Šparglji

mamazeljka  

član od: 29.3.2006

sporočila: 462

tema odprta - 15. apr 2006 20:52 | ogledi: 10.922 | odgovori: 22

Poskusila bi rada šparglje pa ne vem kako najih pripravim in kaj moram paziti pri na nakupu;in kaj lahko pripravim zraven.Za vsako pomoč se že vnaprej zahvaljujem.

LP

mamazeljka

gostenn  

član od: 2.11.2005

sporočila: 131

15. apr 2006 21:43

Mi imamo zelo pogosto na jedilniku, te čudovite zelene in bele šparglje. Iz njih delam zelo dobro kremno juho, v 1/2 l vode, dam kuhat ca.15 špargljev, malo posolim in dodam 1/2 dcl mleka , ko zavrejo jih kuham še 10 min. Nato naredim prežganje iz malo olja in žlico moke, k temu pa potem dodam (vlijem) kuhane šparglje,dodam malo vegete , ščep sladkorja (pol žličke) in vse zmiksam z paličnim mešalnikom,super zadeva. Potem jih pečem s čebulo in jajci, pa zraven zrezkov kot prilogo jih skuham in nato dodam še malo k mesu popečt. Pa vlagamo jih tudi isto kot kumarice, so tudi zelo dobri. gostenn

marmeladka  

član od: 15.1.2005

sporočila: 258

15. apr 2006 22:26

Sparglji v francoskem rogljidku rogljicek prerezemo,kuhane spargle zavijemo v sunko,dodamo rezino sira ,pokrijemo z drugo polovico rogljica in specemo v pecici ca.5minut.Zraven pa ponudimo solato. Sparglji z jajcem sparglje skuhamo(vodi dodam limonin sok-ostanejo lepo beli),na kroznik polozimo rezine sunke,po sunki razporedimo sparglje,na sparglje pa peceno jajce na oko,sosamo malo parmezana in dober tek! Mamazeljka,pomembno je da so svezi(ce jih na odrezanem delu stisnemo se mora izcediti sok). Sveze lahko shranjujemo v hladilniku 3 dni,zavite v mokro krpo. Zelo dobri so kot priloga k mesu z zosom Holandes ali pa z limoninem zosom,zraven pa krompir v kosih-njam Pozdrav marmeladka

biba  

član od: 26.10.2004

sporočila: 542

16. apr 2006 8:05

Jaz jim odrežem tisti spodnji del ki je precej trd, potem jih pa samo zblanširam. Dobri so k umešanim jajcem, včasih jih naredim s paradižnikom in bučkami, tako da vse malo podušim na olivnem olju pa malo česna dodam, bazilike, soli in to je to. Mislim pa da jih lahko narediš na katerikoli način, saj so izvrstni v vsaki jedi. Po okusu pač. Pa veliko veselja pri pripravi!! biba

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. apr 2006 14:18

Morda rižota s šparglji in škampovimi repki? Še posebej divji šparglji so dobri tudi z jajci in pršutom, s holandsko omako, morda zaviti v pršut ali slanino in pečeni na žaru, ali pa zaviti v tanko rezino hladnega rostbifa... Mamamia mamamia

atic  

član od: 19.8.2005

sporočila: 218

16. apr 2006 19:54

mogoče bi lahko pripravila šparglje v solati, ki paše k hladnim jedem. Za to solato uporabljam tudi šparglje iz slanice: iz kisle smetane, malo majoneze, limoninega soka, kopra, soli, popra in malo vode pripravim omako, ki jo polijem po špargljih in jih pustiš nekaj časa v hladilniku, da se sestavine prepojijo. Enostavno in zelo okusno. atic

Vrana  

član od: 16.2.2006

sporočila: 620

16. apr 2006 20:17

Ko sem pred leti obiskala prijateljico, ki je takrat živela v Labinu, me je odvlekla v eno gmajno, da sva nabrali dva šopka "šparug". Bili so zeleni. Doma jih je nasekljala v umešana jajca in vse skupaj tresnila v ponev. Njami!!! Po moje so bili to šparglji. Pa sol in poper, jasno... Vrana

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. apr 2006 20:31

Ja, Vrana, prav imaš, fritaja s šparglji rečejo temu v Istri. Njami, Mamamia mamamia

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

24. apr 2006 16:45

Če koga zanima: v Šparu je od 25.4. akcija - 1 kg belih belušev 599.- sit. Tole bo pa treba nabavit! Mamamia, na Krasu pa divjim špargljem rečejo brščike, jih tudi pripravljajo z jajci ali kot solato. Odlično! Dušanka

karmenslo  

član od: 12.2.2002

sporočila: 87

24. apr 2006 17:47

Jaz jih skuham (al dente) potem prelijem z besamelom oblozim s sunko in potresemo s sirom in vse skupaj gratiniram v pecici. Pazit je treba da niso prevec leseni, spargelj vzames v roko in na delu kjer se odlomi ni vec lesen. seveda bolj so svezi manj so leseni. Olupimo jih le po povrsini, ce so zelo svezi samo polvico proti peclju. Kuhamo jih v dosti vode, katero solimo in kateri obvezno dodamo zlicko sladkorja (ublazi grenkobo) in koscek masla. Ko kuhate sparglje voda ne sme prevec vret, ce imaste cas je najbolje da ko voda zavre odstavite iz plina in pustite cca 45-60 min v vroci vodi, ce pa imaste posodo z kuhanje testenin na paro je pa se bolje. Lesene dele ne zavrzem jih sesekljam in naredim kremno juho. Zeleni so se boljsi, zabeljeni z drobtinami ali s Holandsko omako. Kuhane ovijem v prekajen losos vcasih jih ocvrem v pivskem testu itd.... Karmen

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti