Koroška jed

neznan uporabnik
tema odprta - 14. nov 2001 19:20 | ogledi: 20.362 | odgovori: 16

Včeraj sem se z družbo mudila na Koroškem in v nekem gostišču jedla kot prilogo posebne cmoke (mislim, da jih Korošci imenujejo kipjaki ali kipjenki ali nekaj takega, se opravičujem, vendar si imena res nisem zapomnila). Zelo me zanima recept za pripravo te jedi!

Obenem so nam povedali, da je njihova tradicionalna jed tudi nekakšen štrukelj s suhim sadjem. Če ima morda kdo kakšne recepte, se priporočam.

Hvala in lp,

Beti.

neznan uporabnik

15. nov 2001 6:23

Lep pozdrav Beti! Moj oce je iz koroske in ga bom prosila za recept strukelji s suhim sadjem. Doma temu pravimo nedeljni, nadevas pa jih lahko s cimer hoces. Originalno je bilo suha sadje, saj v Prezihovem casu ni bilo toliko hrane, pa so se zadovoljili s sadjem. Doma jih jemo s maso iz krompirja. Naravnost obozujemo to jed. Med drugim je veliko receptov v knjigi Slovenske jedi (bom pogledala doma za tocen naslov). LP P.S.: Kako se pa imenuje gostilna, da jo se jaz preiskusim? Spremenil(a) - hana dne 15 nov 2001 06:24:28 Spremenil(a) - hana dne 15 nov 2001 06:37:38

hana  

član od: 31.8.2001

sporočila: 88

29. nov 2001 19:33

Ja vem, pozno, ampak šele sedaj sem dobila knjigo nazaj. Ker piše, da recepti ne smejo biti prepisani, dodajam naslov knjige, kjer lahko dobite jed, ki jo korošci imenujejo Nudli ali koroški rezanci. To naj bi bil štrukelj s suhim sadjem, kot je spraševala Beti. Naslov knjige je Slovenske narodne jedi, stran 334, recept 790. Če slučajno knjige nimate, pa povejte in bom vseeno prepisala ali pa napisala očetov recept, ki je tudi preiskušen. Lp, Andreja

NANA  

član od: 28.9.2001

sporočila: 145

27. mar 2002 12:21

Pozdravljena Beti! Zelo malo časa si vzamem za ta kulinarični forum, potem pa kar celega pregledam. Vidim, da ste jedli našo koroško jed, ki ji pri meni doma pravimo "kipnjeni knedlni". Testo naredim iz moke, posolim, dodam vzhajan kvas- na mlačni vodi in zamesim testo.Naredim bolj mehkega in ga pustim vzhajati. Ko je testo vzhajano, iz njega delam kot za krof velike kroglice, povaljam jih kar med dlanmi in polagam na pomokan prtiček, kjer jih kot krofe pustim še enkrat vzhajati. Ko so dovolj vzhajali jih položim z vrhnjim delom navzdol v slan krop in pokrite kuham približno 5 minut nato jih obrnem in še nadrugi strani kuham - odkrita posoda. Prebodem jih z zobotrebcem, da vidim če je kuhan dovolj. Kuhane poberem iz kropa in jih narežem ter zabelim z ocvirki. Upam, da vam uspejo in dober tek. Pri nas jih jemo kar kot prilogo k solati ali k mrzlemu kompotu. Nana BERNARDA KORBUS

helip  

član od: 28.9.2001

sporočila: 3

27. mar 2002 23:55

Pozdravljeni! Za pripravo veliko okusnih in po starih receptih narejenih koroških jedi toplo priporočam knjigo "Koroška kuharica" avtorice Tatjane Angerer. Knjiga je izšla pri Mohorjevi založbi iz Celovca leta 1998. Delo je popravljeni ponatis knjige "Čisava župa, pisana pogača in še kaj" iz leta 1987. Velika užitkov pri pripravi in pokušini "taprave" koroške hrane !! Heli P.S. Ne pozabimo, da se tista prava Koroška, z vsemi svojimi čari ( mislim na kulinariko ) prične pravzaprav takoj za državno mejo ! Heli Podgoršek Pa še to : Res dobro se je tudi tostran meje v gostilni Brančurnik in v njeni izpostavi "Brančurnikova štala" (le ta stoji tik ob stari gostilni Brančurnik. Je pa ta resnično dobra gostilna ob glavi cesti Ravne na Koroškem - Prevalje. Sporočilo je spremenil(a) helip dne 28. mar 2002 00:00:54

tkangler  

član od: 5.11.2001

sporočila: 50

2. apr 2002 10:21

Moja bica (na Koroškem tako pravimo babici) je pripravljala kipjenke tako, da je pripravila kvašeno testo (poglej recept za testo pri Nani) in to testo z rokami razvaljala v klobaso, ki jo je potem z nožem narezala na 2 cm široke kose. Kipjenke je pometala v slan krop, skuhala (mislim, da morajo priplavati na površino vode) in kuhane zabelila z ocvirki ali drobtinami - odvisno od priloge, ki je bila solata ali kompot. Tanja Kangler

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

2. apr 2002 18:15

Podoben recept je v bazi pod imenom: Gluhi struklji LP, R.

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

3. okt 2008 20:22

V Pliberku sem jedla jed, ki so jo imenovali nodli ali nudli. Na prvi pogled so bili podobni ogromnim raviolom, polnjeni pa so bili (če se ne motim) iz mešanice skute, krompirja in majarona, ter preliti s stopljenim maslom in drobnjakom. Ima kdo recept za to odlično in nasitno jed?

jezek  

član od: 15.8.2007

sporočila: 129

4. okt 2008 8:24

Za kipjenke naredim kvašeno testo, kot za kruh, le malo mehkejše. Oblikujem kroglice in jih pustim vzhajat (aja, najprej vzhaja testo) Sploh ne kompliciram katera stran je zgoraj in katera spodaj. Kuham pa jih vedno v soparniku, ker tako nikoli ne "padejo skup". Spodnjo stran rahlo naoljim da se ne primejo na soparnik, potem pa pokrite kuham okrog 15 min. jezek

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

4. okt 2008 8:46

rimljanka, hvala za link. Vendar ti nudli, ki sem jih jedla, zagotovo niso imeli hruškovega nadeva, po obliki pa so podobni.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti