Pesto in ostale omake

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

tema odprta - 29. maj 2006 9:09 | ogledi: 13.534 | odgovori: 28

Pozdravljene,

večkrat obiščem trgovino Hofer in tam sem prvič (mogoče sem se preveč poglobila :)) videla pesto in razne omake (azijske...). Ker nismo nikoli to še uporabljali in sem videla tukaj recept pesto z rukolo me zanima, kako se to uporablja.

Smo namreč ljubitelji stare slovenske kuhinje in nam razne novosti niso nič kaj všeč (brez zamere) ampak, poskusimo pa še kdaj kaj drugega , čeprav ponavadi samo enkrat in adijo....

Zelo pa se nas je prijel cili z mesom (recept iz baze) ker je enolončniza za žlico in se tudi fizični delavci najejo.

Brez zamere in hvala za vaše nasvete...

LP

smrkolina

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

29. maj 2006 9:19

Smrkolina, pesto je omaka za na testenine. Testenine se skuha, pesto pa se da (nepogret ali segret!!!!!) na odcejene testenine. Po želji še parmezan in to je to. tjas

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

29. maj 2006 10:50

HVALA, nisem vedela a se pogreje ali ne, no sedaj vem tudi to LP smrkolina

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

29. maj 2006 14:10

V bistvu se pesto ne pogreje. mimika

mansaj  

član od: 23.12.2003

sporočila: 478

29. maj 2006 16:47

pestu se doda kakšna žlica vroče vode v kateri so se kuhale testenine, seveda če je pregost jasna Sporočilo je spremenil(a) mansaj dne 29. maj 2006 16:47:44

mandarinca  

član od: 4.4.2005

sporočila: 128

29. maj 2006 19:28

Hja, pesto je najbolje narediti doma. Pojavljajo se seveda vsi mogoči recepti za pesto, med drugim tudi z rukolo namesto bazilike, mandlji namesto pinjol, sončničnim oljem namesto olivnega in podobne grozote. Lahko, da so te omake zanimive, okusne, celo izvrstne, niso pa pesto! Pesto je omaka iz bazilike, olivnega (oljčnega) olja, pinjol, parmezana, česna, popra in soli. Kot že povedano, se dodaja testeninam nesegret, to pa zaradi tega, ker bi se sir sicer sprijel. Ne vem tudi, zakaj bi parmezan dosipali še dodatno, saj je ena osnovnih sestavin. Tudi kupljen ni kar katerikoli v redu. V resnici naštete sestavine niso prav poceni, zato tudi pri proizvodnji pesta iščejo približke. Pogosto je narejen kar s sončničnim oljem, o okusu pinjol niti sledu, čeprav so sicer omenjene, dodajajo krompirjev škrob, bazilika ima okus po meti, je kiselkast zaradi konzervansov... Skratka, najboljši je domač. Pri izbiri kvalitetnih sestavin pa ne smemo skopariti. LP, mandarinca Sporočilo je spremenil(a) mandarinca dne 29. maj 2006 19:30:47

BettyLu  

član od: 29.5.2006

sporočila: 24

29. maj 2006 22:24

Mmmm...čez domač pesto ga pa ni...smo že nasadili velikoooo bazilike, da si bomo lahko naredili zalogo za zimo BettyLu

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

29. maj 2006 22:33

Seveda se strinjam z mandarinco v tem , da je najbojle speštati (zmečkati) pešto doma. Se mi pa ne zdi nič groznega, če se za domači pesto pojavljajo različni recepti. Pesto v kuhinji namreč ne pomeni nič več in nič manj kot zmečkanino, običajno je to pripravek iz različnih sestavin, ki vsebujejo začimbe, maščobe itd. Bakala na belo je tudi pesto. Tale recept, ki smo ga prebrali je očitno trenutno v modi pod Alpami; ena od variant genoveškega oziroma ligurskega pesta. Ne bom se spuščala v malenkosti, natančni pa vedo, da se za pravi pesto genovese uporablja pecorino in ne emiljanski parmezan. So na eni strani hriba ovce, na drugi pa krave. No, sama bom zelo vesela vsakga novega recepta za kakšen nov pesto! V Furlaniji se pripravlja pestiš takole: panceta, česen, salvija, peteršilj, malo šelina v gomolju, poper in če poznaš kakšnega Kraševca, še malo brinovih jagod. Pa mandlji, pa mikeno soka od rdeče murve. Poper, sol, pa en staran sir, kravji. Ja, pa vsako stvar najprej posebej speštaš, potem pa zmešaš. Pesto siciliano je spet druga zgodba, pa istrski tudi, ki je zelo podoben furlanslemu. Tale recept z rukolo je prav sijajen, saj je najbrž tudi mandarinci všeč, da so ljudje kreativni. Tudi slovenska zaska ali zaseka ni nič drugega kot pesto. Sijajen pesto, eden najboljših . Pa ga nič ne ponujajo, ne v lončkih, ne na kilo. nola

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

29. maj 2006 23:03

V starejsi Dalmatinski kuharici tudi opisujejo "pešt" kot zmes sesekljanega in z nozevim hrbtom strtega cesna, petersilja in pancete, dodajajo ga pa v cel kup jedi za izboljsanje okusa. Prvic, ko sem poskusila kupljen genovski pesto, sem si rekla "what"s the big deal", torej cemu neki ljudje okrog tega delajo tak cirkus. Prvic, ko sem poskusila doma narejenega, sem pa razumela :))) Svetujem pogumno eksperimentiranje - na primer bazilikin z bucnim oljem in cisto majckeno preprazenimi bucnimi peckami se ubijalsko obnese na ajdovih ali pirinih testeninah. lp, proxima

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

29. maj 2006 23:11

Ja, pa še se prav priporočam za nasvet, če vam bo uspelo! nola

buxy76  

član od: 24.3.2006

sporočila: 18

29. maj 2006 23:16

Se strinjam, domač je najboljši! ^___^ Če pa imate možnost ga kupit v Italiji, pa ne govorim o navadnih trgovinah, ampak v takšnih, kjer se dobi vse sveže npr. njoke, razno pašto, torteline in raviole, boste skoraj zagotovo dobili dober pesto... seveda je cena tudi temu primerna... tradicionalna kombinacija so t.i. trenette al pesto (malo debelejši špageti, če se ne motim oz. lahko tudi linguine). Povedali pa so mi, da so velikokrat dodani tudi fižoleti (super kombinacija! preverjeno ^__^) in mogoče še na kocke narezan kuhan krompir. Znane pa so tudi trofiette al pesto (krajše in debelejše testenine). Med originalne sestavine spada še ovčji sir, sol pa naj bi bila groba ^_^, tudi jaz dodajam poper, ga pa v originalnem receptu ni. Glede na to, kar sem zasledila na netu, so med bolj znanimi variantami pesti s Sicilije: pesto siciliano - dodan je peteršilj in včasih zelena, pesto alla Trapanese (pesto rosso) - s paradižnikom in mandlji... pozdravček z deževne Primorske Nina buxy76

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti