Recepti za sladoled s strojčkom

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

tema odprta - 22. maj 2006 19:47 | ogledi: 78.984 | odgovori: 42

Ker smo imel v zadnjem času kar nekaj tem o strojčkih za sladoled in ker vas gotovo že srbijo prsti (in jezički), da bi lizali domači sladoled, sem napisala nekaj preizkušenih receptov. Osnova je knjižica, ki sem jo dobila pri strojčku (ki je star več kot 10 let - takrat je stal 300 DEM), vendar sem jih nekoliko prilagodila. Nekaj jih je tudi brez jajc! Glede količine sladkorja pač prilagodite lastnemu okusu, vendar upoštevajte, da se pri zamrzovanju nekaj sladkobe izgubi. Tudi razmerje med smetano in mlekom lahko nekoliko spreminjate, samo ob uporabi mleka z 0,5 % maščobe in brez smetane posebno kremast sladoled ne bo nastal!

VANILIJEV SLADOLED

4 rumenjaki

150 g sladkorja

250 g sladke smetane

150 g mleka

izpraskana sredica 1/2 stroka vanilije ali 1 vaniljev sladkor

Rumenjake in sladkor penasto stepemo, dodamo vanilijo ali vaniljev sladkor, smetano in mleko (lahko tudi v obrnjenem razmerju). Zlijemo v strojček in pustimo mešati do ustrezne gostote.

KAKAVOV SLADOLED (lahko mu rečemo čokoladni), brez jajc

3 zravnane žlice pravega, grenkega kakava

170 g sladkorja

1 vaniljev sladkor

250 g sladke smetane

200 g mleka

2 žlički čokoladnega likerja ali ruma (po želji)

Kakav, sladkor in vaniljev sladkor na suho zmešamo, dodamo malo mleka, da zmešamo brez grudic, nato dodamo preostalo mleko in smetano, na koncu pa še liker ali rum, če nam je to všeč. Zlijemo v strojček in pustimo mešati do ustrezne gostote.

SLADOLED STRAČATELA (tudi brez jajc)

150 g sladkorja

1 vaniljev sladkor

250 g sladke smetane

250 g mleka

50 g jedilne (grenke) čokolade

Sladkor in vaniljev sladkor zmešamo z malo mleka, dodamo preostalo mleko in smetano. Zlijemo v strojček in pustimo mešati do ustrezne gostote. Ko je sladoled praktično gotov, stopimo čokolado nad paro ali v mikrovalovki in jo v tankem curku zlivamo v sladoled, ki se še meša. Čokolada se takoj strdi v primernih koščkih.

SADNI SLADOLED (jagode, maline, borovnice, melone)

400 g sadja

sok 1/2 limone

200 g sladkorja

200 g sladke smetane

Jagode, borovnice ali melone zdrobimo s paličnim mešalnikom. Maline pa bodisi zdrobimo z vilicami ali pretlačimo skozi pasirko, če ne maramo pešk (če jih zdrobimo z mešalnikom, peške pogrenijo). Uporabimo lahko tudi zamrznjeno sadje. Dodamo sladkor, limonin sok in smetano. Zlijemo v strojček in pustimo mešati do ustrezne gostote.

BANANIN SLADOLED (samo z mlekom)

400 g banan (neto)

200 g sladkorja

sok 1 limone

200 g mleka

Banane, limonin sok in sladkor zdrobimo s paličnim mešalnikom (gre tudi z vilicami) in dodamo mleko. Zlijemo v strojček in pustimo mešati do ustrezne gostote.

Prijetno ohladitev!

teta torta

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

22. maj 2006 20:04

Super tema, če ima še kdo kak recept, prosim, napiši! katti

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

22. maj 2006 23:06

JAGODNI SLADOLED maloprej sem ga delala) 280g jagod 140g polnomastnega mleka 140g sladke smetane - tekoče javorjev sirup Vse sestavine zmešate v strojčku ( recimo multipraktiku), javorjev sirup ali pa kar sladkor dodajte po občutku in glede na kislost sadja.Vmes probajte. Bil je njami, na pogled kot v sladolednem butiku, po okusu pa ni primerjave. Le sladke smetane se na ta način lahko kar veliko zaužije.Torej je potrebna zmernost pri količini. Lp Aki

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

22. maj 2006 23:29

Mene pa zanima kaj več o paratih za sladoled. Ali morda kdo ve kje se jih lahko kupi. LP Matjaž

hope  

član od: 27.1.2005

sporočila: 166

23. maj 2006 7:57

O hvala hvala. Super ste!! Takoj zdajle bom naročila aparat, čez vikend pa v akcijo!! Še enkrat hvala! Lp hope

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

27. maj 2006 22:27

Danes sem naredila stračetela sladoled in je zelo dober. Ga ni več. Ni pa bil dovolj trd, ali mi zna kdo povedat koliko časa se mora v aparatu mešati - hladiti ? katti

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

28. maj 2006 17:48

Katti, medve se pa vedno kaj pogovarjava. Sladoled se dela, dokler ni dovolj trd. Odvisno je npr. od tega, kako mrzle so bile sestavine. Če vzamemo smetano in mleko neposredno iz hladilnika, bo hitreje gotov, če je v masi kaj alkohola, bo trajalo dalj časa.. Običajni časi pa so 20-30 minut (vsaj pri strojčku z lastnim kompresorjem), ne vem pa, kako je pri tistem s hladilnim delom iz zamrzovalnika) teta torta Sporočilo je spremenil(a) teta torta dne 29. maj 2006 08:39:37

hope  

član od: 27.1.2005

sporočila: 166

29. maj 2006 8:25

Katti, čas mešanja pri aparatih s hladilnim delom iz zmrzovalnika je 20-40 minut. Sem pa jaz imela podobne težave, včeraj sem delala čokoladnega. Pri meni je problem v tem, da imam zmrzovalnik v zadnjih zdihljajih (čez 20 let star) in očitno premalo ohladi posodo, vsaj tako je pisalo v navodilih, da je to lahko problem. Ampak je bil pa vseeno zelo dober, predvčerajšnjim sem naredila pa malinovega, ta je bil za moj okus še trikrat boljši, edino otroci bi jedli pa samo čokoladnega. Lp hope

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

1. jun 2006 8:24

Evo še mojih dveh najljubših variant: VANILIJEV SLADOLED 1 jajce 130 ml sladkorja 350 ml smetane 20 ml mleka 1 žlička vanilijevega ekstrata Vse sestavine zmešaš in hop v strojček. Krasno kremast sladoled, samo malo hitreje se topi. ČOKOLADNI SLADOLED Z JOGURTOM 100 g jedilne čokolade raztopiš v 300 ml smetane. Dodaš 50 g sladkorja in v ohlajeno še 100 g jogurta. Ohladiš, dobro premešaš in zamrzneš. Dober tek. S.

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

1. jun 2006 8:43

Tudi sama imam aparat za sladoled, brez lastnega kompresorja (žal). Problem je ta, da je treba sladoled kar hitro pojesti, če ga pa dam v zamrzovalnik, postane pa tako trd, da ga je težko napraskati ven.V hladilniku se po parih urah utekočini. Ima kdo take probleme? Zakaj se kupljeni sladoledi ne strdijo toliko? Po okusu in kvaliteti so domači veliko boljši a kaj ko bi pri nas eno kepico sedaj, eno čez tri ure in ostalo drugi dan.... Lepo prosim za nasvet kaj se da storiti.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti