Borovničev kompot

brkn83  

član od: 25.9.2005

sporočila: 233

tema odprta - 22. maj 2006 10:36 | ogledi: 16.732 | odgovori: 11

pozdravljeni.

Mene pa zanima, če kdo sam doma dela borovničev kompot. Pri meni ga je namreč tašča delala, sedaj pa nobeden ne ve kako se naredi, ker nje ni več.

bil je res odličen, zato bi ga rada letos tudi sama nareila, pa nimam recepta, zato vas vse prosim za pomoč.

že vnaprej hvala

lep pozdrav.

brkn83

Temo je spremenil(a) brkn83 dne 22. maj 2006 10:38:46

Pesnica  

član od: 11.1.2006

sporočila: 259

23. maj 2006 21:52

Živio. Končno eno vprašanje, kjer lahko tudi jaz odgovorim. Ponavadi samo iščem informacije in sprašujem. Jaz delam borovničev kompot tako, kot sem se naučila od babice, in je čisto simpl (vsekakor bolj simpl, kot pa nabrati borovnice ). Zavrem vodo, dodam sladkor, mlet cimet in mlete klinčke.Babica je dodala tudi kar precej limonine lupinice, jaz pa ne, ker so limone škropljene. V vrelo stresem prebrane in oprane borovnice. Samo prevrem in končano. Če bi slučajno kdaj imela dovolj borovnic za vlaganje, bi vrel kompot takoj polnila v kozarce za vlaganje, zaprla s pokrovčkom in ovila z oddejo, da se počasi ohlaja. V tem primeru bi dala tudi malo več sladkorja. Naj ti dobro uspe. Pozdrav. Pesnica

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

30. maj 2006 13:38

Jaz ga dajam v steklenice podobno. Najprej pod tekočo vodo splaknem borovnice in jih dam surove v steklenice, nato jih prelijem z vročim sladkornim sirupom z mletim cimetom, vanilijo, klinčki in seveda limonino travo in zavijem v odeje. Tako se obdržijo čez celo zimo, če se prej ne pojejo, hehe Kyara

brkn83  

član od: 25.9.2005

sporočila: 233

30. maj 2006 14:30

hvala vama za odgovore bom letos poskusila ga narediti, ko bodo borovnice, pa bomo videli, če bo uredu. brkn83

teya_84  

član od: 17.9.2006

sporočila: 87

9. jul 2007 17:24

obnavljam temo zanima me količina potrebnih sestavin za borovničev kompot. Če kdo ve, bi ga prosla, da deli znanje tudi z mano lep pozdrav teya_84 http://horvatmateja.moj-album.com

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

9. jul 2007 18:39

Kopirano iz http://users.volja.net/savel/slovenskakuharica/kuhar Borovničev kompot Pripravi v kozico 15dag sladkorja, ¼ l vode in košček cimeta. Ko zavre, stresi vanjo 1 l izbranih borovnic. Pretresi, da se enakomerno zmehčajo; ko nekaj časa počasi vrejo, shladi in serviraj. Končno sem se dokopala še do našega recepta (je bilo treba malce več prebrskat) Borovničev kompot Sestavine 2 l borovnic 2 l vode sladkor po okusu (po želji cimet v paličici) Priprava Vodo zavremo in dodamo borovnice. Kuhamo nekaj časa, a ne sme zavreti! Sladkamo in še vroč kompot nalivamo v prej ogrete kozarce. Sporočilo je spremenil(a) majamarko dne 09. jul 2007 19:05:56 Sporočilo je spremenil(a) majamarko dne 09. jul 2007 19:06:25

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

9. jul 2007 20:33

A bi bil kdo toliko prijazen in zaupal, kje rastejo borovnice, no vem da rastejo v gozdu na kislih tleh, Pohorje mi je malo predaleč, Pokljuka tudi, v nižinskih predelih pa so verjetno že mimo... A so morda kje okoli Vrhnike po onih hribih? Pri nas jih daleč naokoli ni niti za vzorec. Imam pa en nostalgičen spomin iz otroštva, ko smo za večerjo jedli šmorn in včasih borovničev kompot zraven, ki ga je naredila mama. Božansko! tigris

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

9. jul 2007 20:34

Na tržnici prodajajo večinoma samo Koroške, tako če se tisti konec kaj boljše pozna, pot pod noge, dokler so še.

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

9. jul 2007 22:03

Tigris, tokrat pa tudi jaz lahko odgovorim. Samo na žalost, letos ne bo nič več z borovnicami. So že mim. Letos so bile zelo zgodaj, nabirala sem jih že v maju. Začetek junija je bila sezona že na višku. Nabrala sem jih kar veliko in to na obronku Ljubljane, v Pržanju - končna postaja mestnega prometa št.7. Če si kje v okolici Ljubljane, te z veseljem povabim naslednje leto. Jaz prav uživam v nabiranju in če nas je več, je še toliko lepše. En dan se nas je nabralo kar šest nabiralk in bilo je prav veselo. Že kar nekaj let sem redna obiskovalka tega Šentvidskega hriba, ki nas vsako leto kar dobro obdari. Vljudno vabljena. Lp oliva

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. jul 2007 22:14

oliva, lahko pridem prihodnje leto zraven????? Spomni tule ko bodo, prooooooooooooooosim. rimljanka

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

9. jul 2007 23:04

Oliva, hvala za povabilo, veš jaz zelo rada nabiram borovnice, to me pomirja pa še tako žlahten sadež imam potem za nagrado... Torej se spomnimo tega drugo leto, Rimljanka, tebe pa bi tudi rada spoznala, se mi zdi, da si živa enciklopedija za rastline, he he. tigris

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti