Ribezova marmelada

ajta  

član od: 4.4.2004

sporočila: 91

tema odprta - 21. maj 2006 20:40 | ogledi: 36.318 | odgovori: 16

In še nekaj : bliža se čas ribeza. Pri nas ga je kar nekaj in letos bi rada naredila marmelado. Ima katera kakšen dober recept?

Hvala vnaprej

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. maj 2006 20:56

Jaz je sicer ne delam,nam jo pa daje moja mama, dela jo iz ribeza, ki ga ima na vrtu. Jo bom vprašala, pa ti pošljem recept. Lep pozdrav, Mamamia mamamia

Zara-Marisa  

član od: 12.6.2003

sporočila: 351

21. maj 2006 22:32

Jaz delam vse marmelade po enakem receptu - sadje + navadni sladkor = najboljsa marmelada. Ne dodajam ne limone ne želirnega sladkorja ... Manj je več ;) LP

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

22. maj 2006 8:17

Jaz pa sem jo lani prvič naredila v aparatu za peko kruha - bila je več, kot odlična in predvsem - nobenega mešanja s kuhalnico. Je pa bila tudi čudovite barve - delala sem jagodno - krasne, živo rdeče barve. Priporočam - več, kot enostavno! lp, vanja vanjatajnsek

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

22. maj 2006 9:30

ribez kar surov prepasiram skozi žičnato cedilo (gre zlahka), tako da potem ne motijo pečke. Potem ga pa enostavno pripravim po navodilih z Želinom, s tem da vzamem max 60% sladkorja. Všeč mi je, ker je na hitro skuhan, ima prekrasno rubinasto barvo in okus res po sadju. Nekako mislim, da kljub kuhanju vendarle obdrži v sebi več vitaminov kot pri daljšem kuhanju z navadnim sladkorjem. Kadar imam veliko ribeza, pa najprej pripravim sok, potem pa iz soka žele (spet z želinom). To potem uporabljam za razna peciva, piškote. Je naravnost nenadomestljiv. Zelo dobre so tudi mešanice sadja - črni ribez z marelicami, bel ribez s hruškami, rdeč ribez s češnjami. Lisa

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

22. maj 2006 10:27

Čao, jaz sem jo delala lani po receptu od Vandeline (iz tiste debele kuharice). Fenomenalna je! Tudi iz kosmulj. Samo sladkor in sadje, pa še 1, 2, 3 je kuhana. Res dobra, lepe barve, super okus. Definitivno letos ponovim vajo, kosmulje se že debelijo, ribez grem danes preverit. Rdeči ribez pa dam v skrinjo, potem pa čez zimo pečem pito iz ribeza in skute. Moja specialiteta, skoraj brez sladkorja, pa še tisto malo ga ponavadi pozabim dat. mnjami, še dobro da imam v hladilniku še en kos... Lep pozdravček, S.

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

22. maj 2006 11:10

Anomis, a zaupaš recept za ribezovo pito? Kupili smo hišo in z njo dobili veliko ribeza. Prve jagode se že rdečijo. mimika

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

22. maj 2006 12:03

Mimika, mi smo ravno včeraj zmazali eno super torto iz (predzadnjega) zamrznjenega ribeza in bila je odlična. Recept je hči pobrala iz ene Ramine knjižice, zato se ne bi bahala z njim. Lahko ti ga pa pošljem, če hočeš. Pito iz ribeza pa delamo na več načinov. Enostaven je naslednji: testo- 100g sladkorja, 100g masla, 2 vanilina, 1 jajce in 3 rumenjaki, ščepec soli, 175g moke, žlička pecilnega. Ugnetemo testo, damo v model za sadne torte in spečemo in malo ohladimo. Pol kg rdečega ribeza zmešamo z maso iz - snega 3 beljakov, stepenega z 120g sladkorja,čemur dodamo žlico Gustina in 75g sesekljanih mandeljnov. S tem namažemo testo in na 180 stopinjah pečemo še pribl.pol ure. Lisa

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

22. maj 2006 12:29

Čao, mimika, recepta žal ne vem na pamet, čeprav je povsem enostaven (samo ribez in sladkor), moram k sestri po knjigo. Če jo ima slučajno katera pri roki, prosim če posreduje recept, bo dosti hitreje. Lep pozdravček, S.

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

22. maj 2006 12:36

Za ribezovo marmelado ni potrebno dodajati želirnega sredstva, ker sam po sebi želira. Doda se sladkor v razmerju 1:1, ali pa okusu. Sama dodam vedno še malo malin, se mi zdi okus precej boljši. Mi imamo en tak čuden ribez, ki pozno zori, za jest pa ni dober, ker je precej kisel. Obrodi pa vsako leto obilno. Paziti je treba pri ribezovem soku ali sirupu, če ga bo katera delala. Obvezno je treba redčiti z vodo, vsaj pol litra vode na liter soka, ker drugače želira v steklenicah in nastane marmelada. LP

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

22. maj 2006 14:47

jaz za marmelado dam pol ribeza, pol borovnic. Ribez obvezno spasiram. Drugače pa še en recept za ribezovo torto: Ribezova torta 100 g masla ali margarine 300 g sladkorja 1 vanilin ščepec soli 4 jajca 250 g moke 1 žlička pecilnega praška 1 kg rdečega ribeza 3 JŽ jedilnega škroba Margarino, 100 g sladkorja, vanilin in sol kremasto umešamo. Jajca ločimo in beljake postavimo na hladno. Rumenjake primešamo k margarini in sladkorju. Počasi primešamo polovico moke s pecilnim praškom. Dodamo še preostalo moko in zgnetemo. Testo postavimo za 20 minut na hladno. Nato testo razvaljamo in položimo v namaščen pekač. S testom obložimo tudi robove pekača. Večkrat ga prebodemo z vilicami. Ribez oberemo s pecljev in mu primešamo jedilni škrob. Beljake stepemo v trd sneg in med stepanjem dodajamo preostali sladkor. Sneg narahlo primešamo med ribez in stresemo v pekač. Pri 175 0C pečemo od 1 ure do 1 ure in četrt. Zadnjih 20 minut pecivo pokrijemo s folijo, da se na vrhu ne zažge. Ohlajeno torto okrasimo z lističi melise. klavdija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecsijasaja
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti