Bolezen norih krav

neznan uporabnik
tema odprta - 15. nov 2001 13:46 | ogledi: 2.455 | odgovori: 13

V Sloveniji obstaja sum bolezni norih krav, čeprav zadeva še ni dokončno raziskana. Mene pa zanima, ali boste še naprej kupovali goveje meso in zaupali v slovensko blago ali pa se boste govedini delno ali v celoti odpovedali? Pri nas smo jo do sedaj kupovali kar redno...Ob tem me zanima še, katere kose najpogosteje kupujete. Pri nas bržolo in zrezke, bočnika pa skoraj nikoli. Tudi tatarski biftek smo kar redno jedli.

Lp,

Beti.

Spremenil(a) - Beti dne 15 nov 2001 13:47:06

neznan uporabnik

15. nov 2001 14:07

Ne mislim se odpovedati govejemu mesu. Kupujemo v glavnem zrezke. Spremenil(a) - hana dne 15 nov 2001 14:07:20

neznan uporabnik

15. nov 2001 14:10

Menim, da bi bilo nesmiselno nehati kupovati meso zdaj, ko je varnost dejansko največja. Je že res, da obstaja bolezen in da govedo lahko oboli, želim pa poudariti, da smo 10, 15 let nazaj, ko nismo dejansko nič vedeli o bolezni, veselo nakupovali in jedli meso. Glede na to, da se o TSE (slovnska kratica za BSE) ve zelo malo, niti tega ne, kolikšna je dejanska inkubacijska doba, je ogromno možnosti, da smo se z boleznijo okužili že nekaj let nazaj (če predpostavljamo, da je inkubacijska doba res 5 - 20 let), veliko manj pa je teh možnosti sedaj, ko je meso redno pregledovano. Seveda pa se je pri tem izogibati nakupu mesa na črnem trgu. Trenutno velja, da so kritični deli za uporabo možgani in hrbtenjača, surovo meso pa samo po sebi NAJ ne bi bilo nevarno. Prenehanje uporabe mesa bi bilo nesmiselno (in kritično za že tako "ogroženo" slovensko kmetijstvo) predvsem zaradi dejstva, da če se želimo povsem izogniti možnosti okužbe, potem je potrebno prenehati tudi z uporabo kravjega mleka in mlečnih izdelkov, različnih izdelkov iz želatine (kozmetika, prehrana, zdravila, itd) in pa seveda zadev, v katerih se nahajajo živalski hormoni... Ko sem pred časom živela v Franciji in je bil tam odkrit prvi primerek obolele krave, je družina takoj prenehala z uporabo mesa. Ko sem jih vprašala zakaj (meni se zdi namreč nesmiselno nehati meso zdaj, ko pa smo pred 15, 20 leti v stari YU uvažali iz Z Evrope po visokih cenah uvažali meso slabših kategorij (en izmed razlogov)), ko je vendar tud varnost višja zdaj, mi je gospa odgovorila, da ne more več jesti mesa zdaj ko "ve". Kaj pa vi?

neznan uporabnik

15. nov 2001 14:14

[citat] TSE (slovnska kratica za BSE) - oprostite - napaka [/quote]

neznan uporabnik

15. nov 2001 15:29

Tudi jaz se ne nameravam odpovedati goveji juhi in sem ter tja kakšnemu zrezku.Vse to imam na jedilniku sicer bolj poredko,pa vendarle včasih paše.Dokler nismo vedeli za bolezen norih krav ni nikogar motilo.Po mojem je panika prevelika. lp kaja

neznan uporabnik

15. nov 2001 15:54

Tudi pri nas se ne mislimo odpovedati goveji juhi in govejim zrezkom in zame in moje domače ni prava nedelja, če ni goveje juhe. Helena

neznan uporabnik

15. nov 2001 21:01

Strinjam se z vsem. Bog ve, kaj vse smo že pojedli... Res pa je, da se počutim malce neprijetno, ko jem govedino, saj vem, da je okužba nekje v bližini. Takrat, ko so jo odkrivali drugje po Evropi, niti nisem bila zanjo tako dovzetna. Beti

neznan uporabnik

15. nov 2001 21:48

Pravkar sem na "siol-ovi" spletni strani precital clanek, da se je nocoj prvic sestala delovna skupina za BSE in da obstaja v Sloveniji najstrozji sistem kontrole in da se potrosniki nimajo kaj bati. Okuzeno meso tako ne more prispeti v prodajalno. Amen! Lep pozdrav vsem Henri

neznan uporabnik

16. nov 2001 13:22

Samo za informacijo: BSE= bovine spongiforme encefalopatitis TSE= transmission spongiforme encefalopatitis Oboje je v angleščini, le da je B za "goveji" T pa za "prenosni". Jaz se zaradi tega zaenkrat ne sekiram preveč. Mislim, da je zelo majhna verjetnost, naletiš na BSE. Z več verjetnosti te nese kako drugače. Lep pozdrav, maca

neznan uporabnik

16. nov 2001 13:23

Nobena kontrola ne more biti 100%, to je jasno. Zato se tudi ne prodaja živčno tkivo - tudi od zdravih krav ne, ker nikoli ne veš... Poleg možgan so rizični še limfatično tkivo - kosti naj se ne bi prodajale (pa mislim da se), bezgavke , priželjc in pa kakšni gangliji - npr. pljučno pečenko morate dobro očistiti vsega okolnega veziva. Z množičnmi panikami vemo, kako je... Dobro je, da nas kaj včasih spomni, da ne pretiravamo s kakšno stvarjo. Kdor je bil navdušen jedec govejih zrezkov in juhe, lahko to enostavno ostane, saj je verjetnost okužbe zelo zelo majhna - kot da se okužite z Ebolo ali AIDSom, pa sicer niste v rizični skupini. Za Anglijo se ve, da so tam uporabljali mnogo nižje temperature v kafilerijah, hkrati pa njihova prehrana vključuje mnogo želatine - sodelavka mi je pripovedovala, da so na npr. vsaki zabavi najprej jedli jelly bowl - velike kupe želatine, prepojene z alkoholom. In kljub temu je vseh teh letih dosedaj zbolelo le nekaj deset ljudi. Ali je to razlog za paniko? Ne ga srat...

neznan uporabnik

16. nov 2001 15:41

Točno tako - ne ga srat! Ni ga čez govejo župco v nedeljo za kosilo. Govedino kupujemo pri sorodniku, ki mu zaupamo - vem s čim krave krmi, ves čas so pod veterinarskim in ne vem kakšnim vse še nadzorom, prav tako mleko. On sicer jamra, ampak mi se pa počutimo varne, meso je pa odlično. Žal je tako, da bo zadeva prinesla veliko škode slovenski živinoreji, ki je že tako ali tako bolj "švoh" in moram reči, da je pravzaprav prav komično (če ne bi bilo žalostno), da so zdaj nehali kupovati meso od Slovenije. Kaj pa prejšnji teden, ko je bila krava še živa, kontingenti mesa so pa še veselo potovali proti Makedoniji in še kam? Pa ravno oni, za katere bi človek kar verjel, da je z njihovo veterinarsko kontrolo bolj slabo. Še vedno verjamem v kvaliteto in predvsem v okus slovenskega mesa, še posebej, potem ko sem nekajkrat po sili razmer kupila piščanca in purana v Italiji, pa smo potem doma ugotovili da je popolnoma brez okusa. Ste že poizkusili piščanca iz slovenske talne reje (ne povem od katere firme, da ne bo zastonj reklame) - je sicer precej dražji od navadnih piščancev, vendar je pa okus in tekstura mesa čisto nekaj drugega. Zato pravim - zaupajmo v domače. Madonca saj se sliši kot politični pamflet! Ampak res tako mislim. Kar se tiče BSE pa tole - verjetnost je tako minimalna, da bi tistim, ki se s tem obremenjujejo svetovala, da naj pogledajo število umrlih letos na slovenskih cestah. Predvsem pa na število tistih, katerih vzrok smrti je alkohol. LP tinca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti