Ognjičevo mazilo

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

14. jun 2013 11:19

Halo,  - pogovarjamo se o ognjičevi kremi ;-)  Vsak ima svoje predloge in po moje so najboljši tisti, ki so preizkušeni in ki pomagajo.

 

lp

http://zaspancki.si/

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. jun 2013 13:16

Pogovarjamo se o ognjičevi kremi IN vplivu nje na kožo.

rimljanka

Zarja4  

član od: 26.5.2010

sporočila: 6

1. jul 2013 21:39

Pozdravljene,

tudi jaz imam na vrtu veliko ognjiča in si želim sama "sestaviti" ognjičevo mazilo.

Zanima me, če ima katera kakšen nasvet kako bi to lahko naredila s karitejevim maslom?

In ja - moja babi dela ognjičevo mazilo že vrsto let s svinjsko mastjo. :)

Lp

Zarja4

luštrek  

član od: 4.8.2012

sporočila: 11

2. jul 2013 7:03

Sama sem ognjičevo mazilo izdelala po nemškem receptu, v katerem je med drugim tudi pojasnjeno, zakaj je za njegovo izdelavo priporočljiva uporaba svinjske masti:

Traditionell wird für Salben als Grundlage
Schweineschmalz verwendet.
Schweineschmalz wird durch die große

Ähnlichkeit mit dem Fett der menschlichen
Haut sehr gut von dieser aufgenommen,
schmilzt bei Körpertemperatur sehr schnell
und kann somit leicht verteilt werden.
Zur Salbenherstellung wird reines
Schweineschmalz bei geringer Hitze im Topf
geschmolzen, bis es flüssig ist.

luštrek

moderator2  

član od: 12.3.2010

sporočila: 710

2. jul 2013 7:39

luštrek, prosim prevedi. Smo slovenska stran, kajne?

luštrek  

član od: 4.8.2012

sporočila: 11

2. jul 2013 8:30

Vaša pripomba me čudi, saj tovrstnega opozorila nisem še nikoli zasledila, kadar se na tej spletni strani navajajo kar celi članki oz. recepti v angleščini ali kadar posamezniki uporabljajo angleške izraze, ker se jim zdi to imenitno. Je ta stran potemtakem morda tudi angleška?

Sicer pa je bistvo zgornjega odstavka v tem, da se kot osnova za mazila uporablja svinjska mast, saj je zelo podobna maščobi, ki jo vsebuje človeška koža, in se zato tudi zelo dobro vpija vanjo, zaradi temperature človeškega telesa je hitro topljiva in se po koži zlahka porazdeli. Pri pripravi mazila se čista svinjska mast pri nizki temperaturi raztaplja v loncu, dokler se ne utekočini.  

 

 

 

 

 

luštrek

moderator2  

član od: 12.3.2010

sporočila: 710

2. jul 2013 11:36

luštrek je napisal/a:

Vaša pripomba me čudi, saj tovrstnega opozorila nisem še nikoli zasledila, kadar se na tej spletni strani navajajo kar celi članki oz. recepti v angleščini.....

No, to ne bo držalo. Eno je podajati linke do angleških (ali nemških, kitajskih, ....) strani, drugo citirati (oz. v tvojem primeru navesti brez vira, kar še citiranje ni) direktno na naši strani.

luštrek  

član od: 4.8.2012

sporočila: 11

2. jul 2013 12:49

Vanjatanjsek, ta recept za ognjičevo mazilo se bistveno ne razlikuje od tistih, ki so jih tu zapisali že moji predhodniki:

Svinjsko mast segrevamo pri nizki temperaturi, dokler ne postane tekoča.

Dodamo ji sesekljane cvetove, ki naj jih bo le toliko, da jih maščoba lepo prekrije (npr. za 500 g masti potrebujemo pribl. 2 pesti cvetov), in jih ob stalnem mešanju pri nizki temperaturi segrevamo še 10 minut.

Dobljena zmes naj nato počiva 1-2 dni (da prestrežemo kondenz, med lonec in pokrov položimo papirnato kuhinjsko brisačo).

Nato jo ponovno previdno segrejemo, precedimo skozi gazo, po želji dodamo še nekaj kapljic timijanovega eteričnega olja in še tekočo ulijemo v lončke.

Hranimo na hladnem.

 

 

 

 

 

 

 

 

luštrek

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

3. jul 2013 21:03

Luštrek, kaj pa čebelji vosek ni potreben? Ali se doda vosek samo pri olivnem olju?

buča

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti