Gnjat, kuhana, pečena šunka, šunka v ovitku,... kuhan pršut,... panceta, zašinek,...

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

tema odprta - 4. maj 2006 12:48 | ogledi: 26.779 | odgovori: 36

Ne glede na to, kako rada kuham, pri tehle mesnatih zadevah - salamah & co. sem mrzla! Ni mi čisto jasno, kaj je enako čemu oz. po čem se določene stvari razlikujejo...

Seveda ločim pršut od šunke, saj nisem z Lune, ampak med kuhanim pršutom in kako šunko v kosu za veliko noč, recimo, pa že ne vem prave razlike...

In med prešano in kuhano in šunko v ovitku in šunko v kosu, spet eno je treba kuhat, druge ne, ene so prekajene...zgledajo mi pa vse zelo podobno... In potem je tu ta nesrečna gnjat, ki mi nikoli ni čisto jasno, kaj je to isto kot šunka in če je, kot katera šunka zdaj, če so si med sabo različne... Sem blesava, ne?;)

In tako pri marsičem... Kaj je panceta, enkrat je to nek namaz, ki se maže kot maslo, drugič se reže kot kaka prekajena slanina? kaj me lahko kdo malo razsvetli glede teh zadev? Zanimajo me vse suhe in nesuhe salame, skratka vse meso, ker o tem nimam pojma... Predvsem, kakšne so razlike med posameznimi zadevami...

Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

4. maj 2006 15:03

Pa še kaj točno je zaseka, razlika med zašinkom in budžolo,... Kje ste mesojedci?;) Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. maj 2006 17:17

Zaseka je zmleta začinjena slanina, budžola je sušen in začinjen del svinjskega mesa, a nevem točno od katerega kosa, panceta je poprana, sušena slanina, kuhan pršut je isti del svinsjkega stegna - zgornjega, kot pršut, le da se ne suši na vetru (in prej seveda začini), pač pa se po posebnem postopku skuha in konzervira, da se potem lahko prodaja v delikatesi. Velikonočna šunka ni tisti del stegna, ki se suši za pršut - za tega se suši celo zgornje stegno, spodnji del noge ja pa krača. In potem je mojega skromnega vedenja konec.... Veri, ne mesojedci, tu ti lahko samo kak dober mesar pomaga...Mamamia mamamia

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

4. maj 2006 18:41

No, kot Gorenjka prispevam le podrobnosti na temo zaseke - pri nas se pravzaprav naglaša "záska". V grobem obstajata dve varianti, ena iz kuhane slanine ("špeha") in druga iz dimljene, prekajene. V obeh primerih se slanina zmelje skupaj z začimbami, pri prekajeni je to ponavadi česen, skoraj obvezno tudi poper, pri kuhani običajno čebula, pa seveda sol. Sicer ima pa vsaka vas in vsaka gospodinja svoj recept. Dobra je tudi kot namaz na črnem kruhu, a žal le za fizične delavce . A gotovo je najboljša, ko se pregreta polije preko ajdovih žgancev ... ali pa (če si hočeš malo utišati očitke vesti glede zdravja) preko regratove solate s krompirjem, stročjega fižola s krompirjem ... JasnaV

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

4. maj 2006 20:45

Se mi zdi, da je budžola v bistvu šink, le da je postopek obdelave drugačen. Šink je prekajen, budžola pa sušena. Tako jaz mislim, mogoče se pa motim. Naj me kdo popravi. Julija

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

5. maj 2006 7:33

Še razlaga mesnin na dolenjskem podeželju, kjer poznamo samo nekaj od tega, kar te zanima: gnjat (ali pleče) je zgornji del prve noge, zato je po okusu v bistvu enak šunki (zgornji del zadnje noge). Spodnji deli so krače- seveda govorimo o . Šinjek je iz vratovine. Budžole (lahko jim rečeš tudi rol-šunke) se pri nas delajo iz mesa stegna ali plečeta. Vse meso gre najprej na razsol, nato v dim (šinjek in budžole še v mrežico). Šunke in gnjati pri nas kuhamo, zato jih na zraku le malo osušimo, šinjek in budžole pa pustimo na zraku, da dozorijo in postanejo čvrste... toliko o naši domači predelavi in terminologiji. Kraška budjola pa verjetno ni prekajena, kot pravi Julya. Sem pa tudi jaz zmedena zaradi poplave nazivov, ki si jih ne znam razlagati...n.pr. kuhan pršut je za moje pojme nekaj takega kot suha cunja na dnu morja. Najpomembnejša značilnost pršuta je sušenje na kraški burji, ti. "kuhan pršut" pa se mi zdi, da ni videl burje... meni se zdi to kot kuhano svinjsko stegno, malo drugače "zagvercano" in poimenovano tako, da je čim bolj tržno... Veri, nisi samo ti zmedena okrog tega. Pa še ocvirk mimo teme- običajno pečem kruh doma, če pa ga grem slučajno kupit, me sprašujejo, če bom pastirskega, jelenovega, krjavljevega, sosedovega in ne vem kakšnega še... da se ti zmeša. Ko ga plačam in grem iz trgovine sem vsaj takrat prepričana, da imam v vrečki našega in ne sosedovega LP LP, V.

Janja  

član od: 10.10.2001

sporočila: 244

5. maj 2006 8:24

Vilma; kuhan pršut res ni videl burje. Ker ni sušen, ampak kuhan. Enako velja za pečen pršut. Pač različni načini predelave istega kosa mesa . V Italiji imajo že dolgo tradicijo uporabe obeh. Če pri njih v trgovini naročiš pršut, te vprašajo: Crudo o cotto? Kar dobesedno pomeni surov ali kuhan? Surov seveda pri nas poznamo kot suh. lp, Janja

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

5. maj 2006 9:37

Ja, dejansko premalo poznamo zadeve. Zame recimo pršut pomeni izključno le zadnja nogo, sušeno na burji, kar je kuhano, pa je zame enostavno šunka... kaj je pa v Italiji šunka in v čem se razlikuje od kuhanega in pečenega pršuta? Sploh poznajo ta izraz ali je mogoče zadnja packova noga (predelana na 100 načinov) zanje enostavno pršut? Veri, dobro si zakurila...sem pogruntala, da vem o mesninah predvsem to, da so dobre ...vse ostalo je v megli. LP, V.

Janja  

član od: 10.10.2001

sporočila: 244

5. maj 2006 9:49

Ne vem, če poznajo tako šunko, kot jo imamo mi. Pršut pa rečejo zadnji pujsovi nogi, ne glede na način predelave. No, saj teh načinov ni 100, mislim, da sta samo prej omenjena dva. Sicer pa, saj tudi pri nas v trgovinah že vprašajo: Suh ali kuhan pršut? Imaš pa čisto prav, Vilma. Jaz tudi vem o mesninah predvsem to, da so dobre . lp, Janja

wiskiy  

član od: 23.2.2006

sporočila: 13

5. maj 2006 19:43

Ko ga imam na mizi mi je popolnoma vseeno kako ima ime ali je to prednja ali zadnja noga zame je meso in to je to. Pri meni šteje samo meso. Sedaj pa malo zares poznam nekaj kosov mesa tako da jih lahko opišem ampak kaj bi se obremenjevali z drobižom ko prideš v trgovino in vidiš lep kos mesa ga kupiš potem pa premisliš kaj boš naredil iz njega. Malo za šalo je pa nekaj resnice tudi v tem. V glavnem čez meso ga ni od vse zelenjave imam najraje meso pa nivažno iz katere svinske noge je. Lp. in dober tek wiskiy

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

7. maj 2006 10:50

Tudi meni ste odprli obzorja, saj omenjene mesnine spadajo med edino hrano,za katero rečem, da jo imam rada. Bojda je v genih. Pri nas vsakemu suhemu, prekajenemu mesu, na katerega se je treba malce nasloniti, da se razreže in je temne brave, rečemo- lignit. Zanalašč ne povem, od kod sem doma ! frina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti