Beljakovine - proteini

neznan uporabnik
tema odprta - 11. nov 2000 16:35 | ogledi: 20.170 | odgovori: 6

Ojla!

Preskočila bom pohvale, saj sedaj vam je že jasno, da ste najboljši!!

trenutno se ukvarjam (grrr) s svojimi kilogrami. Želela bi biti sita a vseeno ne pridobivati kil. največji problem imam, da je moja prehrana veliko prebogata z ogljikovimi hidrati, z maščobami ni težav, so na minimumu, manjka pa mi beljakovin. Oz zanima me, kakšna je razlika med beljakovinami in proteini, nato pa, v katerih jedeh je tega največ.

Tisočkrat hvala za pomoč!

En lep vikend pozdrav,

Pika

neznan uporabnik

12. nov 2000 10:34

Ahoj! Odgovoril bom v dveh sklopih. Najprej na vprašanje, nato pa še nekaj splošnega o zdravi prehrani (čeprav ni direktnega vprašanja o tem.) 1A.) Beljakovine ali proteini - vse je isto - oba izraza pomenita isto. 1B.) Ločimo beljakovine rastlinskega in beljakovine živalskega izvora. Za popolno zdravo prehranjevanje potrebujemo oboje. Smatramo, da človek potrebuje nekako 0,8g beljakovin na kg telesne teže. To dejansko ni veliko: povprečno težka oseba (cca 75kg potrebuje tako samo 60g beljakovin mešanega izvora dnevno. Kateri so najboljši viri beljakovin: viri rastlinskega izvora: stročnice (fižol, leča,grah soja in izdelki iz soje - tofu npr.), tudi žita in izdelki iz žit (tudi kruh, testenine...), krompir. Viri beljakovin živalskega porekla: meso, mesni izdelki, perutnina, ribe, mleko in mlečni izdelki (ampak ne smetana in maslo), jajca. 1C.) Kako zagotoviti dovolj beljakovin v prerhrani? Beljakovinska živila živalskega porekla imajo pogosto veliko maščobe, zato izbirajte: nemastno mleko in izdelke iz posnetega mleka (skuto z največ 10%mm v ss, sire in topljene sire z največ 25-30%mm v ss, čim manj mastne mesne izdelke (najboljši bodo z oznako varovalnega živila za srce), pusto- nemastno meso. Perutnino uživajte brez kože. Potrebno količino bi lahko opisali s pomočjo "Piramide zdrave prehrane", ali pa z neko poenostavljeno razpredelnico:Tako boste 7 g beljakovin zaužili z 35g pustega govejega, konjskega, svinjskega, telečjega mesa, perutnine, rib, lignjev in pustega sira, ali z enim jajcem ali beljakom iz dveh jajc; z 50 g nemastne skute, z 2 dcl posnetega mleka, jogurta. Z rastlinskimi živili pa boste zaužili po 5g beljakovin z 25 g suhih stročnic (ko so kuhane jih je potrebno nekoliko več:50.75g); v kruhu in krompirju pa je beljakovin premalo, da bi jih bilo smiselno računati. 2. Še nekoliko v zdravo prehrano: pišete, da bi želela biti sita in da je vaša hrana veliko prebogata z ogljikovimi hidrati... Sodobno pojmovanje zdrave prehrane in tudi shujševalnih diet predvideva hrano bogato z ogljikovimi hidrati (toda ne običajnimi sladkorji), revno z maščobami, s primerno količino beljakovin mešanega izvora, z zelo veliko zelenjave in sadja. In škrobnata živila (vir ogljikovih hidratov) naj bodo čim bolj bogata z prehranskimi vlakninami (polnozrnati kruh, kaše, kosmiči), saj ravno takšna hrana, skupaj z vlakninami iz zelenjave ( ta je na sploh nizkokalorična) in sadja neškodljivo napolni želodec, poleg tega pa je še vir vitaminov, antioksidantov... naj bo dovolj za sedaj: Upam, da nisem preveč zatežil. Pa srečno

neznan uporabnik

13. nov 2000 17:58

Zdravo! Najprej hvala! Izčrpen odgovor, sedaj vem veliko več! Glede OH pa takole. Resnicno so zdravi, tudi sama jem veliko raznih zitaric in kar nekaj zelenjave (ja, še premalo, priznam!), vendar moja presnova tudi iz tega dela zaloge na neprijetnih mestih! Oz dobi iz tega prevec kalorij. Zato sem oz zelim malo jih nadomestiti z beljakovinami. Se enkrat hvala in lep pozdrav, Pika

neznan uporabnik

13. nov 2000 19:07

HI! Vidim, da točno veste kaj hočete! Tako je prav! Da bi več ljudi tako razmišljalo! Kar se tiče zelenjave: ker se zavedate svojih šibkih točk (čeprav verjetno pojeste več zelenjave, kakor je to običajno za povprečnega Slovenca), boste sčasoma tudi to popravili. Mislim, da boste iz navedenih podatkov uspeli izračunati tudi količino potrebnih beljakovin... ter se potem odločati za ustrezna živila. Mogoče samo še to: ne pozabite na vsakodnevno izbiro mlečnih (seveda manj mastnih) izdelkov - za vaše bodoče zdravje - v nekem starostnem obdobju ženskam grozi osteoporoza in dovolj kalcija,fosforja in D vitamina v prehrani, lahko te težave omili. Samo dovolj zgodaj moramo začeti s tem. (Pa brez zamere- niti ne mislim, da vi ne bi uživali dovolj tega, samo mogoče bo to opozorilo komu prav prišlo). Še to: pogosto je težko dobiti dovolj časa, vendar je za urejanje teže in oblikovanje postave zelo pomembna tudi telesna aktivnost. In ne pozabite: v prehrani uživajte, pa če jo še tako klestite! Mogoče ob priliki še poenostavljene količine OH (ogljikovih hidratov v soodvisnosti z njihovo energetsko vrednostjo... Srečno Edited by - PINHAS on 13 Nov 2000 19:12:20

suzi  

član od: 15.10.2005

sporočila: 13

31. okt 2005 19:44

,Zanima me, kako vam uspeva, da se kologramov izgubite (moje maščobe so na minimumu, problem so beljakovijne in ...SLADKOR!!!!!!!!)? suzi

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

31. okt 2005 20:29

Suzi, če prav razumem, ne moreš izgubiti kilogramov, ker ješ preveč sladkorja? Ja, v tem primeru bo neka povezava z ogljikovimi hidrati - če jih ne pokuriš, se ti odvečni pač v obliki maščob nalagajo v telesu. Saj niso maščobe edino, pri čemer moramo paziti pri vnosu v telo pri prekomerni teži. Na vse je treba biti pozoren in zato je toliko poudarjena uravnotežena prehrano. Jaz sem se letos poleti zaradi bolezni dodobra poučila o vsem. Ni mi bilo jasno, zakaj ne smem jesti na primer lubenice, pa so mi pojasnili, da zaradi sladkorja. Pa češenj in še kakšnega sadja. Da o oreških, ki so polni kalorij, čeprav vsebujejo zdrave rastlinske maščobe, ne govorim...Zdravnik mi je na vprašanje, zakaj jih ne smem jesti, ko pa so menda tako zdravi, odvrnil, da je odgovor v naravi: toliko energije imajo, da se jih glodalci najejo pred zimskim spanjem...Logično, ne, da jih ne smem jesti, ko moram pazit ina vnos energetsko uravnotežene prehrane in maščob v organizem. In ne glede na to, koliko pazumo na hrano - brez telesne aktivnosti, tudi čisto zmerne, kot je pol urni sprehod na dan, ne bo šlo pri izgubi odvečnih kg. Pa naj si bo zaradi dravja ali pa zgolj zaradi lepše postave. Mamamia mamamia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

15. mar 2011 15:06

brezlj

Če tvoja presnova ne dela popolno, priporočam živila, ki so bogata z vlakninami (stročji fižol, mandlji, lanena semena ipd). Drugače pa je odgovor res izčrpen.

brezlj

 

Upam, da si mislil prebavo, ker vlaknine nimajo s presnovo v celicah prav nič. In  nikakor samo vlaknine niso zadosti, če zaužijemo velike količine vlaknin in ne pisjemo dovolj, si prej škodimo kot koristimo, mislim, škodimo svoji prebavi.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti