Recepti za sladoled s strojčkom

Sweetness Bakery  

član od: 28.8.2013

sporočila: 225

17. avg 2014 8:58

Ko sem delala paradižnikov sladoled z baziliko, sem v mleko dala kuhat baziliko, da je spustila aromo. Potem sem vse skupaj skuhala v nekakšen "puding" z gustinom in kuhala še par minut, da se je navzelo arome, pobrala baziliko ven in zamrznila. Bazilika se je zelo lepo čutila, četudi je bila v kombinaciji s paradižnikom.

Na enak način bi se naredil tudi žajbljev, sivkin, ... sladoled. Ker vsa ta zelišča vsebujejo aromatična olja, se le-ta "okus" da potegniti ven na enak način. Mogoče za še močnejši okus, bi lahko potopila v mleko filter vrečko čaja željenega okusa.

Zadnjič sem delala lešnikov sladoled. Popražila lešnike in jih skuhala v mleku, da je mleko ujelo pražen okus. Zamrznila v palčke (silikonski model) in jih zmlela v Yonanasu. Odličen sladoled.

Kar se tiče evapoiranega mleka ... kupim mleko v prahu pomurskih mlekarn in ga pripravim s precej manj vode, kot bi ga običajno. To mleko se mi fajn obnese pri sladoledih in recimo sadnih napitkih...



Sweetness Bakery

Sporočilo je spremenil(a) Sweetness Bakery dne 17. 2014 09:00

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

17. avg 2014 10:50

Evaporirano mleko je to, ki ga kupiš v lidlu in piše gor condensed milk. Pač napačno imajo označeno. Sem preverjala sestave(suha snov, maščoba) in ustreza! V bistvu se to pri nas prodaja kot mleko za kavo.Ima okrog 7g maščob in 10g sladkorjev(naravno prisotni mlečni, nič ni dodano) na 100g izdelka. Imajo ga tudi v Mullerju v takih malih steklenih flaškah, gor je narisan nek medvedek, samo je dražje od lidlovega. 

Vesnuska

SMARTY1  

član od: 26.2.2014

sporočila: 2750

17. avg 2014 11:31

bannanna je napisal/a:

nisem ga še videla. le kondenzirano, ki je sladko. samo glede na to da se v domačih kremnih sladoledih uporablja tudi kondenzirano, bi rekla da lahko uporabiš tega, vendar najbrž moraš dati majn sladkorja.



 

Če se doma naredi kondenzirano mleko, sladkor se lahko doda po želji, ali se popolnoma izpusti.

SMARTY1

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

17. avg 2014 12:07

Kot neko drugo znano stvar, je tudi zelišča potrebno kuhati v nečem mastnem, da maščoba prevzame eterična olja oz da se povežejo. Tako sama to opravim v mastni smetani ali maslu.

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

17. avg 2014 12:08

potem lahko doma najbrž narediš tudi evaporirano mleko :D vsaj po imenu sodeč :D

SMARTY1  

član od: 26.2.2014

sporočila: 2750

17. avg 2014 12:58

ja, točno tako Bannana, razlika je s sladkorjem (kondenzirano) ali brez sladkorja (evaporirano) ;))

http://hrcak.srce.hr/65394



SMARTY1

Sporočilo je spremenil(a) SMARTY1 dne 17. 2014 13:00

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

17. avg 2014 17:41

Priznam, da se z domačim sladoledom ne ukvarjam, razen če delam "sladoled" iz zmrznjenega sadja, ki ga naredim vedno samo toliko, kot ga lahko pojemo naenkrat. 

Ameriški recept za sladoled iz prej kuhane mase (rečejo mu custard in mi ga imamo rajše kot tradicionalni sladoled) ima sledeča razmerja: 

1 rumenjak

1 ounce sladkorja (po volumnu, kar je osminka skodelice)

2 ounces smetane (s vsaj 35% maščobe)

1 ounce mleka

ščep soli, dišavnice (vanilija, ingver, cimet...)

 

Včeraj sem ga prvič skuhala najprej iz petih rumenjakov, odišavila pa s pomarančno lupino in naravnim pomarančnim ekstratom. Seveda je mase iz petih rumenjakov premalo za mojo domačo mašinco, zato sem skuhala še eno porcijo iz petih rumenjakov.

Ko se je masa ohladila, sem jo zlila v strojček za sladoled, da se je nekoliko strdila. potem sem jo dala še v hladilnik in po kaki uri je bila dovolj trda, da sem lahko delala kepice.

Čez noč se je tale sladoled strdil, ni pa tako trd, kot so navadno domači sladoledi. Lepo se je zajemal s segreto zajemalko za sladoled. Najlepše je to, da je še vedno božansko kremast in brez kristalčkov, ki se navadno naredijo iz domačega sladoleda. Zadeva je totalna kalorijska bomba!

Tukajle je en kar dober članek:

http://www.seriouseats.com/2014/05/how-to-make-frozen-cu

na linku pa še recept:

http://www.seriouseats.com/recipes/2014/05/vanilla-froze

Ko pride sezona zimskih buč, bom naredila bučni custard. po moje moram samo malo mleka zamenjat za bučni pire in dodati običajne začimbe za pumpkin pie. Bom delila recept, če mi uspe. 

Tole spada v kategorijo "custard":

http://www.kulinarika.net/recepti/18407/sladice/najbolj

 



Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 17. 2014 17:42

Vesnuska  

član od: 1.1.2011

sporočila: 944

17. avg 2014 18:17

Evo Vanja, ti si naredila tak ''proper'' sladoled. Sem prav vesela, da si se oglasila. Saj to je bistvo domačega, če ni kalorijska bomba, ne bo kremen, ker rumenjaki in smetana so ključnega pomena. Mmm bučni sladoled...

Vesnuska

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

17. avg 2014 20:56

vanja sevedaaaa tale čokoladni sladoled je prispeval David Lebovitz. On se kar fino poglobi v recepte in hrano

NinaNinca  

član od: 19.11.2014

sporočila: 1

19. nov 2014 8:45

Živjo,

nabiram ideje za izboljšanje strojčka za sladoled. Ker ste tukaj sami profesionalci, kar se tiče uporabe aparata, izdelave sladoleda in testiranja obojega (mmm :) ), vas lepo prosim za pomoč.

S tole anketo ( http://tiny.cc/sladoled-teh ) lahko prispevamo k tem, da na trg pride najboljši sladoledomat.

Zelo bom vesela, če pomagaš in prispevaš ideje. Lahko izpolne tudi partner, sestra, mama, sodelavec, ... ; skratka: čim več tem bolje!

Hvala za tvoj čas & lep dan!

NinaNinca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti