Šunka v testu

pegasti  

član od: 7.1.2003

sporočila: 258

tema odprta - 6. apr 2006 13:33 | ogledi: 5.979 | odgovori: 15

Velika noč se bliža in ker sem se letos izmojstrila v peki kruha, bi rada za praznik spekla šunko (oziroma vratnik) v testu. Malo sem že brskala po bazi in srečala več različnih nasvetov. V receptu je testo za moj okus preveč začinjeno (ali pa res mora biti takšno?), nekateri menijo, da je treba meso prej skuhati, drugi pa da ne.

Kaj mi svetujete

Hvala za pomoč

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

6. apr 2006 13:58

testa za šunko ni treba prav nič posebno začiniti - enostavno se naredi krušno testo (iz kakršne koli moke, čeprav se običajno uporabi bela), jaz na pol kg moke dodam eno jajce, ker se mi tako zdi boljše. Toplo ti priporočam, da šunko prej napol skuhaš, ker boš sicer testo z mesom morala peči predolgo in bo trdo. Stvar izgleda najlepše, če se peče tam nekje okrog pol ure - to bi bilo pa za surovo šunko premalo. Lisa

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

6. apr 2006 15:24

Zdaj se dobijo že kuhane šunke - zakaj ne kupiš eno takšno in jo oviješ v krušno testo in daš pečt? LP cervus

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

6. apr 2006 15:26

Po eni varianti se pece sunko v testu iz dekorativnih razlogov in se jo potem postreze v krusnem ovoju. V tem primeru jo je modro prej napol skuhati, kot pravi Lisa. Po drugi varianti zavijes v testo surovo sunko, razlogi so pa gurmanski - tako pripravljena sunka je mehkejsa in socnejsa, krusna skorja je pa na zalost za silo uzitna le prvi dan, dokler je se cisto sveza, naslednji dan pa lahko z njo po potrebi tudi zabijamo zeblje. Sama se drzim drugega nacina; zamesim veliko kolicino navadnega kvasenega testa, ki ga skorajda ne solim, vanj zavijem surovo sunko tako, da je ovoj debel vsaj dva cm, navadno pa vec, vse skupaj pa pecem dolgo casa, odvisno od velikosti sunke (1/2 do 3/4 ure za prvih 5cm, nato dodatnih 15 minut za vsak nadaljnji cm). Ohladim jo v ovoju. Mogoce poskusi obe varianti naenkrat, ali pa se s prijateljico domenita, da bo vsaka naredila na en nacin, potem pa primerjajta, katera se vama zdi boljsa - pa bos vedela za drugo leto. Kaj dosti sfalit pa ne mores:)) v vsakem primeru je lepo in okusno. lp, proxima

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

6. apr 2006 15:39

Pegasti, pojdi na www.droga.si in boš našla med recepti kuhano šinko v testu. deluje dokaj preprosto. Mamamia mamamia

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

6. apr 2006 17:57

Jaz dam v testo kot začimbo samo normalno dozo soli in precej surove narezane paprike... Teka

helenac  

član od: 3.4.2002

sporočila: 32

6. apr 2006 19:25

Sama pripravim kvašeno testo iz mešanice bele 1/2, koruzne 1/4 in ajdove 1/4 moke, 1 jajce, mlačno vodo , kvas, sol in žličko začimb (baziliko, origano, peteršilj ...) in 3 žlic olivnega olja. Ohlajen kuhan šink (pri nas ga imamo raje kot šunko) namažem s stopljenim medom ali beljakom in ovijem z vzhajanim, razvaljanim kuršnim testom (debeline cca 2cm). Peče se cca 45 minut pri 180 stopinjah. Odlično! Helena

miha-ela  

član od: 6.10.2005

sporočila: 150

7. apr 2006 7:36

Punce, ve ki ste polne idej, kaj ponudite zraven šunke v testu?.Ali jeste to za žegen ali za kosilo? LP Mihaela miha-ela

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

7. apr 2006 7:54

Jaz zadnja leta kupujem šunko pri mesarju in jo pečem v testu. Naredim čisto navadno testo: moka, voda, kvas. in jo pečem "po občutku": Naj bi se pekla , toliko ur, kolikor je težka. Če pa imate domače meso , prekajeno v dimniku, pa je najbolje, da jo za en dan ali vsaj noč,namočite v vodo, ker je drugače okus po dimu premočan. LP smrkolina

pegasti  

član od: 7.1.2003

sporočila: 258

7. apr 2006 8:32

Punce, zlate ste! Mislim, da bom vratnik res prej malo pokuhala. Saj bo v ovoju dejansko iz estetskih razlogov. Bom poročala, kako je uspelo. Hvala še enkrat.

Sanjab1  

član od: 7.10.2004

sporočila: 98

7. apr 2006 14:35

No? Kaj pa zraven sunke v testu ( tudi mene zanima )? Sanjab1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti