Sirup iz smrekovih vršičkov?

marmici  

član od: 30.9.2010

sporočila: 5

15. apr 2011 20:28

Smrekove vršičke nabiramo,ko so veliki približno 5 do 10mm.Ko jih damo na sonce s sladkorjem jih večkat pomešamo z leseno ali plastično kuhalnico.Stojijo naj tako dolgo,da se ves sladkor stopi.V sirup lahko vmešate sveže stisnjen limonin sok(nekaj stekleničk vedno pripravim z limono)zaradi vitamina C pa tudi okusen je bolj Lahko ga kombinirate z žajblevim sirupom, ki ga pripravite na enak način s sveže nabranim žajblem(pomešate sirup2/3iz vršičkov in1/3 iz žajbla) Vršičke bomo lahko nabirali že konec aprila.... marmici

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

17. apr 2011 15:11

Tudi jaz mešam vršičke z medom, s tem, da mešam vršičke smreke in jelke ter dodam narezane liste ozkolistnega trpotca ... super zadeva za kašelj

katjushka

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

17. apr 2011 17:41

Ali je katera poskusila kakšno varianto s timijanom? Glede na to, da ima tudi timijan zelo blagodejen učinek na kašelj- ali bi bilo dovolj narediti sirup tako, kot s smreko, ali ga je obvezno kuhati v čaju?

Pa še o trpotcu: ali je lahko tudi srednje- in okroglolistni? (sem ravno zdaj videla, da so vsaj 3 sorte)

čoko

Sporočilo je spremenil(a) čoko dne 17. 2011 18:03

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

8. maj 2011 19:39

Vse sem prebrala, pa nevem če prav razumem. Vršičke s sladkorjem se da na sonce, vršičke z medom pa v senco in potem čakaš, da se stopi, vmes premešaš, potem pa precediš v stekleničke in v hladilnik.Lahko dodaš tropotec ali žajbel (to se da v kozarce), lahko pa dodaš limonim sok. Ta se pa doda, ko sirup precediš. Naj me kdo popravi, če nimam prav.

buča

brinagolob  

član od: 5.7.2009

sporočila: 47

21. sep 2012 19:33

ne vem kaj sem naredila narobe ,že veliko let delam ta sirup ,a se mi še ni nikoli naredilo ,da se mi je vse skupaj  naredilo v en sam žele ,To sem že opazovala že od začetka  čez celo poletje ,a kaj naj naredim sedaj ko bi ga mogla precedit. Če ima katera podobne izkušnje   prosim,da sporoči Lep pozdrav

brinagolob

jovita  

član od: 8.7.2007

sporočila: 394

22. sep 2012 6:05

Kakšen je pa okus?Če je ok nareži v kocke.Boš otrokom rekla, da so bomboni.

Mislim pa, da ti je masa fermentirala.Rešiš lahko z dodajanjem žganja in narediš liker.Najbolj je pomemben okus.Če je slab, reši kompostnjak...

jovita

brinagolob  

član od: 5.7.2009

sporočila: 47

22. sep 2012 19:47

ja lepo si napisala,ampak če bom dodala žganje ne morajo pit otroci proti kašlju,ampak za tvoje mnenje vseeno hvala   LP

brinagolob

marjja  

član od: 6.9.2011

sporočila: 2510

23. sep 2012 8:47

brina, saj  "taveliki " otroci tudi kašljajo...

marjja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

23. sep 2012 9:26

Brinagolob, narahlo segrej, da bo le mlačen, ta žele, pa se bo stopil, dodaj mu vnaprej prekuhano vodo, ki jo po  sladkaš (recimo 1dlk sladkorja na 2 dl vode in ohladiš do mlačenga), najbrž bo zadoščalo 1 do 2 dl na liter tvojega želeja in dobro premešaj. Ne bi se smelo spet strditi, otroci pa bodo vseeno imeli sirup za lajšanje težav. 

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti