Mešanje solate

mamazeljka  

član od: 29.3.2006

sporočila: 462

6. apr 2006 9:16

Zelena solata se sigurno meša z rokami mi je tudi jemo vsi iz ene sklede,druge solate pa mešam z vilicami. mamazeljka

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

6. apr 2006 9:17

Seveda jo mešam z rokami,prvo dam sol in kis potem par kapljic bučinega olja na dlani in mešam in mešam......zraven še roke negujem.. lp goga

kuharica Mici  

član od: 30.9.2004

sporočila: 276

6. apr 2006 9:20

Kadar je listnata solata obvezno z rokami. Drugače se ne premeša dovolj! Lp kuharica Mici

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8695

6. apr 2006 9:49

Kako pa čistite solato Jaz vsak list solate operem pod curkom vode. Z nožem prerežem list, potem še narežem na majhne koščke. Solato dam v skledo, v posodici pripravim marinado - olje, (tudi bučno), kis, balzamico, sol ter strt česen in s tem polijem po solati ter s priborom zmešam. Če sva za mizo samo dva, imava skledo solate pred seboj in jemo iz iste sklede. Če nas je pa za mizo več, odvisno kakor kdo želi - dam majhne skodelice ali pa solato razdelimo v dve-tri veliki skodeli. Sovražim pa to, da si dam solato na krožnik zraven druge hrane. Ko je čas mlade čebule, v solato narežem čebulo. Čez zimo, ko so trde endivije ali "štrucarce", ali pa regrat - solati dodam kuhan krompir, kuhan jajček, tudi kakšno kuhano klobaso. Takrat je to bolj samostojna jed, ki jo dostikrat naredim za večerjo. Namreč, velikokrat je polemika o tem, ali se solata reže z nožem, ali se pa trga... Pozdravček!

Varia  

član od: 3.1.2006

sporočila: 108

6. apr 2006 9:50

Na enem od naših družinski srečanj, smo se pogovarjali o dobrotah, ki nam jih je pripravljala,naša,sedaj že pok. stara mama. Solata je bila vedno tako super dobra.Kako ji je to uspevalo, smo ženskice ugibale med seboj.Naenkrat se je oglasil moj oče, rekoč: "Kako ne bi bila dobra, če pa jo je premešala z rokami." Marsikatero njeno kuh. spretnost sem si že prisvojila, te pa ne morem. Solato premešam z zato primernim priborom, čeprav bi morda oče še dalje razpletal, da so najboljše kuharce, kuharji -----"podobni" naši stari mami. En lep solatni pozdrav , Varia Varia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

6. apr 2006 10:18

Gospa, ki nam kuha, je včasih delala kot kuharica v enem MB hotelu, in solato zmeša z roko - a samo za naš del družine, za moževo sestro pa z vilicami. Stvar navade oziroma dogovora. Jaz listnate solate z roko mešam zelo mehko, previdno, tako da se vsak listek lepo prepoji z bučnim ali olivnim oljem, kisom in česnom, pa z zelišči oziroma s tem, kar pač dodam solati. NIkdar marinade ne pripravljam posebej, vedno vse nalivam ali dodajam direktno v skledo in potem premešam. In praviloma jo vedno preveč kisam. Jemo pa jo vedno vsi iz iste sklede. Meni solata s posebnega krožnička sploh ne tekne, raje je ne jem, kot pa da vilice ne morem pošteno zapičit v kupček solate. Ko grem na primer s prijateljicami ven, si tudi v lokalu naročimo različne solate v eni skledi, lepo razporjene in aranžirane, in potem jemo vse tri iz iste sklede. Ko pa imamo kakšno večje družinsko kosilo, nas večina je iz skled, nekateri pa si jo tudi naložijo na poseben krožniček - skratka, pri nas lahko vsak izbira, kako bo jedel. Listnato solato perem tako, da vsak list posebej operem pod tekočo vodo. zdi se mi, da lahko samo tako sperem vso umazanijo s solate. Če jo prej narežem in namočim v vodo, pa potem odcejam, nekaj nesnage vedno stane med solato. Na manjše kose pa jo vedno natrgam z roko. Tako so me naučili že v osnovni šoli. Motovilec čistim sproti, ko ga nabiram, tako da je s pranjem potem malo dela. Dam ga v veliko vode, dodam žlico soli in potem izperem v toliko vodah, da ne vidim več niti enega koščka smeti. Pri regratu pa imam to srečo, da mi ga mama vedno prinese že opranega. mamamia

majdka  

član od: 24.9.2003

sporočila: 126

6. apr 2006 10:22

ojla! Jaz pa vse trde solate (regrat, radič, endivja, ...) premešam z roko, posebn če dam še krompir (še tega zmečkam v roki). jemo vsi iz ene sklede - vse solate. Pa naj pride še ne vem kako fin človek na obisk, če hoče jest proav, če pa ne pa tud prav. Na koncu ko pojemo , je na dnu sklede "župca", moj mož jo božuje, kr z žlico ven poje. Je rekel, da pri njih pa to nikol ni blo (pa je s kmetije doma). Če pa dam česen na solato , ga prej namočim v mal (strtega) mrzle vode. Tko mi je reku ati, da bom otrroka navadla na česen, ker ga ni maral, ko je bil majhen. Ga je pač kr neki pekel po ustih. Smo na žalost samo trije v familiji, pa kr se da jemo iz ene sklede. To mi je tko dobr. Doma smo jedl iz ene sklede polento, žgance, zabeljen ali mlečen močnik, kislo mleko, mami je vse kar je dobrot iz krompirjevega testa ali štruklje dala v skledo , pol smo pa ven z žlico jemal pa na "talar", pa smo jedl. smo še vsi živi zaradi takih običajev. Ni ga lepšga kot jest iz ene sklede - pa da je še to lončena tista temno rjava z vzorcem. Tud moja mami in moji obe mame (stare) so vse tko delale. Super je blo, pa naj saj to ostane še meni v navadi. me sploh ne briga kaj drugi rečejo ali pa mislijo. Sej salamo, ko jo narežem, tud primem z roko, a ne? Z žlico in vilico pa mešam, paradajz, kumare, pa matovilc pa tko naprej. Uf sem kr preveč napisala? se opravičujem. Pa lep in prijazen dan vam želim!!!

anka  

član od: 7.9.2005

sporočila: 4627

6. apr 2006 10:33

Hojla! Solate, ki so bolj trde, mešam z roko, to so zelena solata, radič, regrat, zelje, ostale, npr. paradižnik - paprika, motovilec, kumare in podobno pa z vilicami ali žlico. Tega sem se navadila od moje mami, pri mojem fantu doma pa tega, da bi solato z rokami mešali, ne "poznajo", in tudi moj je to sprejel bolj tako "to pa ne bom jedel, če s temi umazanimi rokami mešaš", a jej jej, takrat pa roke res ne morjo bi t umazane, ampak ko pa je videl, kako dobra je, se je pa najprej solate najedel, potem pa se je še ostalega lotil. Tako da obožujem solate, zmešane z roko, tiste s krompirjem ali fižolom so super. anka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

6. apr 2006 10:36

Majdka, nič se nisi razpisala, navsezadnje se tudi dolgo nisi oglasila. Tisti osatnek od solate na dnu sklede pa jaz običajno kar popijem, seveda če me svak ne prehiti. V ostanek od paradižnikove solate pa namakam črn kruh in potem to pojem, seveda če me svak tudi v tem primeru ne prehiti in vsega ne spije, preden jaz sploh primem kruh v roke. Mamamia mamamia

majdka  

član od: 24.9.2003

sporočila: 126

6. apr 2006 12:08

Mamamia,res se dolgo že nisem oglasila. V službi gužva (sedaj je mal zatišja, samo že v nekaj dneh bo ne samo nevihta, še kej druzga (beri orkan), doma pa itak moram se že danes na time table napisat, da bom drugo leto prišla na vrsto. Ko moja fanta ne delata, pa rač. čekirata z antivurosom . Da pa čakam, da gresta spat, sem pa kljub letom velik zaspanček, tko da komaj čakam, da grem mižule mažule. Pozabila pa sem napisat, da otroke navadiš na česen tako, da najprej samo vodo v kateri si namakal strt česen daš na solato, pol pa počas, počas še česen. Vam povem moj sin obožuje česen, sem tko vesela, da ga ima rad. Če slučajno nimam časa za česen, se kr on ponud , da bo to opravil. Pol mu pa poturim kr več glavc, da ga olup, pa ga spravim v plastično posodico, pa v hladilnik. Moji spomini sežejo na počitnice na Gojški planini, ko se je skor vse jedl iz ene sklede (ata je celo za nas otroke puding nalil v eno skledo; kako smo hitel jest, da je vsak dobil čimveč, pa pri polenti smo mi trije doma delal tunele). Midva s sinom sva včasih kar vesela, ko moža kakšen dan ni doma, pa si midva prvošva mlečen močnik iz ene sklede, pa z leseno žlico da jeva. Kaj je dobr, boljš kot pa ne vem kakšen zrezek. Samo upam lahko, da bo tud moj otrok nekej stvari pobral iz mojih navad. Ah zdej bi pa skor zajokala po tistih cajtih, ko je blo tko fajn. Sem se že od teme ločla, majdka takoj nazaj. Punce drage moje. Tista ki meša solato z rokami, naj kr meša. Kr je dobr , ni slabu. Jerca v Pastircih je rekla - Kokr je kdo navajen.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti