Čebulček - ptujski rdeči

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

tema odprta - 6. apr 2006 18:00 | ogledi: 7.684 | odgovori: 1

Pri najboljšem sosedu v Šiški sem opazila 0,25 kg zavitke čebulčka sorte Ptujski rdeči. Distribuira ga Semenarna Ljubljana, je pa uvoz z Nizozemskega. Cena je nekaj nad 300 sit. Gre za tisto svetlo rdečo čebulo, ki se je, kolikor se spomnim, zlepa ne dobi v trgovinah. Vsaj ne v obliki čebulčka. Spomnil me je na gospo, ki je vsa leta, kar pomnim, prihajala v naše kraje spomladi, rekli smo ji Ptujčanka. Bila je prva znanilka prihajajoče pomladi. Nosila je semena solat, korenja, peteršilja, pa sladkega graha; čebulček in še kaj. Tako je bilo do predlani, ko je povedala, da je zadnjič. Starost, kaj pa drugega. Hkrati pa sem pomislila na to, da je vsaj še motovilec sorte Ljubljanski prodrl iz naših krajev na svetovne sortne liste, pa najbrž še marsikaj, pa mi zdajle ne pride na misel. Pa Ljubljanska ledenka, tudi, seveda. Solat imamo sploh kar nekaj avtohtonih sort (posavka,...). Tudi to je naše bogastvo, pa nanj pogosto pozabimo ali pa, še huje, zanj sploh ne vemo. Morda ga bo katera posadila, zaradi nostalgije ali pa iz kakega drugega vzroka. rimljanka

Temo je spremenil(a) rimljanka dne 16. apr 2009 21:22

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

5. mar 2011 16:16

Mi obožujemo Ptujsko rdečo, odličnega okusa je in v kleti počaka do novega pridelka na vrtu. Imajo pa očitno težave z njeno pridelavo oz. pridelavo semena v Semenarni Ljubljana. Lansko leto je bil na razpolago le čebulček, semena ni bilo, letos ni ne semena, ne čebulčka. Če ga katera kje zasledi, mi prosim javite. Hvala. lartep

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti