Običaji, darila za veliko noč

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

tema odprta - 13. apr 2006 10:11 | ogledi: 9.223 | odgovori: 10

Kako praznujete Veliko nočni zajtrk, imate posebne običaje?

Mi se vsako leto dobimo drugje. Enkrat pri mojih starših, drugič pri nas.Vsak olupi en pirh, ga razdeli na toliko delov kot je jedcev za mizo in vsakemu da del, prav toliko jih tudi prejme. To simbolizira, da če se v življenju izgubiš, "zavoziš", skreneš s prave poti, takrat se vedno spomni s kom si jedel Velikonočni zajtrk in tisti ljudje naj ti bodo v pomoč pri reševanju tvojih težav.

Tudi obdarimo se z malenkostmi. Kaj si podarite vi?

ANJA

Temo je spremenil(a) anja dne 13. apr 2006 10:17:43

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

13. apr 2006 11:22

Za veliko noč otrokom po vrtu skrijemo vrečke z darilci - pisanica, čokoladni bonboni in zajčki, morda kakšen par nogavičk. No, za hec kakšnega velikega čokoladnega zajca skrijemo v grmovje še zamojega moža in tasta.... Vsa družina - deset nas je v hiši - se v nedeljo zjutraj zbere na zajtrku, proti večeru pa vedno pridejo še moji in svakovi starši, tako da je zbrana tudi širša družina. Kakšnih posebnih običajev torej nimamo, velja pa za velikonočni zajtrk enako kot za božično večerjo: vsi moramo biti pri mizi. Mamamia mamamia

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

13. apr 2006 11:25

Ko smo bili mali, nam je zajček skril darila, ki so bila navadno kaka sladkarija in mogoče še kaka malenkost (recimo nogavičke, kaseta, trak za lase ali kaj podobnega), pa seveda pirhi. Za zajtrk smo jedli pinco in miške (iz istega testa, kot pinca, samo da je bilo v obliki mišk) in kakav. To tradicijo bom nadaljevala zdaj, ko sva na sejem in skrila fantu kako darilce v košarici, pa naj se malo matra in ga išče;) Tudi pinca oz. miške bojo sigurno na mizi, verjeno pa še kak velikonočni kruhek, če se kaj poznam...;) pirhi bojo pa verjetno spihani, ker ne obožujeva trdo kuhanih jajc. Mami sem kupila njen najljubši črni čaj, očetu knjigo, ker sem ravno našla eno, ki bi mu bila všeč, za fanta imam par idej, se moram še odločit - hotela sem mu mini stojalce za fotoaparat, da bo slikal mojo hrano, pa ga je ravno včeraj on kupil meni... Bratcu bom dala samo kaj za jest, verjetno še tople mafine in en ogromen pladenj njokov, da jih ima za kosilo na hitro, ker je tega najbolj vesel, sestre pa itak ni doma in ni preveč družabna:) Dobi pa eno čokoladno torto, ko se vrne, njej je pač najljubša čokolada:) Veri

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

13. apr 2006 13:55

Pri nas pravijo, da moraš probati vsaj 7 "žegnov". Tako smo bolj potujoči. V nedeljo zjutraj doma vsa razširjena moževa družina, kosilo je pri mami - tudi vsa familija. Potem so na vrsti prijatelji. V nekaj dneh tako vse pospravimo.. Letos so vsi na trnih, saj pričakujejo moje "presenečenej". Včeraj sva naredila gorenjski želodec, sedaj se prekaja, v soboto se bo kuhal v teranu.. Darilca so bolj simbolična - čokoladna jajčka, pirhi, pomaranče, piščančki iz testa (lani so bili bolj podobni tljulenjčkom).. Tina

mamazeljka  

član od: 29.3.2006

sporočila: 462

13. apr 2006 15:58

Pri nas doma zjutraj gremo vsi v cerkvo ko pridemo iz cerkve otroka poiščeta darila v stanovanju;žal nimamo hiše da bi to lahko zajček skril na vrtu kar se mi zdi zelo lepo in domiselno potem pojemo "žegnan zajterk".Popoldan pa smo povabljeni k mojim staršem ter ravno tako k moževim staršem po pisanke. mamazeljka

balu  

član od: 26.1.2006

sporočila: 464

13. apr 2006 18:24

Pri nas pa se začnejo priprave za veliko noč točno en teden prej.Hči je stara 6 let in še verjame ,da hodi zajček zato mu vsak zvečer nastavi pred vrata skodelico mleka in keks in ,če je bila pridna ji do jutra vsak dan nastavi nekaj malega(nalepke ,čokoladico...).V nedeljo zjutraj pa poskrijem po celem dvorišču kinder jajčke ,pisanke,čokoladice in seveda glavno darilo,ki si ga je zaželela v pismu ,ki ga je napisala zajčku. Lp balu balu

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

13. apr 2006 20:11

Mi lahko malo razložite tega zajčka, ker ga ne poznam. Lumpica

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

13. apr 2006 20:18

Balu, tole z zajčkom pa dobro poznam, imamo doma tudi eno šestletnico ki ji moram znova in znova govorit o zajčku in njegovih prigodah, kje živi, kdaj pride...sem ji rekla da mora na okensko polico pripravit mleko in piškot, pa je rekla da zajci jedo korenje, ne pa keksov... Drugače pa midve neseva za vse tri štuke k žegnju in v nedeljo veselo zajtrkujemo, daril si pa odrasli ne dajemo, no jaz jim podtaknem ob velikonočnem čaju še kak čokoladni pirhec to je pa vse, na ponedeljek pa gremo še k našim po pirhe, letos bo pa še posebej veselo ker imam hkrati še rojstni dan:) P, m

mamazeljka  

član od: 29.3.2006

sporočila: 462

13. apr 2006 21:35

Z zajčkek nosi darila (pisanke).Enako kot božiček za božič samo da tukaj pač nosi zajček otrokom ki so pridni. mamazeljka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

14. apr 2006 9:30

Če pa si zelooo pridna in zelooo otročja, potem zajček nima takih starostnih omejitev:) Navadno prinese darila v košarici, v glavnem sladkarije in pirhe, pa kako malenkost. Čim bolj skrije darila, tem bolj je vesel! Nima nobene zveze s kršačanstvom, saj izhaja še iz poganskih običajev, vendar so ga nekateri kristjani tudi prevzeli, pa tudi drugi se ga ne branimo;) Veri

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

14. apr 2006 18:24

V našem kraju, tudi tam, kjer sta živela mama in ate, ni bilo Velikonočnega zajčka, zato sem vedno mislila, da je zajček na motivih kot posledica mladih legel. Mama nese k žegno, nato pojemo skupaj žegen. Zdi se mi zanimivo, da je to edini dan v letu, ko je mogoče jesti slano šunko s sladko orehovo potico. Moja mama naredi zelo "črvnivo". Drugih daril nimamo, je pa do moje polnoletnosti mož moje, kao botre , prinesel pisanko, nekaj za pojest in kako blago za sešit obleko. Moram pa povedati, da kot mali otrok nisem dobivala pisanke, ker je mamina sestra imela veliko otrok in ni hodila k nam, imela pa je tudi veliko kur, pa ni poslala pirhov, za katere je v manjšem obsegu poskrbela stara mama.In ko je umrla, sem cel sprevod mislila res samo na to. To je za otroka pomenilo veliko prikrajšanje in vsaj jaz to vem in na to je potrebno paziti. Sama sicer nisem verna, vendar sem po dogovoru botra deklici, ki ravno pripravlja diplomo. Vsa leta hodim na obisk v soboto popoldan, s pisanko, zadnja leta simbolično. Po običajih se ne sme na Veliko noč na obiske, ampak se gre v ponedeljek v Emavs,vendar so zdaj drugačni časi. Uživajte v prihodu pomladi. frina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti