Prekmurje

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

20. mar 2011 21:49

janko1, uživajta!

lp

mzm

Engie  

član od: 12.10.2007

sporočila: 472

21. mar 2011 13:00

Pa v Dobrovniku orhideje poglejta!Pa na timsko jakno ne pozabita , ker pihhhhaaaaaa. Engie

sonce51  

član od: 4.4.2008

sporočila: 237

25. mar 2011 8:07

Jankovo potepanje se bliža koncu. Z ženo sta  si  ogledala del naše prelepe ravnice, se razvajala v temralnih bazenih in uživala v prekmurski kulinariki. Mi smo se kar dvakrat  sečali ob pijači in besede so kar padale v pristnem sproščenem vzdrušju, pa čeprav smo se šele spoznali. . Kaj več o dopustu v Prekmurju vam bo pa verjetno Janko napisal. 

 

Lep sončen dan Sonce

sonce51

janko1  

član od: 3.11.2010

sporočila: 468

27. mar 2011 12:01

Zopet doma, kot zapoje Mežek v eni svojih pesmi. Urejam spomine na resnično eden najlepših dopustov kar sva jih z boljšo polovico doživela in res ne vem kje začeti z pisanjem. Ampak, ker je nekje treba, bom na začetku. Ob prihodu v Moravske T. seveda prijava in razpakiranje v hotelu, ker sva prišla precej pozno, sva šla peš po kraju, se razgledala in obujala spomine na izpred nekaj let. Zelo lep kraj, lepo urejeno, čisto. Bilo je dokaj hladno in vetrovno, sicer sončno, lepo vreme. No, in po večerji prvo srečanje z soncem51 (bom ostal kar pri nadimku), zelo prijeten in lep večer. V torek sva najprej šla v Turnišče, kjer sva v tovarno Planika nesla ene planinske čevlje v popravilo (koristno z prijetnim), potem pa čez Dolgo vas na Madžarsko do Lenti-ja. Groza, med samimi tovornjaki. Mislim, da sem videl en sam osebni avto, ki je pripeljal do bivše meje, in jaz, mali, med zverinami in še od odcepa proti Lenti-ju med kakšnimi štirimi priklopniki. Malo pred nami je po progi vozilo neko škatlasto ogrodje, potniški motorni vagon, skozi katerega okna so gledale glave dveh ali treh potnikov in vsa zadeva je prav neverjetno poskakovala, nihala levo desno, da je bil že čudež, da se je vse skupaj obdržalo na tirnicah. Ceste pa tudi, milo rečeno, če bi cestarji samo robove jam pokopali, bi bila gladka. Lenti sam; prvi vtis je bil: mestece, ki je včasih živelo boljše življenje. Ogromno trgovinic z v glavnem cunjami, skoraj nisi videl kupca, in za nas, navajene gužve na parkirnih prostorih, prostora za parkiranje neverjetno veliko. Po želji. Sicer je videti, da se skupnost trudi z olepševanjem kraja, ampak jim kar nekako polzi izmed prstov, kar naredijo, potem prepustijo zobu časa, nihče več ne obnavlja, popravlja, ko je narejeno pozabijo na stvar. Drugače pa, vsaj sam center kar čisto. Ampak mora bit pa grozno ob kakšnih večjih deževjih, samo blato, ali sušah, ko veter dviguje prah. Ob vožnji nazaj skozi Dolgo vas, mi je prišlo na misel, kako so morali ti ljudje trpeti zaradi vseh tistih tovornjakov, ki so se valili po cesti skozi kraj. Zavila sva čez Dolgovaške in Lendavske gorice, skozi Lendavo do Dobrovnika, tukaj obvezen ogled orhidej (mislim da četrtič ali petič, ampak vsakič od sile zanimivo), na kopanje v Moravske T. Zvečer ob osmih sva pa šla še na predavanje o Slovenskih meteoritih (Avče, Mežaklja in Javorje) ali izpodnebnikih, ki ga je imel gospod dr. Dragan Božič v hotelu. Zelo zanimivo in poučno. Kratek dan, prekratek za vse vtise. V sredo obisk žlahte (teta v Mihovcih), bivšega sošolca v Koračicah pri Ormožu, in znanka pri Veliki Nedelji (upam, da nisem kaj pobrkal). Povsod sem bil prvič, in povsod zelo lepo sprejet. Tudi so se mi kraji skozi katere sva se vozila (uporabljal samo krajevne ceste, čim ožje, bolje je bilo) zdeli lepo urejeni, povsod je videti skrb za okolje z otoki za zbiranje odpadkov, z gradnjo kanalizacije, z infrastrukturo za turizem, res vsak kraj se trudi za boljše počutje tako prebivalcev kot turistov. Pohvalno. V četrtek je bilo pa tisto pravo; pohajkovanje ob Muri (Ižakovci, Veržej). Tudi tukaj se vidi trud za naravo, za čistočo, da se ne dela nepotrebna škoda ne pri urejanju struge Mure, ne pri sečnji drevja, ne pri kmetijski dejavnosti. Obvezen obisk Otoka ljubezni, Babičevega mlina in nakup moke in potem dooooooooolg, res dooooooooooolg sprehod ob reki. Neverjetno, kako debele topole, hraste, akacije, se vidi ob rokavih. In še nekaj: kako so se prebivalci trudili, za obvarovanje svojih polj pred poplavami Mure z gradnjo raznoraznih nasipov ob poljih. Kilometri in kilometri nasipov. Men, navajenemu hriba, veličastno. Lepše od piramid v Gizi. Zvečer pa zopet srečanje z kulinaričarko sonce51, tokrat pri njej doma. Prijazni ljudje, dobro vino in hrana, sproščen klepet o vsem in svačem, skratka, če je celo Prekmurje tako pozitivno in veselo, potem je to kraj, kjer bi hotel v naslednjem življenju živeti. Gospa sonce 51 (seveda tudi gospod), ima 4 krasne apartmaje, ki jih oddaja, po res nizki ceni in če si zaželite obisk Prekmurja, jo le kontaktirajte na ZS in vam bo z veseljem odgovotila (tole malce reklame sem ji pa že dolžan za topel sprejem). V petek zjutraj še zajtrk v hotelu, pakiranje v avto in nasvidenje še kdaj, Moravci. Odpeljala sva se zopet v Turnišče, kjer sva dvignila popravljene čevlje, pa hajd na Bukovniško jezero po energijo, (moram rečt, da tolko žab še nisem videl. Celi kupi so se valili skozi hosto, čez cesto pa do vode, se drstili ( moja mama bi rekla, delale so greh), seveda, tu pa tja je že kakšna počakala Matildo, ko jo je povozil kakšen traktor, a ne veliko). Z ženo sva nabrala energijo na teh točkah, se odžejala in natočila vodo pri Vidovem studencu, se še kakšni dve uri pogovarjala pri TIC z gospo ki tam dela in se odpeljala proti Razkrižju. Tam pa zopet sprehod ob Ščavnici, obisk in ogled kovaškega muzeja, res zapolnjen dan. Teden je res minil, kot bi ga z nogo v rit brcal. Ker pa še ni vseh dni konec, se sigurno vrnem. Lep pozdrav vsem. Janko. ps: Tole pisanje sestavil doma za mrzlo pečjo v nedeljo zjutraj janko1

neznan uporabnik

27. mar 2011 12:20

Polepšal si mi dan, Janko1

japaja

neznan uporabnik

27. mar 2011 12:34

EJ Janko. Sem skor brez besed. Kaj tako pristnega že dolgo nisem prebral. Se pridružujem kwakici. Hvala za poročilo.

 

 

Multivitamin

multivitamin

janko1  

član od: 3.11.2010

sporočila: 468

27. mar 2011 21:11

Noro. Ravnokar sem na pop tv, v oddaji Slovenija ima talent, videl nastop Prekmurskega Miša (oče Miran in sin Kristjan) iz Moravskih toplic. Še ena pohvala za Prekmurce. janko1

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

28. mar 2011 9:40

janko1, lepo si to napisal! In je prav zanimivo, da sem tudi jaz ob potepanju v tistem koncu imela vtis, kot bi le nas čakali...niti enega zateženca, vsi prijazni, dobrovoljni, nobene foušije nismo zaznali med npr. gostinci (ne vem, če bi se v mojem kraju lahko zgodilo, da bi ti gostilničar, pri katerem obeduješ, rekel, da ima pa oni tam 2 km naprej tudi odlično ponudbo, pa nista nič v žlahti...). Res neka toplina veje iz tistih prebivalcev... Si kupil svoji dragi kakšno lepo orhidejo? Ognjič

janko1  

član od: 3.11.2010

sporočila: 468

28. mar 2011 17:11

Ker ima doma že kakšnih 18 orhidej, sem ji kupil namenski substrat za presajanje orhidej. Če so pri hiši, potem je treba tud skrbet zanje. (Ja saj vem, substrat ni nič kaj romantična zadeva, jaz raje to v naturalijah...... janko1

Tanaya  

član od: 10.12.2010

sporočila: 152

28. mar 2011 17:31

Janko1 Ja, žab je pa res ogromno na Bukovnici. Sem bila na sprehodu predvčeraj in jih je kar mrgolelo. Sam je vse šumelo pod listi. Sem par fotk naredila. Jih bom objavila v albumu. Tanaya

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti