Rumov lonec

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

13. mar 2004 6:23

LINGUA , kot je že zgoraj povedala VESNA ,se dobrote iz rumovega lonca uživajo v zimskih mesecih in zanje moramo skrbeti od pomladi do jeseni z svežim sadjem -sadje v rumovem loncu mora "dozoreti"-. Sicer pa eni kar vzamejo mešano sadje iz konzerve, razredčijo z rumom dodajo sladoled in stepeno smetano in uživajo . Uživajte tudi vi in lep pozdrav Marta

Lenči  

član od: 31.7.2003

sporočila: 28

12. maj 2005 13:42

Mene pa zanima, zakaj mi je rumov lonec splesnel?? Premalo ruma ali premalo morda prevec zraka?? Prosim vas za pomoc. Prvic sem ga delal, se zlo matrala in bla navdusen, zdaj sem pa takooo razocarana. Hvala vsem in lep dan! Lena

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. maj 2005 17:40

Mene pa zanima, ali mora bit rumov lonec med zorenjem neprodušno zaprt ali slučajno ne sme bit? prodajajo namreč take velike keramične lonce za rumov lonec, kjer pa se pokrov še zdaleč ne zapira tesno, pa me zanima, če je treba dat v takem primeru kako plastično folijo čez vrh, pod pokrov, da tesni? To bi tudi lahko bil odgovor na tvoje vpr., lenči, če bi moral bit dobro zaprt, pa ni bil, je mogoče splesnel zato, ker je alkohol izhlapel, pa se je sadje pokvarilo. Druga možnost je, da je bilo sadja preveč glede na količino alkohola ali da ni bilo narezano na dovolj male koščke, da bi rum dosegel tudi notranjost, ki je zato začela plesnet... Ali pa si imela star rum, kjer je večina alkohola že izhlapela in ni bil več 40%, ampak samo še recimo 30%... Pri nas bi se to hitro lahko zgodilo, ker ruma oz. katerekoli žgane pijače zlepa ne porabim - saj veste - žlica tu in žlica tam, do litra je pa še daleč, saj ga nihče ne pije:) Veri

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

13. maj 2005 11:06

Ko kupuješ rum za rumov lonec, moraš poiskati najmočnejšega, proti koncu dodajanja ruma lahko daš tudi slabšega, paziti moraš, da je sadje vedno v rumu. riba-ribica

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

13. maj 2005 16:31

Imam tak velik keramični rumov lonec. Ni bilo nobenega problema glede tesnjenja pokrova. Pijača je bila enkratna. Problem se je pojavil v tesnjenju lonca. Nenadoma je skozi dno začelo nekaj pronicati ven. Preden sem pogruntala kaj je, sem skoraj nepopravljivo uničila marmorno polico na kateri je stal. Sem pa notri dala tako borovnice kot češnje. Res pa nekatero sadje ni bilo najboljše za jesti. Smo pa bolj pili. Suzana

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

13. maj 2005 20:27

Tako kot pravi ribica - za rumov lonec mora bit 70% rum, da konzervira sadje .Jaz imam recept s tega foruma, da se tudi vsako sadje posebej zmeža s sladkorjem in nekaj časa pusti stat in šele potem dodat v lonec... Imam pa tak keramičen lonec, s pokrovom, ki niti slučajno ne tesni. Čez dam prozorno kuhinjsko folijo, da je zaprto, pa v shrambi ga hranimo, kjer ni preveč vroče. Uživamo pa ga najraje z vanilijevim sladoledom. Irena

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

15. maj 2005 10:46

Ali fige tudi spadajo v rumov lonec. Lani sem fige prelila z medom in nato z žganjem - pa je bilo in sem vse vrgla v smeti. Bi morala prej fige pokuhati? Lumpica

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

16. maj 2005 7:30

Čao, pri nas smo včasih vedno pripravljali rumov lonec, sedaj že dolgo ne. Imamo keramično posodo, prav za rumov lonec. V njej smo potem pripravljali limonce in po nekaj letih je tudi naš lonce začel spuščati oz.pronicati dobesedno skozi keramiko. sedaj v njem rastejo rožice, sadje namakamo v drugem loncu. Pijača splesni zaradi premajhne vsebnosti alkohola, zato normalen, rjavi rum ni primeren, pač pa je potrebno uporabljati belega, ki je dosto bolj močan. Rjavega lahko samo dodajaš za aromo. nam je bil najboljši, če je bilo v njem veliiiko gozdnih jagod, kakšne banane, maline, ananas ... borovnice pa ne, ker je bila potem pijača in vse sadje čisto črno. Ja, sadje mora! biti ves čas pokrito z rumom. Lep pozdravček, S.

Lenči  

član od: 31.7.2003

sporočila: 28

16. maj 2005 10:46

Hvala vsem za odgovor. Rum sem uporabljala najmočnejšega od Dane in je bil čisto svež. Dajala sem ga sproti in to ogromno. Mislim celo, da sem ga porabila dve steklenici in pol. Bom se potrudilai in tisto plesen odstranila ali odcedila, da bo svaj tekočina še užitna. Mi je pa tako hudo, ker sem se res matrala. Dodajala sem razlicno sadje, od jagod, malin, češenj, ananasa in mislim da breskve, vse v mini koščkih. Delala sem vse po vaših starih nasvetih iz tega foruma. Še razmišljam, ali bi letos vse skupaj ponovila ali kar obupam. Pozdravčke! Lena

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

21. maj 2007 22:22

Naredila sem ga samo enkrat pa mi ni bil dober. Okusa po sadju sploh ni bilo-samo rum.Sem delala kaj narobe, ali je to značilnost rumovega lonca? ham-njam

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti