Roštilj-priloga

kalcicl  

član od: 10.7.2005

sporočila: 435

tema odprta - 3. apr 2006 19:08 | ogledi: 7.822 | odgovori: 14

Ker se počasi bliža čas pitnikov in s tem v zvezi tudi kulinaričnih užitkov iz roštilja me zanima kaj pripravite kot prilogo k pečenemu mesu.Jaz običajno narežem zdraven paradižnikin obvezno še čebulo,tu pa semoje ideje tudi končajo.In ker bi rada prijatelje malo presenetila s čim posebnim vas prosim za nasvet.

kalcicl

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

3. apr 2006 19:42

Paradižnik, paprika, mlada čebula, ajvar, gorčica oz. ljudje imajo različne okuse. Vedno vprašam, kdo še kaj želi zraven! LP Galja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. apr 2006 20:32

Pri nas obvezno marinirane bučke in rukola. Bučke narežem na kolobarje, jih opečem na olivnem olju, malo odcedim na papirnatem prtiču, potem pa nalagam v skledo. Vsako plast zalijem z marinado iz olja, kisa, balzamica, belega vina, strtega česna, soli in popra. Pustim čez noč ali vsaj nekaj ur in priloga je gotova. Rukolo samo blanširam, jo zrežem na manjše kose in ravnam enako - posamezne plasti v skledi prelijem z marinado kot bučke. Velikokrat zraven ponudim treviški radič na žaru. Tiste ozke, dolge glave rdečega radiča narežem na kolobarje, debele pol cm do centimeter, jih pokapam z oljem in potresem z malo vegete, opečemo na žaru. Ali pa jih opečem brez vseh začimb, samo pokapane z oljem, pa jih potem potresem z mešanico soli, popra in sveže sesekljanih zelišč. Tudi jajčevce na žaru ponudim k jedem na žaru, včasih tople, direktno z žara, včasih pa marinirane, podobno kot bučke. Tudi džuveč riž je velikokrat spremljevalec, obvezno pa krompir v foliji in zraven vsaj dve, tri vrste polivk. Pa tzatziki - naribane kumare z jogurtom, olivnim oljem, strtim česnom, soljo in poprom. Tudi kisla smetana, zmešana z malo majoneze in z veliko drobnjaka je izdatna priloga, tako za krompir kot za meso. Seveda ne sme manjkati čebula z bučnim oljem, pa koruza s curryjem - koruzo segreješ na mešanici masla in olivnega olja, potreseš z veliko curryja, premešaš, dodaš morda malo soli in žlico ali dve vina, pustiš, da se ohladi,potem pa vmešaš še kislo smetano. Poskusi pa tudi tako, da v skledo nadevaš tanko zrezano čebulo, potem pa na to daj pečeno meso z žara, pokrij, in pusti deset, penajst minut. Taka čebulica, lepo prepojena s sokom od pečenja, je tudi slastna prilogica....Pa sveža mlada čebula.... Pa mešanica brokolija, cvetače in korenja -skuhaš na pari, preliješ z marinado iz olja, kisa, vina, česna, popra, soli in veliko, veliko zelišč (jaz včasih kar kupim tisto mešanico zelišč za solato). Preliješ še mlačno zelenjavo, previdno premešaš,pokriješ in pustiš čez noč. No, skrajni čas, da se začne peka na žaru naprostem. Mi smo pozimi delali žar že na terasi... MAmamia mamamia

kalcicl  

član od: 10.7.2005

sporočila: 435

3. apr 2006 20:47

Mamamia HVALA.Zlata si,prava zakladnica dobrih receptov in idej.Ti nasveti mi bodo prišli še kako prav,če bo lepo vreme že to nedeljo.Komaj čakam... Hvala tudi tebi Galja. kalcicl Sporočilo je spremenil(a) kalcicl dne 03. apr 2006 20:48:23

PERO  

član od: 22.8.2004

sporočila: 7

3. apr 2006 21:00

popečene bučke na roštilju in solatka, mogoče še malo popečen krompirček..pa še je veliko stvari..popečeni jajčevci.. peter tamše

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

3. apr 2006 21:25

Vse kar je naštela Mamamia, pa še šampinjončki. Pri nas jih pečemo na plinski žar plošči, pečene odstavimo in posujemo z veliko nasekljanega česna. Tudi paprike na enak način pripravimo. Krompir pa samo operemo, narežemo na centimetrske ploške in na žar. Nekdo iz družine je že dal predlog, da veliko noč proslavimo na sveže zbetonirani plošči oz. temeljih za hišo, seveda ob roštilju, stolih in mizi za piknik. Samo moramo naročiti lepo vreme, a ne? Pozdravček!

dolenjcek  

član od: 19.4.2005

sporočila: 54

4. apr 2006 8:24

Na žaru popečen na palčke narezan korenček je tudi zelo dober: vzdožno ga dvakrat zarežem (pravokotno, da torej v preseku dobim enake četrtine), potem pa na 5-7 cm dolge paličice, vržem na žar, posolim, nekaj minut popečem (stvar okusa), vmes kanem malo vina, ob koncu rahlo popopram. Zanimiva je tudi na podoben način pečena čebula, treba je pa ujeti res pravo mero, da ni več hrustljava in da ni še zažgana. Narežem jo na približno pol cm debele kolobarje (pred pečenjem, seveda). Pa 1 cm debele rezine paradižnika se tudi lepo spečejo na žaru. Če si slučajno ljubiteljica zelenjave, celo na trakce ali manjše kockice narezano zelje z žara je prav okusno... Seveda je pri vsem naštetem najbolje, da gre takorekoč "z žara v usta", ne da zlagaš vse skupaj v kako skledo, kjer se potem paca in ohladi. dolenjcek

kuharica Mici  

član od: 30.9.2004

sporočila: 276

4. apr 2006 9:25

k mesu obvezno caciki , še posebej če je zunaj 30+ kuharica Mici

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

4. apr 2006 9:31

Tudi mi bomo v kratkem organizirali piknik. Poleg raznih solat, bom pripravila obvezno peperonato(mrzlo) in bučkin zavitek. Če te zanima, so recepti v bazi. Lepo praznuj. Anamarija

ALENKA_D  

član od: 2.12.2002

sporočila: 153

4. apr 2006 10:12

Pohani čebulni obročki, prebranac, na žaru pečene bučke, malancani, šampinjoni. In pa seveda paprika, mlada čebulca, paradižnik. To je pri nas vedno, se pa še kaj najde. lp Alenka

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

4. apr 2006 10:22

Pri nas postreženo poleg mesnega roštilja še na žaru pečene bučke, šampinjone, krompirček, paapriko.... in seveda veliiiiko čebule, svežega paradižnika, paprike, kumar in razne namaze - majoneza, ajvar, senf, namaz z papriko, zeleni ajvar...... skoraj nemogoče, da kdo ne bi našel kaj zase! mnjami.... ste mi pa prav zadišali s telim žarom! Lep pozdravček, S.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti