Vegetarijanske paštete

andrinaa  

član od: 11.6.2005

sporočila: 56

tema odprta - 26. apr 2006 23:19 | ogledi: 14.677 | odgovori: 19

Lep pozdrav!

Kaj menite, so res zdrave vegetarijanske paštete in namazi? Jaz sem kar malo skeptična okrog tega, da ni vse skupaj samo "finta"? Kaj menite?

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

27. apr 2006 8:48

hojla, pomoje industrijske vegetarijanske paštete in namazi niso veliko bolj zdravi od mesnih "sorodnikov". Ravno tako so potrebni konzervansi, pa arome. Jaz paštete sicer jem, a ne zato, ker bi bile tako zelo zdrave, temveč, ker so mi dobre. Je pa tako, da žal danes skoraj nič več ni absolutno zdravo in da je vsa hrana ena velika finta - moje mnenje. maja

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

27. apr 2006 13:48

Če jih narediš sama doma, so verjetno zdrave, glede kupljenih bi se pa strinjala z majo... Dajo se naredit iz raznik semen in kaš: ajdov, pirin, sončničen namaz,itd... Kombiniraš z olji, (olivno in bučno dasta več okusa in arome, ostala pa manj, tudi laneno ali sezamovo lahko uporabiš za aromo) in seveda začimbami in zmelto zelenjavo. Lahko seveda vmešaš skuto, če jo ješ, meni so ti skutni v bistvu daleč najbolj všeč, med mesnimi in vege mam skutne najrajši... Veri

andrinaa  

član od: 11.6.2005

sporočila: 56

27. apr 2006 17:44

A kdo pozna kakšen recpet oz. link do strani z recepti za take domače namaze?

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

27. apr 2006 19:30

Tudi jaz se pridružujem andrinai. Zanima me predvsem kakšen recept iz pire ali soje. katjushka

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

27. apr 2006 20:03

To tudi mene zanima. Vnaprej hvala! riba-ribica

andrinaa  

član od: 11.6.2005

sporočila: 56

28. apr 2006 0:30

Zadeve sem vzela v svoje roke in malo pobrskala po internetu. Našla sem kar nekaj uporabnih stvari, vendar imam vse zmešano - ni sortirano po vrstah namaza, ogromno je tuninih in ribjih. Pa mogoče vendarle pride komu kaj prav. Še enkrat: jaz nisem avtorica teh receptov, ideje niso moje, vse kar je tu, sem našla na internetu! NAMAZI Pri nas doma imamo vedno na zalogi omako za biftek in na hitro pripravim namaz takole: Konzervo tun - večjo, žlico omake za biftek in žlico majoneze dobro premešaj in dobila boš čudovit namaz. Jaz včasih izdolbem paradižnik, ob robu ga narezljam z nožem in vanj dam nadev. Čudovito izgleda in je zelo dobro ter hitro narejeno 1.Okrogle rezine posoljenih jajcevcev( ne pretanke) popeces na olju in jih shranis na toplem v pokriti posodi. Dodas svez petersilj in cesen, malo popra. Kruhke lahko popeces v toasterju, kapljico, dve olivnega olja in na to das rezino jajcevca. 2. Cel jajcevec z lupino vred popeces v pecici( 1 ura). Ga olupis in zmiksas z dodatkom petersilja, cesna popra , soli in malo olja. Kaviar revnih se temu rece. Jaz vcasih dodam se malo parmezana. Vzamem kakršen koli jajčevec, srednje velik. Ponavadi ga dam peč zraven nečesa drugega, da ne prižigam pečice samo za en jajčevec, položim ga kar na rešetko na košček peki papirja (lahko v manjši pekač ali jena pokrov). Tako se peče običajno na 180st, kakšno uro. Postane tak motno rjav in mehek. Ko ga vzamem ven, ga pustim malo ohladiti, nato ga olupim in narežem. Namaz v hladilniku ostane več dni, pokrit 3. Na zaru ali v pecici popecene gobice, zmikasas z dodatkom masla, sol poper, petersilj, cesen. To so preprosti a dobri namazi. Sicer pa lahko namaze naredis tudi po lastni fantaziji. Jaz naredim s porom: zdusim por, dodam petersilj cesen, zmiksam - potem pa dodas lahko maslo ali ol. olje, zacimbe, malo sira ali skute, olive, kapre... Zelo dober je gobov namaz. Na zaru popecene ( ali v posodi ali v pecici ) narezane gobe das v mikser, dodas petersilj, cesen, sol, poper, maslo in zmiksas. Njami na popecenih kruhkih. Vsemu zgoraj nastetemu lahko dodas tudi zmlete orehe, za okras pa polovicko oreha na vrh. Nic ni narobe, ce zmesas tudi dve zelenjavi. Por - gobice, por- leca... Ce imas rada trdo kuhana jajcka, dodas se to; ali malo majoneze, gorcice, kisle kumarice.... Jaz delam kar po intuiciji...pokusim in dodam :) Zmiksam prakticno vse, kar najdem in sledijo pojedine na opecenih kruhkih, z grisini, v sendvickih in kanapejih, itd. Najveckrat se zgodi, da uporabim kak ostanek od kosila (npr. ce mi ostane piscancji file, katerega navadno kuham na pari, ali ce mi ostane kak koscek ribe, jetrc, vcasih uporabim tuno iz konzerve), dodam kako zlico kisle smetane, malo majoneze, morda malo skute, drobnjak, cesen, petersilj, kako kapro, kak koscek dimljenega sira, kako kockico sveze paprike... obrnem gumbek in imam namaz! ) Ce drzim gumbek za kako sekundo manj in dodam drobtinice in jajce, namesto namaza dobim maso iz katere naredim polpetke ) Skuhamo zeleno sojo, jo zmiksamo v mixerju, dodamo česen, poper, sol, peteršilj in po okusu bučno olje- zopet zmiksaš. Sele sedaj sem videla, da bi rada nasvete za zelenjavne namaze!!! No, v tem primeru se igram z raznimi strocnicami (rdeci fizol, cicerika) ali razlicno zelenjavo, kot so melancane in bucke, ki jih prej popecem na zaru, dodam zlico paradiznikovih kosckov, kapre, olive, petersilj, cesen, zlico konjaka... Zelim ti veliko uzitkov pri eksperimentiranju RIBJI TATAREC 2 veliki (160 g) konzervi tune 1 konzerva sardin (lahko dve: bo močnejši okus) 1/2 masla oz. 125 g 1 žlica gorčice sol, poper, peteršilj, bazilika, suhi česen, majaron 1/2 žlice majoneze po želji: fileti, feferoni, kapre, olive... Vse zmiksaš in daš v posodico s pokrovom ali pa pokriješ s folijo. RIBJI NAMAZ 2 eva ribe (sardine) - odstrani kosti in zdribi z vilicami 2 in 1/2 čebule 1-2 žlički kaper 3-4 kumarice ca 1 dcl majoneze gorčica po okusu sok 1/2 limone 2 in 1/2 žlice masla Čebulo, kapre in kumare sesekljaj. Ribam primešaj "zelenjavo" in maslo ter dobro premešaj. Dodaj gorčico in nazadnje še limonin sok. Ta namaz je bolj "grob" in paše na žličko k toplim sendvičem in podobnim... Tale je tunin in cist simpl. :) konzerva tune po okusu majoneze po okusu gorcica malo cesna v prahu poper Tole imava dva za vecerjo s kruhom dovolj :) Ampak tole je res simpl ;) 2 konzervio Rio mare 1 zdenka sirček (cela škatla, lahko tudi Mercatorjev) 1 kekec pašteta 1/2 masla (125 g) 1 žlica majoneze 1 žlička gorčice malo peteršilja 3 stroke česna 1 konzerva tune 1 kisla smetana 1 mala konzerva koruze malo zenfa, majoneze, soli, popra, kisa (lahko tudi malo nav. jogurta)... ... enostavno, osvežilno, okusno 1 konzerva tune ali očiščenih sardin - pretlačenih z vilicami 1 ali dve trdo kuhani jajci (nasekljani) 1 žlici drobno nasekljane šalotke (čebule) žlička gorčice, sol in poper po okusu Vse skupaj zmešamo, po želji dodamo še kakšno dišavnico. Recept za namaz iz jajčevcev: 1 jajčevec olupimo, narežemo na rezine in spečemo (lahko tudi celega). Nato ga zmiksamo skupaj z nekaj žlicami olivnega olja in pol lončka kisle smetane, dodamo sol, poper ter nekaj sesekljanih svežih zelišč ali začimb. Namesto paštete ga namažemo na kruh; radi ga imajo tudi otroci. Namaz je zelo dober: spasirana čičerka, olivno olje, peteršilj, česen, malo limoninega soka Pečene rdeče paprike zmiksam skupaj z pasirano čičeriko, lahko še malo bučnega olja, potem je lahko še kakšan dan v hladilniku-kot namaz Najnajnajboljši zame je namaz s čičeriko. Ca 250g (kuhane) čičerike strok ali dva česna olivno olje sezamova pasta tahin Kuhano čičeriko spasiraš, da se znebiš olupkov, vmešaš olivno olje, na drobno sesekljan česen in sezamovo pasto tahin (kakšne tri žlice - po okusu), dobite "pašteto, ki jo po vrhu potresete z malo mlete rdeče paprike in malo olivnega olja. Pri nas je nismo še nikoli stran vrgli. Zelo se prileže seveda z belim kruhom, Mehiški namaz za namaz potrebujes: 1 veliko rdeco papriko 1-2 cilija 200 g fete 1 zlico masla 2 zlici kuhane koruze limonin sok malo petrsilja mleti poper olivno olje papriko in cili najprej popecemo na ol. olju, dstranimo kozo,koscice in na drobno narezemo,feto narezemo na kocke in potem skupaj z maslom "spasiramo",dodamo lim.sok, ol. olje,poper.dobro premesamo,dodamo nasekljan petrsilj in koruzo. kruhke opecemo in se tople namazemo z namazom,,.. Skutin namaz: 1. skuta, konzerva tunine, malo soli, začimbe po okusu 2. skuta, sveža zelišča (peteršilj, drobnjak, kumarica) Obema namazoma lahko dodaš tudi malo kisle smetane. Gobov namaz. sama ga se nisem delala. mogoce ti bo prav prisel!? naredis ga lahko ze prejsnji dan. 250 g sampinjonov 100 g cebule 2 stroka cesna 40 g masla 1 zlica paradiznikovega pireja 1 zlica kisle smetane 40 g majoneze malo petrsilja sol,poper Sampinjone operes,narezes in zmiksas /bolj na grobo/. na olju preprazis drobno narezano cebulo,dodas nasekljan cesen,gobe..so,poper. na rahlem ognju prazis.....tekocina mora izpareti. dodaj par. pire,kislo snetano,majonezo,drobno narezan petrsilj.premesas in odstavis,se dosolis-po potrebi...namaz spravis v hladilnik. zraven ponudis popecene kruhke /lahko so koruzni/,kisle kumarice, redkvico ..lahko tudi trdo kuhana jajca. zares enostaven in osvežilen tunin namaz: konzerva tune (v kozici zmečkaš z vilico) 4x zdenka sirčki (dodaš in zmečkaš), dodaš 2-3 žlice majoneze posebej zmiksaš ali sesekljaš pol čebule (majhne) in dve kisli kumarici ter strok česna ter dodaš masi. Popraš, malo rdeče paprike. Če je pregosto, dodaš majonezo ali pa kislo smetano ali pa dve žlici kisa od kuamric če je pretekoče, dodaš sirčke. Vse delaš od oka. Morda izpustiš čebulo ali česen, če tega ljudje ne marajo, vendar potem ni tako okusno. Zares osvežilno in vsi hvalijo. Prileže se k prepečencu. FETA NAMAZ Kupiš feta sir (v tatrapaku, stane cca 500 sit), dodaš dve žlici olivnega olja in veliko veliko sesekljanega česna in peteršilja. Dobro premešaš in v hlčadilnik počivat. Zelo dobro, malce pikantno. Full se prileže s prepečencem. Iz skute lahko narediš tudi liptaver namaz za na kruh. Malo na drobno sesekljane čebule, česna in peteršilja. Kar veliko paprike, sesekljane kisle kumarice. Potem pa poper, sol in kislo smetano, ter gladko razmešaš. Lahko posrežeš na listih solate k v oblicah kuhanemu krompirju ali kakšni drugi zelenjavi ali pa kot namaz na kruhu. Sicer pa spomladi, ko pridemo do mlade cebulice, delam naslednjo solato/namaz: mlado cebulico skupaj z zelenjem nasekljam, dodam na rezinice zrezan avokado, solim in popram, nato pa zmesam s solatnim prelivom iz pol zavitka pretlacene gorgonzole in nekaj zlic jogurta ali kisle smetane. Da se jest z dobrim crnim kruhom kot solato za vecerjo, lahko pa tudi kot prilogo k pecenemu mlademu krompirju - v tem primeru dodam se skuto in zelen poper. Avokado narežem na 1x1 cm kocke, pokapljam z limono, narežem čebulo, paradižnik tudi na 1x1 cm kocke, solim in dodam čili v prahu, lahko kakšno žlico olivnega olja - vse dobro zmešam, ampak previdbno da se avokado ne spaca. Vedno postrežem z žlico ali dvema kisle smetane (dam kar na vrh solate). Včasih noter zamešam tudi tuno in super paše, včasih tudi nekaj žlic skute (naredi jed bolj lahko in osvežilno). Tale omenejena zadevica super paše k tortiljam, h kruhu, ali kar tako kot solatka...... Varianta Etin namaz: 3 kg paprike 2,5 dl kisa za vlaganje 2,5 dl vode 2 čebuli, 1 česen 3 žlice sladkorja poper v zrnju, žlica soli ½ kg gorčice, 2 dl ajvarja Paprike narežemo na rezine, male, ozke, po želji. Kis zavremo z vodo, čebulo in česnom. Dodamo sladkor, sol in ostale začimbe. Ko zavre, dodamo papriko in kuhamo približno 10 minut. Nato jo odcedimo (ali raje ne, da ostane mazava), izločimo čebulo, poper, česen in damo v veliko posodo. Papriko ohladimo in jo zmešamo z gorčico in ajvarjem. Ajvar dodajamo po okusu, lahko ga celo zamenjamo s paradižnikom. Ko je gotovo, damo v kozarce in zapremo. Jaz jih nič ne steriliziram in lepo počakajo kar nekaj mesecev. namazi iz tune (ideje zbrane s tega foruma): Tunin namaz 1 velika pločevinka tune (prosim, uporabljajte "dolphin safe") 1 "krhelj" česnovega stroka 2 žlički sesekljanega peteršilja sok polovice limone cca. 10 dag masla (več ga je, večja je količina namaza, posledično ima tudi manj okusa) Vse sestavine zmešamo (osebno jih kar z rokami, verjamem pa, da ostali uporabljate multipraktik), da dobimo gladko maso. Namažemo na kruh (najbolj se prileže k makovkam). __________ TUNIN NAMAZ (odlično) Sestavine: 2 tuni v konzervi v oljčnem olju (jaz imam to najraje, vi pa kakor želite) 1 solatna majoneza v vrečki 1 maslo ½ kisle smetane malo gorčice 1 čebula 1 trdo kuhano jajce kisle kumarice limonin sok sol, poper kapre, oljke,slani inčuni Priprava: Tuno in maslo dobro premešaš ( jaz uporabljam striktno samo vilico – nikakor mikser), dodaš ostale sestavine. Vse kar se reže (kumarice, kapre, oljke, inčuni, čebula, jajce) mora biti čisto na drobno zrezano. Zmešaš vse skupaj in daš v hladilnik za nekaj ur ali še več. Priporočilo: Ni se potrebno držati točnih količin, enkrat poskusiš potem pa dodajaš ali odvzemaš po svoje. _____________ Jaz zmešam konzervo tune, zdenka sir (lahko tudi tisti, ki ima noter feferone), sesekjlan česen, majonezo, gorčico in kečap. Seveda vsega po malo oziroma po okusu. Sproti probavam in dodajam, dokler nima pravega okusa Dober je tudi z vlozenimi sardelcami, se boljsi pa s slanimi fileti. Dodatki po okusu _____________ Jaz ga naredim tako: konzervo ali dve tune, začimbe kot za tatarski biftek (jih imam vedno v skrinji), nekaj majoneze in to je to. Zelo hitro in zelo dobro; vsaj pri nas ga imamo radi. Če imam povabljene goste in naredim narezek oz pripravim nekaj za v usta, izdolbem večji paradižnik, ki mu robove malo narezljam (da pač lepše izgleda) in ta paradižnik napolnim s tem namazom, okrasim z vejico peteršilja in rožico majoneze; in še vedno je požel uspeh. ____________ tunina (2 mali konzervici) , 1 smetanov sir (Tamar itd...), petršilj, česen, malce kisle smetane, koruza... pa še kaj... po okusu... zmečkaš z vilicami in je... ____________ Konzerva tune, par kapar, majoneza. Zmiksam in je. Lahko pa tudi rumenjak trdo kuhanega jajca - to uporabim, ko naredim polnjena jajca. ____________ Jaz pa takole: 4 konzerve sardin, olje odlijem, 1 konzervo filetov, 1 žlica margarine Rame ali Petre, 1 žlico kaper sesekljanih, veliko peteršilja, česna in popra. Vse skupaj zmiksam in v hladilnik za cca 1 uro. Zraven se prileže kozarček. ____________ Kako jaz naredim malo "lažji tunin namaz" Vzameš 70 gramov puste skute dodaš česen, malo popra, drobnjak in malo kislih kumaric ter seveda dobro odcejeno tunino ( malo konzervo ). Vse skupaj dobro spasiram s paličnim mešalnikom in zelo okusen namaz je tu. ;)) primeren je tudi za srčne bolnike in za ljudi s povišanim holesterolom. ____________ Tuno malo pretlačimo, ostale sestavine - vsako posebej drobno nasekljamo (tako drobno, da še vedno zahrusta, ko ugriznemo). Vse skupaj premešamo in že je pripravljeno - če dodamo več jogurta, lahko uporabimo tudi kot preliv za solato. ____________ Carski tunin namaz konzerva tune 2 kuhani jajci 1 navadni jogurt 1 rdeča paprika 1 čebula 2 - 3 kisle kumarice žlica kaper 2 žlici majoneze mala konzerva koruze sol malo mlete paprike po želji dodamo kakšen paradižnik ali pa tudi kakšno žlico kikirikijevega masla ____________ Tunin namaz v tatarskem slogu 3 pločevinke tune (180 g) 3 - 6 strokov česna 6 - 10 posameznih filejev inčuna 10 kaper ena manjša čebulica 10 dag kisle smetane poper sol po okusu ščepec mediteranskih začimb Vse sestavine na drobno nasekljamo, zmešamo in dobro ohladimo. Ponudimo hladno skupaj s popečenimi kruhki. TUNIN NAMAZ (odlično) Sestavine: 2 tuni v konzervi v oljčnem olju (jaz imam to najraje, vi pa kakor želite) 1 solatna majoneza v vrečki 1 maslo ½ kisle smetane malo gorčice 1 čebula 1 trdo kuhano jajce kisle kumarice limonin sok sol, poper kapre, oljke,slani inčuni Priprava: Tuno in maslo dobro premešaš ( jaz uporabljam striktno samo vilico – nikakor mikser), dodaš ostale sestavine. Vse kar se reže (kumarice, kapre, oljke, inčuni, čebula, jajce) mora biti čisto na drobno zrezano. Zmešaš vse skupaj in daš v hladilnik za nekaj ur ali še več. Priporočilo: Ni se potrebno držati točnih količin, enkrat poskusiš potem pa dodajaš ali odvzemaš po svoje.. Pri meni namaz iz tune ni niti 2x enak. Ponavadi zmiksam tuno, kapre, sesekljan peteršilj, različne začimbe, malo gorčice.. Včasih dodam še malo masla, kakšen posušen paradižnik, pa drobnjak.. Kako jaz naredim malo "lažji tunin namaz" Vzameš 70 gramov puste skute dodaš česen, malo popra, drobnjak in malo kislih kumaric ter seveda dobro odcejeno tunino ( malo konzervo ). Vse skupaj dobro spasiram s paličnim mešalnikom in zelo okusen namaz je tu. ;)) primeren je tudi za srčne bolnike in za ljudi s povišanim holesterolom Jaz pa takole: 4 konzerve sardin, olje odlijem, 1 konzervo filetov, 1 žlica margarine Rame ali Petre, 1 žlico kaper sesekljanih, veliko peteršilja, česna in popra. Vse skupaj zmiksam in v hladilnik za cca 1 uro. Zraven se prileže kozarček. Konzerva tune, par kapar, majoneza. Zmiksam in je. Lahko pa tudi rumenjak trdo kuhanega jajca - to uporabim, ko naredim polnjena jajca. Predlagala bi ti en dober namaz iz čičerike. Kuhano čičeriko zmečkaš, dodaš malo olivnega olja, malo limoninega soka, posoliš, dodaš malo tahinija ( sezamovo maslo ).

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

28. apr 2006 7:42

Adrinaa, sis e pa potrudila! Hvala tudi v mojem imenu!

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

28. apr 2006 12:12

ANDRINAA, vse čestitke!! Galja

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

28. apr 2006 15:28

ANDRINA, tudi od mene HVALA. Vedno mi zmanjkuje idej. Tule pa si jih natresla celo goro. Je že v beležki.) Julija

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

28. apr 2006 16:25

Andrinaa, najlepša hvala riba-ribica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti