Kuhanje špinače

MissLady  

član od: 1.7.2005

sporočila: 811

tema odprta - 8. maj 2006 13:00 | ogledi: 45.355 | odgovori: 27

Pozdravljeni!

V soboto sem na tržnici kupila svežo špinačo. Ker v večini receptov med sestavinami navajate "kuhana špinača", me zanima kako jo pripravite?

Sem razmišljala, če jo bom kuhala v vodi, bo izgubila večino dobrih stvari in jih pustila v vodi. Ali je bolje, če si nabavim posodo za kuhanje na pari?

Kako je s shranjevanjem? Ali naj zamrznem svežo ali kuhano špinačo?

Hvala za vaše cenjene odgovore!!!

MissLady

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

8. maj 2006 13:40

Nekateri pravijo, da tista voda od špinače itak ni tako zdrava, tako da se ne sekiraj, samo na hitro jo blanširaj, pa je.Lahko jo seveda tudi kuhaš na pari, v tem primeru bo predvsem lepše ohranila obliko, ampak samo za to si res ni treba kupovat posode, če je sicer ne rabiš. Napni gazo čez lonec in preveži z vrvico, da ne uide dol, daj gor špinačo in čez pokrovko ali narobe obrnjeno večjo posodo, ki paše na ta lonec, če bi rada kuhala na sopari, pa nimaš lonca. Veri

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

8. maj 2006 13:47

V veliko posodo dam vodo, ki jo posolim in pustim da zavre. Med tem pod tekočo vodo operem list po list špinače. Ko je voda zavreta dam notri špinačo, pustim, da še enkrat zavre in potem z lopatko poberem špinačo ter jo dam na cedilko. Ko se odcedi, špinačo na deski z nožem sesekljam. Zmrzneš tako sesekljano špinačo, samo počakaš naj se najprej ohladi. Pozdravček!

anagerzina  

član od: 29.11.2002

sporočila: 280

8. maj 2006 14:10

Če pa imaš tisto prvo mlado špinačo (v majhnih listkih) jo lahko podušiš kar v kozici. V kozici segreješ olivno olje in na njem zadišiš cel olupljen česen. Česen nato odstraniš in dodaš oprano mlado špinačo. Podušiš jo da ovene, nato dodaš malo vode ali mleka, soliš in to je to. Drugače pa tudi jaz zavrem velik lonec slane vode, vanj stresem špinačo in pustim, da še enkrat zavre, odcedim ter narežem. Zamrznem ohlajeno blanširano in narezano špinačo. Ana

MissLady  

član od: 1.7.2005

sporočila: 811

8. maj 2006 14:33

Najlepša hvala za nasvete. MissLady

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

8. maj 2006 14:48

Kuham jo enako kot Dragička! Prav tako nasekljam in jo že hladno zamrznem! Galja

antonija8  

član od: 13.12.2005

sporočila: 325

8. maj 2006 16:46

Nekje sem čitala, sedaj pa tudi jaz delam tako in sicer dam v lonec samo špinačo brez vode, saj ima sama dovolj vode, malo mešam da se ne prime dna in samo par minut toliko, da uvene. Sesekljam jo ročno, z velikim nožem, ker multipraktik jo preveč seseklja. Tudi v zmrzovalnik dam tako pripravljeno. Drugače pa jo naredim na raztopljenem maslu z dvema strokoma nasekljanega česna, žlico kruhovih droptin, sol, poper in sladka smetana, namesto smetane pa tudi rumenjak ali pa oboje. Pozdrav, antonija

binca2  

član od: 3.5.2006

sporočila: 57

8. maj 2006 18:56

hitro poblanširat,da pade skupaj,sekljat in popražit na maslu.Ko se enkrat ohladi, se je ne sme pogrevat, ker nastanejo iz nitratov-nitriti, kar pa je škodljivo za zdravje binca2

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

8. maj 2006 22:26

Preden špinačo operem, postavim na ogenj kastrolo z žlico ali dvema olja. Ko se razleze, dodam zmečkan strok česna. Počakam, da zadiši. Oprano špinačo, ki je še vlažna, naložim v kastrolo, pokrijem in počakam, da uvene. Posujem s muškatom, solim, ne popram, spet pokrijem. Po nekaj minutah odkrijem posodo, naprej ravnam kot sem se po receptu namenila. Špinače nikoli ne zamrzujem. nola

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

9. maj 2006 0:21

Tudi jaz sem nekje brala da voda v kateri se je kuhala špinača ni preveč zdrava in pa še nekaj je pomenbno pri špinači, listke je treba potrgat od stebelca oz. glavne žile.Ne vem sicer več točno zakaj ,( obratna fora kot pri rabarbari). Mogoče kdo ve kaj vsebujejo in naj napiše. Aki

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

9. maj 2006 1:57

Sem našla opozorilo glede špinače: opozorila Špinača vsebuje kar nekaj nezaželenih sestavin, v prvi vrsti oksalno in sečno kislino. Zato špinačo uvrščamo med živila, ki povzročajo pomanjkanje kalcija in pospešujejo nastajanje ledvičnih kamnov. Največ teh sestavin je v listnih rebrih in pecljih, ki jih prav zaradi tega pred pripravo odstranimo; gl. triki. Delovanje škodljivih sestavin nevtraliziramo tako, da špinačo pripravljamo z dodatkom mleka, smetane, kislega mleka, jogurta ali/in skute. Žal pri tem nevtraliziramo tudi kalcij (iz mleka oziroma naštetih mlečnih izdelkov), ki se z oksalno kislino veže v netopni kalcijev oksalat. Manj škodljivih sestavin, žal pa tudi manj izrazitega in polnega okusa, vsebuje špinača, posejana julija in avgusta. Nikoli ne uživamo postane ali/in pogrete špinače, kar velja tudi za druge jedi, ki jo vsebujejo! V špinačnih listih so nitrati, ki se med fermentacijo spreminjajo v škodljive nitrite. Ti so še posebej nevarni dojenčkom. Povečano koncentracijo nitritov najdemo v zamrznjeni špinači. Vir: Društvo gurman LP Aki

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti