Ob receptu - uteži, kaj pa še okvirna cena?

tema je zaklenjena

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

tema odprta - 1. apr 2006 9:58 | ogledi: 1.737 | odgovori: 16

No, zadnjič je ena spraševala o utežeh ob receptu, pa nekako ugotavljamo, da različni ljudje različne stvari znamo, enim so težje, drugim lažje.

Sem med razmišljanjem mimogrede pomislila, kaj pa če bi dal moderator še rubriko za ceno zraven rubirke z izvorom recepta, stopnjo zahtevnosti in ostalim?

Za informativno ceno, seveda. Bolj kot berem forume v zvezi s prehrano, večkrat zasledim, da bi ljudje, poleg tega koliko je določena hrana zdrava (ali nezdrava), koliko kalorij ima in koliko časa se jo kuha, radi vedeli tudi koliko stane.

Jaz npr. bi, če bi se spravila delat torto, bi verjetno večino stvari morala kupit v trgovini, nekaj jih recimo imam doma, za tiste iz trgovine lahko kar točno izračunam, za tiste doma pa tudi nebi dosti zgrešila.

Pa recimo, da to nebi bilo obvezno polje. Bi vi izpolnjevali? Bi vas to zanimalo? Bi bila okvirna cena tudi nekaj kar vas pri določenem receptu pritegne?

TanjaG.

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

1. apr 2006 10:47

Tudi okvirno ceno je težko določiti. Nekateri pečejo iz moke, ki stane 200 tolarjev, jaz vedno uporabljam Olimpovo, ki stane 60 tolarjev (pa pri peki ni nobene razlike, res ne. Sem prav zadovoljna z njo.). Že ta razlika v ceni je bistvena.. pomoje bi bilo to težko. In potem je spet odvisno kje sestavine kupuješ, če so v akciji pa je sploh težko določiti ceno. Mogoče bi se to dalo uvesti, samo ne vem koliko bi ljudje to rubriko izpolnjevali. Zase vem, da bi bilo težko. Lep dan vam želim

Marjetka cvetka  

član od: 27.12.2004

sporočila: 1569

1. apr 2006 11:36

Rozanec ima prav.Zelo težko bi bilo določit tudi samo "okvirno" ceno,kajti cene izdelkov so resnično zelo različne. Vsak recept vsebuje sestavine in iz teh podatkov si lahko vsak sam izračuna okvirno ceno. Mislim tudi,da če me neka jed pritegne,sploh ni važna cena,važen je tisti užitek ob pripravi jedi in seveda tisti največji užitek,ko jed postavimo na mizo in jo z užitkom pojemo. ma naj se drugi ukvarjajo z številkami,mi pa ,ja no,uživajmo,kajne! Lep dan vam želi Marjetka cvetka!

Rebeka  

član od: 1.10.2001

sporočila: 563

1. apr 2006 11:54

TanjaG. je to prvoaprilska ali misliš resno? Če misliš resno se pridruujem Marjetki cvetki raje uživajmo kot računajmo Rebeka

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

2. apr 2006 13:56

Niti malo ni bila mišljena kot prvoarprilska, pravzaprav sem celo užaljena nad tvojim zmrdovanjem, Rebeka. Bil je predlog kot miljon ostalih. Dandanes so številke, cene in stroški za premarsikoga večji problem, kot si nekateri lahko samo zamišljamo. Ni bilo mišljeno nič slabega, kvečjemu v pomoč komu, ki je v dilemi ali naj jed pripravi ali ne. To se mi zdi tako normalno, in v večini oddaj, ki jih gledam na tujih kulinaričnih programih mirno postrežejo poleg jedi, še njeno okvirno vrednost. jaz BI pripisala okvirno ceno za jed, ki sem jo pripravila in lahko tudi to storim. Kot sem rekla; danes sem naredila cheescake z marelicami in za to sladico nakupila sestavine v vrednosti cca 1.800 sit, ven sem dobila polna pekač (35x20) in tortni model (26 cm). Kupila sem 1 kg suhih piškotov, 1 kg skute, 200 g sira Mascarpone, 1 sladko smetano, 2 kompota marelic, 1 vrečko želatine in 2 vrečki vanilinovega sladkorja, 250 g masla. Med sem uporabila domač. Za prvoaprilsko šalo je ta sladica kar dobra in bo dovolj za 2 družini. TanjaG.

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

2. apr 2006 14:07

Ne bo šlo, ker tega skoraj nihče ne bi vpisoval v bazo. In cene se (žal) spreminjajo. Kdo bo potem vodil vseh 6000 receptov in ažuriral cene??? Pa še cene so različne v različnih trgovinah. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

mamazeljka  

član od: 29.3.2006

sporočila: 462

2. apr 2006 15:41

Se pridružujem Marjetki cvetki jaz kupujem moko v sparu in en vez moke dam približno 240 tolarjev v enem vez so pa 4 kg moke in ker skuraj nikoli ne porabiš cele kile moke je težko določiti ceno mamazeljka

Rebeka  

član od: 1.10.2001

sporočila: 563

2. apr 2006 16:40

TanjaG. oprosti ampak si sploh ne predtavljam kao bi to izvedli v praksi. Se pravi da bi morala priti z računom iz trgovine,ter voditi tabelo cen različnih surovin, kaj je kje v akciji, kaj kdo kupuje in podobno. Če greš v trgovino po izdelke samo za tisto jed in vse porabiš pri pripravi veš koliko si dal, kaj pa če porabiš samo en del ali kupiš za več jedi? Ne vem,tega si res ne prestavljam. Razen če bi Jernej vnesel vse cene in bi avtomatsko preračunavalo ko vpisuješ izdelke ki jih potrebuješ pri pripravi Rebeka

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

2. apr 2006 16:44

Mogoče leta 2010 Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

2. apr 2006 17:22

V nekaterih revijah vidim, da imajo poleg receptov zraven naveden tudi znesek, potreben za pripravo jedi. Ampak revije dobijo recept z vsemi izračuni vred (kalorična vrednost, potreben čas, cena....) od specializiranih agencij, ki se ukvarjajo zgolj stem. Pri nas, amaterjih, pa je to preprosto le takrat, ko opravimo nakup za točno določeno jed - kot je na primer naredila Tanjag za sirovo torto z marelicami. Preračunavanje večih sestavin (na priemr 200 g moke za torto iz vrečke z vsebino 1 kg po ceni 169 sit za kg...; 200 dag jedilne čokolade od 400 g plošče po ceni tej in tej za 400 g....) pa meni ne bi zneslo.Vem iz izkušenj, koliko časa potrbujem, da svaku opravim obračun, ko kupim in porabim sestavine za kakšno hrano, ki mu jo pripravljam za potrebe njegovega kluba. Mislim pa, da je tudi v tem primeru možna srednja pot: ko nam izračun ne dela večjih težav ali se pačodločimo, da bomo ob določenem receptu navedli tudi ceno, to storimo v rubriki opombe. Na primer: Tanjag pošlje v bazo recept za sirovo torto z marelicami in v rubirki opombe napiše: za pekač velikosti pečice porabimo 1800 tolarjev; ali jaz napišem pri panni cotti na primer - vse skupaj znese 1500 tolarjev. Opombe so troej rubrika, ki omogoča pisanje cen za posamezen recept tistim, ki to želijo, in s tem tudi še eno informacijo več tistim, ki pri pripravi hrane gledajo tudi na ceno, ostali pa zaradi tega tudi niso nič prikrajšani ali dodatno obremenjeni. Mamamia mamamia

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

2. apr 2006 18:01

Saj bodo tudi nove rubrike, le ne bi bilo dobro, da jih je preveč, ker je le treba upoštevati, da lahko to koga prestraši pri oddaji recepta. Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti