Čokolada ali kakav?

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

tema odprta - 21. maj 2006 11:55 | ogledi: 3.085 | odgovori: 5

Včeraj sem prvič pekla Zabrino pecivo. Čokolado v prahu sem nadomestila s kakavom. Nasatalo je "pecivo zebre, ki se pase na blatani savani." Rjavi del biskvita je potonil na dno in me prikrajšal za umetniški vtis.

V katerih primerih , glede na vaše izkušnje, je zamenjava čokolade v prahu in kakava nepomembna, in v katerih je treba dosledno upoštevati navodila.

frina

Temo je spremenil(a) frina dne 21. maj 2006 11:56:01

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

22. maj 2006 11:18

Frina, najprej se zmeniva: ali si uporabila pravi (grenki) kakav ali Benco ipd.? Če si uporabila grenki kakav, bi bil pri običajnih receptih problem v tem, da je del testa s kakavom bolj gost in trd, zato je navadno pri marmornih kolačih (kar zebrin kolač v bistvu je) predvideno, da ga zmešaš s kakšno žlico mleka ali ruma. Pri tem receptu pa daš v beli del testa še dodatno moko, kar pomeni, da je dodatna gostota, ki jo da čokolada/kakav, že predvidena. Lahko pa bi bil problem pri uporabi Benca (jaz ga dam v pecivo samo, kadar je izrecno naveden v receptu). Ta se je v testu verjetno "raztopil" in je bil "kakavni" del testa premehek in je stekel na dno. Jaz pri peki rada uporabljam grenki kakav in ne čokolade, zlasti pri biskvitu. Moj najljubši čokoladni biskvit, ki pride izredno rahel in ga uporabim pri večini čokoladnih tort, je: 6 jajc (ločeno stepam rumenjake z 2/3 sladkorja in beljake z 1/3 sladkorja) 20 dag sladkorja 10 dag moke 2 dag (= 2 zravnani žlici) škrobne moke 3 dag (= 3 zravnane žlice) grenkega kakava 2 žlici olja ali stopljenega masla teta torta

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

22. maj 2006 17:54

Benko uporabim le, če je izrecno naveden. Uporabila sem grenki kakav. Se mi je pa že pri nalaganju zdelo, da je temna zmes kompaktnejša. Za naslednji poskus se bom držala navodlila, sem pa razmišljala, če dodam svetli zmesi nekaj moke. Hvala za potrditev mojih predvidevanj. frina

itaita  

član od: 10.10.2005

sporočila: 41

22. maj 2006 19:16

Teta torta, tvoj recept za čokoladni biskvit je zelo zanimiv. A lahko prosim malo opišeš postopek, po katerem zmešaš sestavine in koliko časa in pri katerih stopinjah pečeš ita

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

22. maj 2006 19:36

Itaita, delam tako kot vse svoje biskvite: rumenjake in 2/3 sladkorja penasto vmešam. Beljakom dodamo 1/3 sladkorja in stepem sneg, ki je gost, a še mazav. Z eno tretjino snega razrahljam rumenjakovo zmes, na to zrahljano zmes naložim preostali sneg. Nanj skupaj presejem moko, škrob in kakav in vse skupaj RAHLO (s kuhalnico) premešam, da dobim enotno zmes. Na koncu rahlo dodam še maščobo. Stresem v model za torto (26 cm), ki ga na dnu namažem z maslom in potresem z moko, obod pa pustim nenamazan. Pečem pri 170 stopinjah vsaj 30 minut, vendar je NUJNO preveriti s pletilko, zobotrebcem (jaz delam to z iglo za pretikanje - "špiknadlom"). Iglo moramo potegniti iz testa čisto. Biskvit je visok, brez težav ga dvakrat prerežemo (= tri plasti), in rahel. teta torta

itaita  

član od: 10.10.2005

sporočila: 41

22. maj 2006 19:43

Teta torta, hvala za ekspresno hiter in natančen opis. Prav kmalu bo na sporedu kakšna čokoladna tortica... NAJM, NJAM! ita

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti