Sirup iz smrekovih vršičkov?

Marjetka cvetka  

član od: 27.12.2004

sporočila: 1569

29. apr 2006 12:52

Tudi jaz delam smrekov sirup.Sem opazila,da masa zelo rada zavre,če jo vmes odpiraš,zato pustim kozarce lepo zaprte,dokler se sladkor ne stopi.Vedno pa ostane nekaj sladkorja,ki se strdi,zato nikoli ne pustim sladkorja na vrhu,ampak dam na zadnjo plast sladkorja še nekaj vršičkov.Sem opazila,da se vedno strdi tista zadnja plast sladkorja! Imam pa sirup shranjen v hladilniku. Staša,pa hvala,da si se spomnila na ta sirup,ker bi jaz letos skoraj pozabila na vršičke! Lep dan vam želi Marjetka cvetka!

balu  

član od: 26.1.2006

sporočila: 464

29. apr 2006 15:49

Meni se je sladkor strdil, ko sem imela sirup že precejen in v temnem prostoru v kleti in to čez nekaj časa.Nastala je ca.7 do 10 cm visoka, nekakšne oblike ,,piramida ".Ostanek pa je bil še zmeraj sirup. balu

mihanica  

član od: 14.12.2005

sporočila: 19

29. apr 2006 19:21

ja mene bi tudi zanimalo zakaj zavre...meni ko sem precedila...kar pena ven lila po steklenici... lp mihanica

RINA  

član od: 6.12.2002

sporočila: 28

29. apr 2006 21:32

lani je mene kar minilo,da bi še delala sirup, ker mi je po vsem naporu, ki sem ga vložila v izdelavo , od nabiranja, mešanja precejanja.... po nekaj časa, ko sem ga imela v omari v zamašeni steklenici, razneslo, daje bilo potrebno celo popoldne , da sem vse očistila.No pa sem na to že pozabila in ga bom letos verjetno spet naredila. Mogoče bi bilo res dobro, da bi ga shranila v hladilnik. lp. Rina RINA

tutifruti  

član od: 21.10.2005

sporočila: 151

29. apr 2006 22:45

Ne vem kako to, da vam smrekovi vršički zavrejo? Jaz jih imam že 3 ali 4 leta stare pa so še veliko boljši kot prej. Morajo bit pa res zelo mladi vršički cca 1 cm, kajti v teh je eteričnega olja več, večji pridejo že bolj suhi. Dobro je nabirati v dopoldanskih urah ko ni več rose, popoldan in proti večeru pa vsebujejo manj eteričnega olja, ker čez dan izhlapi. Enako velje tudi za večino zelišč- nabiranje v dopoldanskih urah. Kaj jih mogoče operete, da zato zavrejo? Ne vem kaj bi bil vzrok. tutifruti

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 930

30. apr 2006 10:10

verjetno premalo sladkorja, ker mora biti plast vršičkov preibližno enako debela kot plast sladkorja. zinka

kokos  

član od: 31.10.2004

sporočila: 373

30. apr 2006 14:07

Včeraj sem naredila, zdaj pa čaka na sonce, ki upam, da kmalu pride, sicer ne bo nič s sirupom! kokos

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

9. maj 2006 11:57

Ostalo mi je še nekaj lanskega sirupa, pa sem šele sedaj zasledila, da delate tudi smrekov liker. Ali ta sirup lahko samo razredčim z alkoholom (in vodo), pa bo v redu? Tudi mene zanima, če vršičke operete. Včasih jih nisem, zdaj pa zaradi boljšega občutka, ker jih ne nabiram ravno prav visoko in v neokrnjeni naravi. Pa še nekaj me zanima: pri zdravi prehrani naj bi čimbolj omejili beli sladkor. Ali je katera poskusila z rjavim sladkorjem, fruktozo in kako se to obnese, zanimajo pa me tudi približna razmerja. jankica

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

9. maj 2006 12:14

Jaz delam liker in ker ne maram preveč sladkega, dam manj sladkorja. Potem mi pa zavre... Takole gre. Liter (ali pa malo več ali malo manj) smrekovih vršičkov premešam s 40 dag sladkorja in na sonce. Za dva ali tri dni. Potem pa vse skupaj zalijem z 2 litroma žganja. Na soncu pustim nadaljnjih 14 dni. Nato odnesem v kuhinjo. Zavrem 5 dl vode in jo ohladim. Žganje in prekuhano vodo imam nekaj ur v istem prostoru, da imata enako temperaturo. Vršičke precedim, dodam vodo in nato nalijem v steklenice. Dobro je, da se malo "uleži". mimika

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

9. maj 2006 13:26

Čao, ja, tudi meni je liker iz vršičkov eden najboljših. Zelo sladek mora biti.... Jaz liker naredim enostavno tako, da potem, ko precedim sirup, na vršičke nalijem domače žganje in pustim še par dni, vendar ne več na soncu. Ponovno odcedim in razredčim s prekuhano vodo, toliko, da pač dobim željeno "moč" pijače. Tako popolnoma izkoristim vse eterične snovi v vršičkih.... Ko pripravljam sirup, dam eno plast vršičkov, eno sladkorja, itd. dokler ne zmanjka vršičkov.... povsem običajno, potem pa na sonce, dokler se sladkor ne stopi. Ko se že dobro stopi, zadnjih par dni nekajkrat premešam, da ne ostane sladkor preveč v trdih kepah. Kar pa jih ostane, pa raztopi alkohol, ko delam liker. Aja, steklenice, kjer hranite liker iz vršičkov, rade postanejo zelene, tudi v likerju se pojavijo zelene "kapljice" - to je povsem normalno, pač eterično olje. Liker sem mi do sedaj še ni "pokvaril", smrekovi vršički pa postanejo včasih kiselkasti, ampak ponavadi, če jih imaš več let. No, ker sem jaz zelo prehlajena, na domače likerje in sirupe pa sem čisto pozabila, grem takoj "ruknit" malo zeliščnega ("od tete Pehte") in malo vršičkov, v čaj pa žličko sirupa! In tega sedo sedaj nisem spomnila.....ojojojojojoj, pa celo leto namakam vse sorte, ko pa dejansko rabim, se pa ne spomnim! Lep pozdravček, S.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti