Porodniški dopust

tatam  

član od: 30.10.2005

sporočila: 179

tema odprta - 30. mar 2006 11:15 | ogledi: 51.254 | odgovori: 16

Jaz pa sem se odločila za tretjega otroka in me zanima če katera ve kako se sedaj obračunava porodniško nadomestilo-pri prvidveh je šlo na povprečje zadnjih 12 plač,potem pa se je to nekaj spreminjalo. Sedaj delam na takem delovnem mestu,da v nosečnosti ne bi mogla delat in bi se mi s tem močno zmanjšali prihodki,zato me zanima kak je s tem!

Pa kar se tiče polovičnega delovnega časa pozneje-do tretjega leta starosti. Vem,da ti prispevke plača država,kak pa je s plačo-je tudi polovična kot delovni čas?? Upam,da ima katera kake izkušnje s tem in mi bo znala pomagat. Pri prvih dveh je blo vse toliko lažje,nisem se sekirala za nič, sedaj pa sem že malo starejša, dva imam za preskrbet in rada take stvari premislim!!

LP!

tatam

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

30. mar 2006 11:24

Nisem še na tem, se pa pripravljam na odhod v kratkem, zato zbiram informacije...po mojih virih so take: porodniška je še vedno na podlagi povprečja zadnjih 12tih plač, do 3. otrokovega leta imaš pravico do skrajšanega delovnega časa (to je tvoja pravica in delodajalec ti to mora omogočit, čeprav boš slišala vse možno na ta račun), seveda je plača primerna času, ki ga delaš, dobiš pa povrnjene potne stroške in malico v celoti, dobiš regres v celoti in dobiš pripadajoči dopust v celoti. Če boš delala 4 ure, lahko računaš, da bo neto plača tudi polovična. Lahko se pa dogovoriš za 5-urni delovnik, 6-urni...stvar dogovora, vendar ti delodajalec lahko sam določi od katere do katere ure boš opravljala delo, torej ni nujno, da boš v službi od 8. do 12. ure. (meni se gre ravno zato, ker imam celodnevni urnik, a ne pa vrtca, ki bi bil tako dolgo odprt, kolikor sem jaz v službi in ker sva s partnerjem oba v izmenskem delu, je to cel Srečno in zdravega otroka ti želim TanjaG.

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

30. mar 2006 11:24

Tudi zdaj je povprečje 12 plač. Jaz sem bila celo lansko leto na porodniški, se je ravno tako izteklo. Zaradi tega mi je sicer pripadal regres, dopusta pa so mi 10 dni vzeli. Tak je pravilnik. Ja, za polovični delovni čas se dobiva polovično plačo. Za prispevke se moraš pa fajn pozanimat, da ti jih ne pozabijo plačevat. Moji tašči jih niso, uhhh, leta nazaj, pa je delala v zdravstvenem domu, pol je pa narobe hodilo, ko je hotela jit v penzijo...

pppp  

član od: 1.12.2005

sporočila: 231

31. mar 2006 18:11

danes sem šele videla temo, pa ti lahko odgovorim iz prve roke, ker trenutno koristim krajši del. čas, 4 ure. torej, povprečje zadnjih 12 plač še vedno drži, do otrokovega 3. leta starosti ti socialno plačuje za ostalo polovico del. časa prispevke do MINIMALNE plače v RS, ta je po zadnjih podatkih (za pretekli mesec) 122600,00 sit bruto. lahko pa se zmeniš z delodajalcem za zaposlitev po 5 ali 6 ur dnevno, odvisno od tega, kako ti bodo lahko šli na roko. glede tega pa, da ne bi plačevali, pa itak dobiš odločbo od socialnega, tako da imaš v roki uraden dokument, na katerega se lahko zglasuješ v primeru nesporazumov. z delodajalcem pa je potrebno podpisati novo pogodbo o zaposlitvi z skrajšanih del. časom, oziroma narediti aneks k obstoječi pogodbi. takole, upam, da sem ti pomagala. jaz sem se odločila za polovični del. čas, torej 20 ur tedensko, delam vedno samo popoldne, tako da se z možem vidiva samo na vratih, eden pride, drugi gre. tako je nekdo ves čas z otroci, plačevati dvema vrtec pa odtehta tistih pol manj plače, ki jo dobim za polovični del. čas. za razmisliti, kaj je boljše za družino! pppp

tejča  

član od: 25.3.2002

sporočila: 243

31. mar 2006 20:45

sedaj je za porodniško tako - gre za izračun povprečja zadnjih 12 bruto nakazil; to se pravi, če si bila na bolniški vseh 12 mesecev, se računa bruto porodniška od teh bruto zneskov bolnišk, ki so ti bile nakazane. tejča

izid  

član od: 31.8.2004

sporočila: 261

1. apr 2006 12:55

Ne razumem, ko govorite o polovični plači. Res je, da si pri delodajalcu plačana za tistii delovni čas, ki ga opravljaš, preostali čas do polnega delovnega časa (8 ur) pa ti plačuje socialno (porodniški) do tretjega leta starosti. To pomeni, da dobiš celo plačo. Delodajalec plača prispevke od plače,ki ti jo nakazuje, socialoi pa od porodniške. Tatam lepo je, da si se odločila za tretjega otroka. Pa enega zdravega dojenčka ti želim.

tejča  

član od: 25.3.2002

sporočila: 243

1. apr 2006 20:46

izid, socialna ti plačuje samo prispevke, za "čas doma" nič ne dobiš - plačila mislim. Tako da dobiš plačane prispevke (delodajalec za 4 ure, socialna za 4 ure) pa plačo za 4 ure dela, pa seveda prevoz, malica. Aja, pa še v dohodnino moraš tud prijavit tiste prispevke, ki ti jih plačuje sociala. tejča Sporočilo je spremenil(a) tejča dne 01. apr 2006 20:47:23

buba11  

član od: 11.2.2005

sporočila: 28

2. apr 2006 13:54

Ni ti treba prijavit v dohodnino to kar ti država plača prispevke. Sem se pozanimala in so mi rekli da je to neobdavčeno in ni treba vpisat. buba11

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

17. apr 2006 12:21

Ministrstvo za delo ima zelo dobro urejeno spletno stran, kjer najdeš vse, kar te zanima, sicer pa ti svetujem, da pokličeš na CSD. Meni so pred odhodom na prodniško pojasnili vse, kar me je zanimalo, mi tudi izračunali porodniško (informativno si jo lahko izračunaš tudi sama na spletnih straneh CSD-ja). je pa porodniško nadomestilo enako dvanajstini vseh bruto prejemkov od katerih so bili obračunani prispevki za socialno varnost, izplačani v zadnjih dvanajstih mesecih pred nastopom porodniške - torej tudi ev. plače za nazaj, poračuni, ne pa regres... če boš v času nosečnosti na bolniškem dopustu, bo za ta čas plača ustrezno nižja in bo posledično nižja tudi porodniška. Irena

fordfiesta  

član od: 25.2.2004

sporočila: 61

18. apr 2006 16:52

Dodajam samo tole: porodniška res znaša povprečje zadnjih 12 plač, morate pa biti previdne. Čemur mi pravimo "porodniška", je uradno sestavljeno iz dveh delov: porodniški dopust in dopust za nego in varstvo otroka. Zakaj opozarjam na to razliko? Ker je znesek nadomestila za porodniški dopust tak, kot sem opisala na začetku, medtem ko je nadomestilo za dopust za nego in varstvo otroka navzgor limitiran!!! Meje se sicer ne morem spomniti, znašala pa naj bi okrog 400.000 - 500.000 SIT. Pomembno za tiste, ki tak znesek presegajo. (Srečnice). LP, Mateja

pppp  

član od: 1.12.2005

sporočila: 231

18. apr 2006 19:47

tejča, plača je res polovična, če delaš 4 ure dobiš tudi plačanih samo toliko. razlika do polnega delovnega časa, ki ti ga plačuje socialno, je samo za razliko za prispevke. neto izplačila ne dobiš! pppp

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti