Suseni paradizniki

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

tema odprta - 17. apr 2006 17:41 | ogledi: 2.508 | odgovori: 8

ali kdo pozna metodo susenja paradiznikov na zraku, ne v pecici? Bi pri nas uspeli-nisem s Primorske.

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

17. apr 2006 22:57

Če se prav spominjam sem v knjigi Daria Cortese o sušenju sadja, zelnjave... prebrala, da paradižnike ni priporočljivo sušiti na zraku, ker radi splesnijo. Nisem pa povsem 100 %, ker pa je bila knjiga iz knjižnice ne morem preverit. Vsekakor je zanimiva in vredna ogleda. LP Petra magnolija

mamazeljka  

član od: 29.3.2006

sporočila: 462

17. apr 2006 23:43

Čvrste zrele okrogle paradižnike operemo obrišemo razpolovimo in očistimo.Nato jih s prerezano stranjo navzgor položimo na čisto rešetko in postavimo na izrazito sončen prostor.Paradižnike občasno za pol ure postavimo v senco potem pa jih znova postavimo na sonce.Zvečer paradižnike premestimo v kuhinjo ob jutranji rosi pa znova na sonce.Sušimo jih toliko časa da ostanejo na sredini še malo mehki.Običajno traja sušenje 4-5 dni. Uporabljamo manjše čvrste zrele okrogle paradižnike. To je kar sem našla upam da bo zadostovalo.Ali jih boš potem vlagala v kozarce z česnom in drugimi začimbami.Če boš se pa zopet oglasi. LP mamazeljka

aljalja  

član od: 8.6.2003

sporočila: 140

19. apr 2006 17:34

mamazeljka hvala, bom poskusila, ce prej ne, na morju.

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

19. apr 2006 18:20

Jaz jih pripravljam točno tako, kot je napisala mamazeljka. Sploh ne vem zakaj bi bilo pomembno, ali jih sušiš na Primorskem,Štajerskem ali Norveškem. Sonce je za vse, če se prav spomnim, pa na Gorenjskem radi sušijo gobe, ki so dosti bolj delikatne kot paradižniki. Poleti so na kontinentu še višje temperature kot pri nas, vlaga je pa verjetno vse leto manjša. Pomembno je, da, kot je napisala mamazeljka, vsak večer pospraviš paradižnike v hišo. So res dobri tisti domači! nola

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

19. apr 2006 20:56

Nola, zanima me kako postopaš naprej. lp Vesna

valči  

član od: 5.2.2006

sporočila: 197

19. apr 2006 21:29

Pozdravljene, mene pa zanima zakaj vse in kako potem uporabljate sušene paradižnike? Kako jih shranjujete? Lp Valerija valči

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

19. apr 2006 21:36

Reca, jaz jih spravim v škrtoce (v najbolj navadne papirne škrniclje - ampak res takrat,ko sem prepričana, da so posušeni. Pri nas jih take suhe shranimo, vem pa, da jih nekateri vlagajo v olje ali kis. Mora že biti dobro , posebno, če še dodajo kaj zraven. Mi jih imamo za navadne jedi, paste in tako, saj včasih je bila tudi v Trstu po marketih samo sezonska roba in so se paradižniki jedli samo takrat, ko so jih dozorele obrali. nola

mamazeljka  

član od: 29.3.2006

sporočila: 462

19. apr 2006 22:42

Tako kot pravi nola ali pa vložene z začimbami česen lovor;eno plast paradižnika potem česen pa lovor pa paradižnik intako naprej po plasteh. mamazeljka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti