Šparglji

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

24. apr 2006 17:51

Z divjimi šparglji nimam izkušenj, sicer pa imam rajši zelene beluše/šparglje kot bele, manj nevarnosti je, da bodo leseni. In najrajši jih imam kar klasično - zabeljene z drobtinicami, prepraženimi na maslu. Iz vode, v kateri so se kuhali (v njej pokuham še olupke in odrezke), pa naredim juho ali jo uporabim za zalivanje rižote. Šparove ponudbe sicer nisem videla, cena pa je gotovo za 1 šopek (500 g) in ne 1 kg, kar je tudi ugodno, v soboto so bili na ljubljanski tržnici najcenejši po 700 SIT šopek, moj dobavitelj iz doline Dragonje jih je dajal 4 šopke (= 2 kg) za 2500 SIT. teta torta

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

24. apr 2006 18:07

Teta torta, imam pred seboj - piše: Beluši 1 kg 599.- = 2,50 €. AKCIJA! Torej gre res za kg, sem tudi jaz bila močno presenečena, zato pa sem napisala, če bi katera spregledala. Dušanka Sporočilo je spremenil(a) DUŠANKA dne 24. apr 2006 18:08:08

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

24. apr 2006 19:12

Še nikoli nisem poskusla beluše, kakšen okus sploh imajo, na kaj vas spominja okus oz. čemu je podoben? gordana

sara  

član od: 2.10.2001

sporočila: 383

24. apr 2006 20:41

Pozdravljeni! Danes sem pri najboljšem sosedu gledala bele iz Italije...Jaz ne vem, če bi se sploh skuhali.... zgledali so precej leseno... Moram it malo na tržnico.... Vloženi pa mi nekako ne potegnejo, moram še malo poskusit... Kje bi še prodajali divje šparglje razen na tržnici in na primorskem? Lp, veverica

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

25. apr 2006 9:42

Gordana, okus malo pogreni, kot otroku mi sploh niso bili všeč, sedaj pa jih z veseljem zmažem 1/2 kg v enem obroku. Svetujem, da poskusiš. Je pa bistveno, da se ti ne "smilijo", ko jih lupiš oz. odrežeš lesene dele, ker drugače samo žvečiš, žvečiš ... teta torta

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

25. apr 2006 11:07

teta torta, dobro si napisala tole zadnje! Samo enkrat sem jih kupila v trgovini (uvoz) in pripravila na čebuli z jajci in sirom, pa so doma rekli, da jih ni treba več. Bo treba nabaviti kakšne boljše in trše dele porabiti za juho. jankica

vemves  

član od: 19.5.2005

sporočila: 337

25. apr 2006 19:44

škampovimi repki beluši-samo mehki del česen Malo naribanega sira olivno olje žajbelj Beluše samo prevremo,nato jih skupaj z repki prepražimo na česnu in olivnem olju.Na koncu dodamo ščepec žajbla.Vse to potresemo po širokih rezancih..(najožjih)Posujemo s sirom. vemves

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

25. apr 2006 20:38

Zanima me, če divje šparglje ocvremo z jajčki, a jih je potrebno prej skuhati??? Drugače obožujemo juho iz špargljev, lani prinesla zelene iz morja fantazija( tudi beli ne zaostajo). Mi jih včasih skuhamo in potem prelijemo z maslom in drobtinami!

pppp  

član od: 1.12.2005

sporočila: 231

25. apr 2006 21:51

špargljev ni potrebno kuhati, ker tako ostane v vodi vsa aroma. samo na hitro jih prepražimo na ol. olju, potem pa dodajamo jajca, panceto, pršut, ali pa riži z vsemi ostalimi dodatki, lahko pripravimo juho, tako da prepražimo na kocke narezan krompir, prilivamo jušno osnovo ali vodo, ko se zmehča dodamo začimbe, šparglje, na koncu dodamo ali kislo ali sladko smetano, koščke masla in ponudimo z ribanim parmezanom. lahko se jih pripravi v solati z regratom, v zelenjavni piti so odlični (krhko testo - slano, več vrst zelenjave...), z testeninami, z njoki, z polento... zdaj je pravi čas za pobiranje, dobi pa se jih tudi na tržnici ali na kakšni kmetiji. seveda govorim o divjih. različica je zelo podoben belušč, nekoliko nežnejša rastina, ravno tako okusna. divji šparglji so poleg tega, da zelo okusni, tudi zdravi. čistijo mehur in sečne poti, izločajo strupe iz telesa. pa veselo pobiranje ali priprava vsem skupaj, pppp

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

26. apr 2006 22:25

Hvala!!!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti