Polnozrnat kruh - "saj je vseeno!"

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

9. maj 2006 8:42

Zelo zanimiva tema! Kar se tiče polnozrnate moke (in posledično kruha): če pridete na srečanje v Pekel, vam lahko naša članica Val prinese polnozrnato pšenično moko iz eko gorske kmetije njene sestre (imajo tudi certifikat), meljejo jo doma na kamne. Boste potem videli, čemu prodajalci oz. proizvajalci rečejo polnozrnata oz. moka iz celega pšeničnega zrna in kakšna je dejansko moka iz celega pšeničnega zrna. Osebno garantiram (ker sem moko že kupila in jo grem naslednji teden spet iskat), da vam ne bo žal tistih nekaj tolarjev, ki jih boste odšteli za nakup. Se mi zdi, da ima Val že kar nekaj naročil. O prodajalcih kruha pa tudi jaz nimam najboljšega mnenja, saj jih večina res nima pojma, kaj prodajajo in očitno to njihovih delodajalcev ne moti, sicer bi jih v tej smeri bolj izobrazili, če že sami nimajo želje po tem. Morda smo tudi potrošniki preveč tiho in si svoje mislimo, pa gremo dalje...kaj počne Zveza potrošnikov Slovenije, pa...kdo ve... Prijazen pozdrav vsem skupaj Ognjič

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

9. maj 2006 9:13

Tudi jaz sem po neštetih pričkanjih s prodajalkami o tem, kaj je polnozrnat kruh in kaj kruh s semeni in kaj... kaj tretjega, ubrala drugo finto. Ker je očitno, da teh pojmov ne ločijo, morajo pa imeti nekje deklaracijo o tem, kaj vsebuje kruh (zaradi zakonov pač), jim jaz zdaj sitnarim, iz kake moke je kateri kruh. In tam, če drugo ne, pogledajo na deklaracijo in mi preberejo. Vedno so sicer mešanice, samo iz polnozrnate moke jih še nisem zaslednila, ampak vsak kruha iz bele pobarvane moke ne jem več. Ga pa še kar kupujem in ne pečem sama. Predvsem zaradi lenobe in ne ravno urejenih urnikov. Aparat za kruh pa še vedno samo pobožno gledam. tjas

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

9. maj 2006 9:26

tjas je napisal/a:
Ga pa še kar kupujem in ne pečem sama. Predvsem zaradi lenobe in ne ravno urejenih urnikov. Aparat za kruh pa še vedno samo pobožno gledam. tjas
Tjaš, piši dedku mrazu ali pa sitnari da ga hočeš za rojstni dan. Tako sem ga dobila jaz. Res je, da kruh še vedno včasih kupim, ampak res gledam kaj je v njem. Sem pa zadnjič spekla polnozrnatega (moka iz mlina), brez mleka, brez jajc, za prijateljico in smo vsega pojedli. Pa še svež ostane. Ker si iz Ljubljane, lahko v soboto na tržnici kupiš bio moko, nakupiš svežo zelenjavo (ki je res boljša kot tista od soseda) in imaš potem vsaj enkrat na teden bolj zdravo hrano. Če se odločiš, se kdaj dobimo na kavici lp, Marija Sporočilo je spremenil(a) galyka dne 09. maj 2006 09:26:58

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

9. maj 2006 9:45

He he Marija, vsaj glede "sosedove" zelenjave imaš prav! Ideja o dedku mrazu pa tudi res ni slaba! Tako bi vsaj vedno imela svež kruh pri roki - jaz polnozrnatega, moj pa mlečnega. Hm, hm, bom razmislila in predvsem sporočila mojemu dedku mrazu ! Za kako sobotno kavo se pa res lahko dobiva! Zapisano za uho tjas

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

9. maj 2006 10:09

Ko smo že pri domačem kruhu. Ali katera od vas uporablja žitni mlin? Žitno zrno menda ostane vitalno več kot tisoč let, moka pa "umre" že po nekaj urah. Kruh iz sveže moke sem poskusila pri prijatelju, zelo mi je bil všeč. Mlinčke prodaja privatnik v Celju, stanejo okrog 70k. nola

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

9. maj 2006 10:26

nola, to je pa moja pobožna želja, take mlinče prodajajo tudi v trgovinici z zdravo hrano v pasaži Maximarketa in na tržnici. Najbolj se jih pa splača kupit na obrtnem sejmu, baje, ker imajo nek popust tam. (Samo je v Rogaški ali nekje bolj na onem koncu). Bi ga imela, ampak trenutno še nimam 70 k odveč:) Sem pa že povedala, da ga bom enkrat imela in že imam izbranega! Če kupujete, kupite tistega, ki tudi kosmiči in ki melje tudi koruzo in čičeriko, razlike je 5000 sit, pa nimaš še s tem problemov. me pa zanima, kje se da dobit fajn žito? Veri

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

9. maj 2006 10:33

Zame je tudi polnozrnat kruh iz moke celega pšeničnega zrna.In da sem sigurna, da je res polnozrnat, ga pečem doma. Teka

Marjetka cvetka  

član od: 27.12.2004

sporočila: 1569

9. maj 2006 11:19

Tudi jaz pečem kruh doma v kruhomatu.Strinjam se z vami,da samo tako veš,kaj poješ.Moko kupujemo v domačem mlinu. Upam,da tale forum prebira tudi kakšna prodajalka kruha,da bo se naučila,kakšen je polnozrnati kruh in kakšen kruh z celimi zrni. Glede na to,da Slovenci vedno bolj pazimo,kaj pojemo,se torej zdravo prehranjujemo,bi morali na to gledati tudi prodajalci. Tako pa je v trgovinah še vedno premala izbira zdravih izdelkov kot so polnozrnat kruh,rjav riž,polnozrnata moka,pirina moka,testenine iz polnozrnate moke...... Po drugi strani pa nas dobesedno bombadirajo z izdelki,ki po njihovem vsebujejo manj maščob.Meni pa se zdi,da je tudi tukaj nekako tako,kot pri polnozrnatem kruhu,ki naj bil iz polnozrnate moke,je pa samo iz pobarvane bele moke. Hudo! Lep dan vam želi Marjetka cvetka!

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

9. maj 2006 13:14

Čao, ja, tudi mene razjezijo take nesramnosti. Kot da smo butasti ali kaj, res ne vem. In kot da kakšne stvari ne bi pošteno plačali, tako se včasih obnašajo do nas. Uf, me jezi, pa kakšne cene imajo!!! No, vsekakor je dejstvo, da sta polnozrnat kruh in kruh s semeni nekaj popolnoma različnega, kot se vsi strinjamo. Mislim, da kruha iz 100% polnozrnate mokle tudi ne moreš kupiti, vsaj ne v "klasičnih" prodajalnah in pekarnah, še doma ga ljudje ne pečemo dosti, kvečjemu dodajamo polnozrnato moko beli. Meni osebno je najboljši kruhec iz polovice bele moke in polovice polnozrnate (ali še boljše - del polnozrnate zamenjamo z ajdovo ali rženo, včasih pirino) in na debelo potresen oz. že kar v testo dodanih ogromno različnih semen (bučno, sončnično, sezam ,lan, mleti lan, otrobi, ovseni kosmiči,...) . Res, enkraten kruh, jaz ga pečem v kruhomatu, je lažje. Dejansko si sit od enega kosa, čeprav ga pri nas dostikrat zmažemo na en mah. In da ne rečem kako zdrav. Če pa vzameš še doma sveže mleto moko ali pa celo moko iz eko kmetij, potem pa o kvaliteti takšnega kruha sploh ni besed.... in zagotovo ga ne moreš dobiti v nobeni pekarni, ne bi bilo "ekonomske računice". Lep pozdravček, S.

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

9. maj 2006 13:32

Pozdravljeni! Se popolnoma strinjam z vami,ves temen kruh je barvan,v polnozrnatega (graham) se pa dodajejo temni moki samo otrobe.Jaz večino kruha,spečem doma ,če ga pa že kupim je to bel kruh,vsaj barve pomoje ne dajo not.Imam pa res mogoče večjo srečo kot ostali,ker lahko dobim domačo bio moko na kmetiji kjer sem bila doma.Imajo veliko višinsko kmetijo in domače žito iz katerega moja mami zmelje čudovito moko(na mlin na kamne).Z nekaj članicami kul.slo.smo se že dogovorile da pripeljem moko v pekel,če bo pa še katera želela mi naj pa sporoči na zs. lep pozdrav Valerija val

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecNikita
Kaj jutri za kosilo?gobica1402
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti