Podaljšanje vozniškega zaradi kratkovidnosti

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

13. apr 2006 13:33

tudi jaz sem skoraj 20 let morala hoditi najprej na dve leti, potem na tri in nato na pet let na preglede in plačevat, no sedaj so mi to podaljšali do.....)), Pa se res počutiš kot da si nekaj drugega - manjvrednega, sploh če poznaš koga, ki ima isti problem, pa mu tega ni treba narediti ali pa koga , ki še slabše vidi ali kaj drugega pa lahko vozi. Zadnjič sem videla nekega voznika, ki se je tresel za volanom (ne od pijače), da sem mislila ,da bo volan izpulil. Ne vem kako bi lahko bil tako sposoben, mi ki bolj slabo vidimo pa moramo hoditi na preglede in za to še posebej plačat. Jaz sem tako ali tako že zaradi sebe hodila na preglede k okulistu (brezplačno), potem sem pa še zaradi vozniškega. Ni kaj, jaz bi na to in še na kaj drugega, ki ne spada sem, doživljam pa že nekaj let rekla samo PRAVNA DRŽAVA. lp smrkolina

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

13. apr 2006 13:54

Se mi zdi, da je tole zglajzalo stran od bistva. Vprašanje je bilo, če mora prinest potrdilo od okulista če ima v vozniški napisano, da mora vozit z očali oziroma z lečami. Torej: če ne piše, da imaš preglet čez..........let, ti k okulistu sploh ni potrebno hodit, ker tega potrdila pri podaljšanju vozniške na občini ne zahtevajo. Na ta način prišparate tiste dinarčke in plačate le na občini in pri fotografu. lp Vesna

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

13. apr 2006 14:01

Odgovor iz mojih izkušenj: če ti je vožniško že preteklo, je dela več, kot če bi ga le podaljševala. Ne vem sicer, koliko imaš ti dioptrije, ampak jaz z mojo -7 in več ter dodatnim astigmatizmom moram vedno in vsakokrat k okulistu na pregled in po potrdilo. Svetujem, da se čim prej prijaviš za pregled na medicini dela, v saj na Goriškem je namreč vedno treba čakat. Aja, piščanec, nič nisi omenila svoje starosti. Zakaj? V ZDA moraš biti 21 let stara in imeti vozniško že vsaj 3 leta (to drugo nisem sicer 100%), da lahko najameš avto. V vsakem primeru pa boš za to potrebovala še mednarodno vozniško, ki jo za 5000 tolarjev dobiš na AMZS. Če si tudi član AMZS imaš pri nekaterih rent-a-car službah tudi dodatne popuste. Še dodaten info: za najem avtomobila boš rabila tudi kreditno kartico (jaz je nisem imela in sem si jo morala dati delati zaradi tega). Lp, tjas

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

13. apr 2006 14:02

Hvala Reca za informacijo! Sem poklicala na Mačkovo in zvedela, da res ne rabim nobenega zdravniškega pregleda, če mi v vozniški ne piše kontrola čez toliko in toliko let - kar mi ne. Vendar bi mi moralo (tako je rekla gospa na Mačkovi, glede na to, da sem imela vozniško prej samo za 5 let podaljšano). Torej, kaj bom naredila: danes bom šla na Mačkovo (slike imam vedno s sabo) in poskusla srečo. Problem je v tem, ker sem preseljena, mi bodo na Mačkovi brez besed vozniško vzeli in raztrgali, ker že dolgo ni več veljavna, še preden bom jaz verjetno uspela usta odpret. Vsekakor poročam o uspehu. LP piščanec

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

13. apr 2006 14:05

Tjas, pogojem za najem avta v ZDA ustrezam, ker imam vozniško od 18 leta že 7 let. Tisto s kreditno je pa hudič, sem jo samo zato dala rihtat. Voziško mi drugače ni preteklo, samo neveljavno je. (Torej če preteklo je tudi neveljavno, če pa je neveljavno še ni nujno preteklo, ne?) LP piščanec

majdka  

član od: 24.9.2003

sporočila: 126

13. apr 2006 14:06

Piščanec, moj zdravnik mi je dal napotnico za okulista ,tam je bilo zastonj, ko pa sem z izvidom prišla po potrdilo na medicino dela, sem morala plačati za zdravniško sšpričevalo , katerega sem nesla na UE, (v ZD 3.792 + na UE 2.495), pa smo tam. Sem najdla račune. Če bi mi pa pregledali oči na medicini dela, bi blo pa več, so me potolažili. JIh šparam, da enemu v r.. zatlačem, pa zažgem. Spet sem jezna. Pa ves ta čas, ki ga porabš da letaš od enega do drugega. Da te kap zadene, potem ti pa še (ne bom povedala kje) rečejo, da vedo, da so tudi primeri, ko vedo, da je človek zaradi poškodbe slep na eno oko, pa mu nobeden ne more nič, ker ima VD do 80 leta. pa smo tam, kjer ni muh. Mojim pa ni treba nič letat okrog, pa nič skrbet, ker so očala dobil šele, ko so enkrat imeli VD. Pa kdo koga farba???!

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

13. apr 2006 15:23

Sem šla gledat mojo vozniško. Nič ne piše, da vozim z očali. ZAKAJ sem šla sploh na pregled? Kolikor vas razumem, mi sploh ne bi bilo treba?!? Sem pa res en ...... Atina

Cukrčk  

član od: 21.12.2005

sporočila: 17

13. apr 2006 17:31

Uh, koliko različnih izkušenj! Jaz sem že ob delanju vozniškega izpita nosila očala in sem zato dobila vozniško le za 5 let. Že odkar pomnim, pa hodim vsako leto na redne okulistične preglede k zdravnici. Zaradi podaljšanja vozniškega pa sem vseno morala na medicino dela v Zdravstveni dom, kjer sem opravila pregled, zanj plačala enih 5 ali 6k, in se z zdravnikom dogovorila, da mi podpiše, da mi bodo dali vozniško z neomejeno veljavnostjo, saj tako ali tako hodim sama na redne letne okulistične preglede in tudi redno menjujem stekla na očalih zaradi poslabšanja. Tu res ne bi bilo smiselno hoditi še v ZD na vsakih 5 let, če sama skrbim za svoj vid in menjam stekelca redno. In zdej imam vozniško do leta xy, vid se m ipa še kar naprej slabša, tako da skoraj vsako leto menjam stekelca. mi pa piše, da "Vozi z očali ali lečami", čeprav leč ne nosim, to je zdravnik napisal za primer, da si jih kdaj nabavim in da mi ne bi bilo spet treba poppravljat dokumenta. Cukrčk

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

13. apr 2006 19:57

piščanec, pa še jaz: za mednarodno vozniško dovoljenje kolikor vem ni nobenih problemov, imeti moraš le veljavno vozniško, dve sliki in v dveh dneh ga dobiš. Ne vem če si že bila v ZDA, še nekaj cukrčkov: - Rent a car rezerviraj prej po internetu, je ceneje ( to pravi moj sin, ki je potoval v LA, jaz sigurno vem da na letališču O Hara ( Chikago ), bi ne dobil avta če ne bi imel rezervirano. - ( če že omenjam Chikago, tam sem zapeljal na menda eno od dveh avtocest ki se plačujejo in to je ena košara v katero se vrže kovanec. Jaz sem imel le papirne in nisem ( mogel ) plačal. Seveda piše da me bojo izsledili, kaznovali..........o strahu pa ne bi, torej imej nekaj kovinskega drobiža ) -v prometu se večinoma da zavijati desno na rdečo luč ( v New Yorku je prepovedano ) -Semaforji so večinoma " čudno " postavljeni ( premaknjeni naprej ), se pravi se ustaviš pred križiščem in ne pred semaforjem. - po " podeželju " imajo čudna križišča, vsi imajo znak stop. Pomeni da se moraš obvezno ustaviti, tudi če ni nobenega, pol speljati. - mene je najbolj zbegalo v Iowi utripajoča rdeča luč, mišljena je kot rumena. - ameriški avti, če se od znotraj zakleneš kot voznik ( kar svetujejo ), pri odprtju vrat in ponovnem zaprtju ostanejo zaklenjena ( evropski ne ). Zato zmeraj imej ključe od avta s sabo, a ne kot jaz, ki sem jih zaklenil v avtu v eni parkirni hiši v Chikagu. - kampi so izredno poceni in v glavnem zelo v redu in veliko jih je. - karte posamezne države ne kupovat, dobijo se zastonj na turističnih uradih, samo je treba vprašat. - jaz amerike kot države in sistema ne maram, priznam pa, da so američani izredno prijazni in ugodni sogovorniki. upam da ti bo kaj prav prišlo lepo se imej ežoj

ines  

član od: 30.11.2004

sporočila: 91

13. apr 2006 20:39

Bom še jaz nekaj dodala, ker sva z možem, ki ima očala že od prej, kot je naredil izpit, precej dobro preštudirala predpise in sem bila pripravljena sprožiti celo upravni spor glede teh imbecilnih predpisov.Torej, z očali vozi od vedno, dioptrija pa se mu v destih letih ni bistveno spremenila (okrog -4). Kljub temu so mu do sedaj redno podaljševali VD le za dve leti. Vsaki dve leti je moral k okulistu, kjer so mu napisali, da izvid (oziroma rezultat pregleda) velja za dve leti (bi bilo do neke mere razumljivo, če bi se mu dioptrija spreminjala, a se mu ne), s tem izvidom (ki ga je plačal okrog 5000) pa je moral na medicino dela, kjer so ga celega pregledali (slačenje, pritisk, srce, itd.), (cena pregleda 6000-8000) in v njihov izvid vključili vsebino okulističnega izvida. Na tem izvidu je potem zdravnik napisal, za koliko predlaga, da se mu podaljša VD, s tem je šel na upravno enoto in so mu podaljšali točno za toliko kot je napisal zdravnik. Za dve leti. Ker pa je mož zdrav, mlad, ne pije, ne kadi, nima nobene kronične bolezni...in razen dioptrije -4,5 nobenih drugih težav, se nama je (bolj meni kot njemu) zdelo noro, da mora vsake dve leti na pregled in plačevati. Zato sem letos že šilila pero za pritožbo... pa se je pogovoril z okulistom, se malo potožil, da tako ni prav in da ima dioptrijo že leta in leta enako, da itak brez očal / leč ne vidi in ne vozi (ves čas hodi k istemu okulistu, tam nabavlja leče in očala, dejansko... ga malo mora poznati in videti po kartonu, da je to čisto res!) in da vsa ta komedija ni pravična... in si izboril, da je na izvidu pisalo, da ima naslednjo kontrolo čez deset let. Na medicini dela je vse argumente ponovil... in sedaj so mu podaljšali vozniško za 10 let. Dejstvo je, da ti upravni organ sam od sebe ne bo podaljšal, za več, kot napiše zdravnik ali okulist. Ta pa... napiše, kar napiše. OK, če imaš kako bolezen, ki se lahko relativno hitro poslabša, potem so mogoče pogoste kontrole utemeljene, toda že pri nekom, ki brez očal ne vidi nič in se mu vid poslabša... pa saj ne bo nič videl in bo že brez pregleda prisiljen zamenjati očala/leče. Konec koncev... saj videti moraš tudi v službi, na ekran ali v papir! Sori, sem se močno razpisala, a ta tema me je že zelo dolgo žulila!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti