščanjčje meso, zrezano na zelo tanke majhne zrezščke (da se skoraj vidi skozi), marinirane v marinadi iz curryja in na koščke narezanega piščanca, mariniranega v marinadi iz limone in bazilike,... Povsod je bilo seveda več zelišč in začimb, napisala sem samo taglavno:) Zraven je bilo seveda obilo zelenjave: korenje, bučke, oboje narezano na kolobarje, cvetača, narezana na majhne cvetke, melancani na kolute narezani, zelena in rdeča paprika, narezana na trakove, pa še trio vrste gob (šampinjoni, šitake in ostrigarji), velike prerezane na pol, male cele, brez betov. Za čez pa dva različna sira za posipat in za zraven sem naredila še dve različni skutni omakici (eno s feta sirom in olivami, drugo s kislo smetano, kislimi kumaricami in baziliko). njami:) midva v posodice naloživa razno zelenjavo in gobice, čez ap dava sir, da se zapeče, njami:) na vrhni plošči pa pečemo vse mogoče! Veri

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

5. jun 2006 10:36

Hvala za odgovore! Zdaj bom vsaj vedela, kako naj to sprobam. saj približno se mi je nekaj sanjalo, samo odkar imam vas, raje vprašam. Paše malo sončka, a ne! jasna

Tanja05  

član od: 26.12.2003

sporočila: 392

6. jun 2006 21:16

Jaz postavim na mizo posode z različno vsebino: na kolute narezan kuhan krompir, v drugo koščke kuhane šunke ali pršuta, narezano zelenjavo, kakšno omakico,.. potem pa si vsak po svojem okusu na lopatico naloži dva ali tri kolute krompirja, rezinico šunke in na vrh še sir, ter lepo zapeče. Na vrhnji plošči pa popečemo zelenjavo. Ali pa obratno. Zelo okusno in dužabno.Tudi s polento je zelo okusno. Tanja

msh  

član od: 30.3.2004

sporočila: 4

7. jun 2006 20:28

Mamamia, raclette s hlebcem in odprtim ognjem je tradicionalen nacin priprave, moderni raclette (naprava, ki jo opisuje jasna1) pa je npr. tak: http://www.topachat.com/pages/produits_cat_est_electr Vsak v svoji posodici topi sir (ki ga nato polijes po krompirju in mesu), na vrh se ponavadi postavi kuhan, neolupljen krompir (da ostane vroc), ki ga vsak sam lupi. Zraven pa se je se razne mesnine (razlicne vrste salam, sunka, prsut, slanina) ali morske dobrote (rakci, dimljen losos), razne omake, kumarice, cebulice v kisu, solata,... LP!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti