Težave z vokom

Kuhalnik  

član od: 1.2.2006

sporočila: 9

tema odprta - 24. apr 2006 17:34 | ogledi: 2.193 | odgovori: 12

Imam litoželezni vok. Ko kuham se dno dobesedno zažge tko da je na koncu ćisto črn na dnu. Velikokrat se tudi hrana prijemlje. Kako to če pa je prodajalka rekla, da se to ne dogaja s tem vokom? Za pravilne in koristne odgovore se vnaprej zahvaljujem.

Kuhalnik

karmenslo  

član od: 12.2.2002

sporočila: 87

24. apr 2006 17:51

Jaz sem ga pred uporabo "prepekla" veckrat ga naoljila in na visoki temperaturi praznega segrevala, pa se naredi tanek oljni film ki prepreci prijemanje. Res pa da to ponovim veckrat na leto ker s detergenti ki so zelo agresivni pri pomivanju se ta plast unici. Sicer pa vsak vok ko kupimo v navodilih pise da ga je treba pred uporabo naoljit in pregret. Ne vem za litozeleznega ce je enak postopek. Pri meni je bilo lepo napisano in celo z rdecim da ja ne pozabis! Karmen

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

24. apr 2006 18:23

Kuhalnik, misliš da je vok na dnu porjavel, saj litoželezni je že tako črn, da bolj črn biti ne more? Morda bo tako zaradi tega, kar je že napisala karmenslo. Tudi jaz voka nikdar ne perem z detergentom, vedno samoz vročo vodo in ga potem obrišem, občasno tudi premažem z oljem. Če pa se še hrana prijema, pomeni, da je z oblogo nekaj hudo narobe. Če je še nov, je morda zrel za reklamacijo. Mamamia mamamia

atic  

član od: 19.8.2005

sporočila: 218

24. apr 2006 20:55

tudi jaz sem danes po dolgem času uporabila vok, ki sem ga kupila, ker so propagirali, da se v njem hrana ne prijemlje. Vendar se mi je danes kljub mešanju vse prijemalo, tako da sem morala dodati malo vode, da sem lahko do konca skuhala meso in tudi zelenjavo. Prej sem imela litoželezen vok, pa se mi je steklokeramična plošča preveč smilila in sem ga raje zamenjala. Mislim, da sem nov vok pred leti kupila na Top shopu, kjer prodajajo samo slabo robo, vendar sem takrat še nasedala njihovim reklamnim prijemom. atic

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

24. apr 2006 21:05

atic, zakaj se ti je Sk plošča smilila zavoljo litoželeznega voka? Jaz na najmanjši kuhalni površini SK plošče že leta pripravljam hrano v velikem in težkem litoželeznem voku, pa ni niti ene praske ali kakšne druge sledi na plošči? Mamamia mamamia

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

25. apr 2006 5:03

kuhalnik, v eni knjigi za kitajsko kuhinjo piše, da se nov vok pripravi tako, kot je napisala karmenslo. Vok se nikoli ne pomiva z detergentom, čisti se tako da se nalije malo olja, segreje in s papirno brisačo obriše. lp ežoj

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

25. apr 2006 7:09

Ja, vok je pred uporabo, pa tudi vmes še kdaj, potrebno nekajkrat dobro pregreti in namazati z oljem. Ko ga zadnjič namažeš z oljem, pustiš, da ga vpije, nato samo obrišeš s suho krpo. Ravno tako vse teflonske posode. Pomivaš jih samo z vodo, izjemoma z blagim detergentom in dobro splakneš in ponovno namažeš. Jaz nimam nobenih težav, pa v njem vedno pečem kot na žaru - meso samo namažem z oljem. Lep pozdravček, S.

andrinaa  

član od: 11.6.2005

sporočila: 56

25. apr 2006 9:53

No, zdaj pa tudi meni ni nič več jasno! Tudi jaz imam litoželeznega, pred prvo uporabo je bil obdelan po navodilih (segrevanje, olje) in vedno ga pomivam samo z vodo ter ga po vsaki uporabi naoljim. Ampak vedno znova ko delam v njem moram dodajati neverjetne količine olja, ker se sicer prijemlje! V večini recptov za kuhnaje v voku pa piše, da vse narediš na žlici olja. Ne vem kako, meni ne uspe! In tudi na mojem voku se naredi rjava plast, ki se zelo nerada odstrani. Prijatelj me je prepričeval, da to moram pustiti, ker je to taka patina, ki da pravi "žmah" kitajskim jedem, samo jaz nekako nočem umazanje notri puščat. Tako da, Kuhalniku lahko svetujem kvečjemu: več olja, konstantno mešanje in ne predolgo kuhanje! Aja, pa še enkaj: včasih sem dala česen na meso. Ugotovila sem, da se tisti česen tako hitro zažge in se spremeni v črne pike, ki potem kvarijo izgled hrane, da ga ne dajem več k mesu, ampak ga kvečjemu kasneje dodam.

Kuhalnik  

član od: 1.2.2006

sporočila: 9

25. apr 2006 12:39

Ugotavljam da mam natanko enak problem kot andrinaa, tudi tisto s česnom je resnica, res pa je da jaz svojega voka še nisem naoljil&segreval. Morda bo treba najprej to naredit potem pa bomo videli. Glede une rjave plasti pa tudi mene zanima, če je to res, da kar pustiš, da se ti "umazanija" nabira in ustvari nekakšno podlago. Je to sploh zdravo? Če kdo ve odgovor naj kar pove Kuhalnik

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

25. apr 2006 12:47

Če ga jaz pustim tako naoljenega... Pa ga pospravim, pa mal pozabim nanj, naslednjič veselo smrdi po žarkem, potem pa pomivam, pa spet oljim... Že v redu, če se ga uporablja pogosto, ali pa je moje olje zanič, čeprav dvomim...

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

25. apr 2006 21:26

Imam star Emov litoželezni vok, na katerega se tudi rado vse prijemlje, če ni dovolj olja notri, potem je pa seveda (pre)mastno. Menite, da bi tudi tega bilo potrebno predhodno obdelprepeči - in kako? Tudi sama sem malce skeptična glede "patine". Ja, saj čajnik, v katerem Kitajci pripravljajo čaj, tudi pravijo, da se praviloma samo splahne in sploh ne uporablja detergente - ampak to se mi zdi tako "Kitajsko" (umazano) in se tudi meni upira in raje veselo pomijem za vsako uporabo. Lipa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti