Pletenica in rožičeva potica

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

tema odprta - 13. apr 2006 14:09 | ogledi: 20.331 | odgovori: 16

V reviji ONA sta bila objavljena ta dva recepta, če mogoče koga zanima. Vsi te revije nimajo, upam, da ne bo nič narobe, če sem prepisala, bližajo se pa prazniki, ko se te stvari pečejo.

Galja

PLETENICA

Potrebujemo:

kg moke T 400

6 rumenjakov

0,5 l mleka

40 g kvasa

100 g masla

30 g sladkorja

20 g soli

Priprava:

V mlačno mleko damo kvas,sladkor in maslo. Ko kvas začne delovati, da dodamo moki v mešalniku. Poleg stresemo rumenjake in mešamo v prvi hitrosti 15 min. Zadnje tri minute povečamo hitrost. Vzamemo iz mešalnika in pustimo vzhajati dve do tri ure. Razdelimo ga na tri dele, zavijemo in spletemo v pletenico. Še lepšo pletenico lahko naredimo iz šestih delov testa.

ROŽIČEVA POTICA

Potrebujemo:

za testo:

kg mehke moke T 400

40 g kvasa

6 rumenjakov

0,5 l mleka

200 g sladkorja

100 g masla

0,03 dcl ruma

naribano limonino lupinico in sol

za nadev:

kg mletih rožičev

0,5 l mleka

100 g medu

5 g cimeta

200 g sladkorja

5 beljakov

200 g stepene smetane

rumenjak za premaz

in maslo za premaz modela

Priprava:

V mešalnik k moki damo v mlačnem mleku dodan kvas, sladkor, maslo in rum. Dodamo še rumenjake, naribano limonino lupino in malo solimo. Stepamo približno 15 minut zelo počasi in nato še 5 minut pri tretji hitrosti. Testo pustimo vzhajati 2 - 3 ure, odvisno od temperature prostora. Razvaljamo na prtu in namažemo z rožičevim nadevom. Zavijemo in položimo v model, ki smo ga namazali z maslom. Vzhajamo še pol ure, prebodemo in premažemo z rumenjakom. Pečemo približno 45 minut na 180 stopinj Celzija.

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

13. apr 2006 14:59

Galja! Danes je tamala iz vrtca prinesla tako luškano pletenico, na sredini pa jajčko! Kar verjeti nisem mogla, kakšen lep izdelek, pa kako diši!! In ko sem ravno študirala, da bi bilo fajn tudi doma kaj podobnega spacat, a kaj ko nimam recepta, uletiš ti s tem postom! Bravo! Lep dan vsem in vesele praznike, gremo za tri dni na morje, tam na žalost ne bo računalnika... Jajčk ni med znakci, bi vam poslala kakšnega... jasna

biba  

član od: 26.10.2004

sporočila: 542

25. dec 2007 20:42

ima morda še kdo kakšno izkušnjo glede rožičeve potice? Zelo me mika da bi jo naredila... biba

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

25. dec 2007 22:23

Meni je to najboljša potica kar jih je, pa sem delala že vsemogoče nadeve. Se mi pa zdi zgornji recept za nadev precej pretežak. Jaz namreč dam v posodo maslo in sladkor in to pogrejem, a sladkor ne sme karamelizirati. Dodam rožiče in jih pomešam med sladkor in maslo, ter zalijem z jabolčnim sokom ali kar dodam kaka sočna naribana cela jabolka. Ko se nadev ohladi dodam rum in rozine. Nadev mora bit lepo mazav, to pa reguliram z jabolki. Božanski nadev. lp Vesna

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

25. dec 2007 23:12

Reca, meni pa rožiči ne grejo... In sem letos naročila orehovo potico, jo moj oče s takim veseljem hodi iskat k enim mamcam... dobila pa sem rožičevo. Moja mati lešnikovo prežgano da je joj, tko da smo se spraševali, če so ga kuharice mal srkale...???

Goljatova je bila pa kar v redu, priznam, čeprav daleč od uau dobre... 

lidka

Balenka  

član od: 28.4.2004

sporočila: 2825

26. dec 2007 0:51

Jaz naredim rožičev nadev takole: 75 dag mletih rožičev mleko po potrebi (uporabim kar hladnega) - rožiče zmočim toliko, da dobim dokaj trd "žganc" pribl. 2 dl smetane sladkor po okusu 2 jajca 2 žlici marmelade sneg 4 - 5 beljakov Nadev ne sme biti preredek. Včasih je veljajo prepričanje, da je potrebno v rožiče dati veliko maščobe, ker so rožiči suhi. Jaz rešujem to z naribanimi jabolki. Po razvaljanem testu namažem nadev, posujem z rozinami namočenimi v rum in po vrhu posujem naribana jabolka kot za "štrudel", ne po kupčkiih, bolj namažem. Ta nadev mi zadostuje za testo, ki ga naredim iz pribl. 1,5 kg moke. Pri nas nimamo radi pretirano polnjene potice, ker mi taka rada "pade dol", ampak takšno, da se v potici vidi tudi testo. Jabolka naredijo potico sočno, ko pa je potica pečena, se v potici jabolka razpustijo in se ne čutijo. Lepo se imejte in veliko se smejte! Balenka Sporočilo je spremenil(a) Balenka dne 26. dec 2007 10:19:50

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

26. dec 2007 9:55

Kako imamo različne okuse. Meni so poleg rožičeve še zelo všeč makov in kokosov nadev. Vse ostale sicer pojem, a mi je rožičev nad vse. Ni suh, sloh ne in to je tako kot previ Balenka, jabolka naredijo svoje. Ja med temi prazniki bo pa marsikatera potica čudna. lp Vesna

biba  

član od: 26.10.2004

sporočila: 542

28. dec 2007 20:12

Super hvala vam za nasvete. No danes sem zvedela da mi v pon. ni treba v službo in jo bom naredila. Reca, imam pa težavo, ker sem kupila le 500 g rožičeve moke. Je ta rožičeva moka prava, ali bi mogla imeti kaj drugega? Kaj pa za nadev bo 500 g dovolj? Kaj pa če bi še malo s cimetom posula? Se mi zdi da bi pasal zraven?? biba

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

28. dec 2007 20:42

Moka je prava, jaz je s cimetom nisem posula, sem pa dala precej ruma in rozin namočenih v njem. Če boš imela preveč testa potem kombiniraj z naribanimi jabolki, sicer boš pa to hitro videla. Meni recimo se zdi čez in čez dovolj. Jabolka ti bodo dala sočnost, tako da itak naj bi bila zraven. Če imaš rada cimet ga pa tudi kar posuj. Pa da ne pozabim. Kadar imaš časovno stisko delaj nočno potico. Se pravi, zvečer naredi vse kot da jo boš dala v pečico in ko bo vse v modelu namesto da jo daš vzhajat na toplo jo pokrij in jo daj čez noč v hladilnik. Zjutraj pa samo v pečico z njo. Taka potica vedno rata in nikoli nima lukenj. lp Vesna

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

28. dec 2007 22:38

A bi morda lahko naribala kakšeno jabolko tudi v makov nadev? buča

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti