Naravne barve za pirhe

Mohka  

član od: 30.9.2005

sporočila: 81

tema odprta - 30. mar 2006 10:39 | ogledi: 19.179 | odgovori: 46

Pozdrav vsem!

Kmalu jih bo treba pobarvati. Pirhe namreč. Prazniki se hitro bližajo..

Letos sem se odločila, da ne bom uporabljala umetnih barv, pa me zanima, če poznate še kakšno naravno barvilo. Jaz poznam samo čebulne olupke, pa še to ne vem, kolikšna količina olupkov in koliko časa je potrebno, da so potem rezultat tisti lepi temnorjavi pirhi..

Hvala za odgovore in lep pozdrav!

Mohka

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

30. mar 2006 10:56

Kuhano jajce čez noč namoči v teran. Full dobro. lp, Klavdija

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

30. mar 2006 11:05

A v refošku bi bil enakl rezultat? Doma imava pač tega...

Mohka  

član od: 30.9.2005

sporočila: 81

30. mar 2006 11:07

Klavdija, a morajo biti jajčka še vroča, da se potem bolj intenzivno pobarvajo? Mohka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

30. mar 2006 11:26

Letos je barvanje padlo na moja ramena in barvala jih bom v čebulnih olupkih, ampak tako, da bom na jajca z nogavico pritrdila razna zelišča in listje - potem pridejo tako lepi vzorci. Pa še to s teranom bom poskusila, nekaj pa jih bo gotovo pobarvanih tudi z onimi barvami iz vrečke. Mamamia mamamia

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

30. mar 2006 11:29

Jaz jih barvam samo v čebulnih olupkih, čim več jih imaš bolje je, jaz jih dam na dno posode v mrzlo vodo, količino ti ne znam povedat, recimo dve do tri pesti, odvisno je tudi od čebule. Fino je , če daš malo olupkov od rdeče čebule, je barva lepša, razen, če nimaš domače čebule, potem je druga pesem. Na to dam na olupke jajca in dam kuhat, cca 15 do 20 minut. Ven vzamem vedno vroče, ker če se ohladijo v vodi, potem "zelenjava" ne gre dol - jaz jih vedno delam z vzorci - trava, regrat, razne rastilne.... Kadar pa jih barvam v umetnih barvah, vedno dam vroča in mislim, da mora biti tudi barva vroča (to prebei na navodilih) Za zeleno uporabljajo koprive in špinačno - blitvo, za rdečo rdečo peso. Jaz sem enkrat poskusila (se točno ne spomnim) mislim, da v koprive pa je bila katastrofa. Nič se ni prijelo, samo jajca so bila tako zelenkasto umazana, kot bi bila stara 100 let. in sedaj uporabljam samo čebulo. LP smrkolina

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

30. mar 2006 11:30

Mohka, jaz jih vsako leto barvam samo s čebulnimi olupki. Kuham jih kot običajno trdo kuhana jajčka 10 minut. Barva je lepša, če je čimveč olupkov, predvsem rdeče čebule. Ker imam dovolj časa, jih okrasim z raznim plevelom, regratom ali deteljicami in ovijem s starimi razrezanimi koščki žab in zavežem s sukancem. Nam so taki zelo lepi. Intenzivnost barve pa je odvisna tudi od barve jajčk. Prijateljica pa jih je ovila s koščki elastike, enim, dvema vzporednima, na križ in podobno. Tudi interesantno za spremembo. Sem pa že poiskušala z rdečo peso, špinačo, žafranom - brezuspešno. Letos morda poizkusim po nasvetu 631141 namočiti v teran - me prav zanima rezultat. LP Dušanka Sporočilo je spremenil(a) DUŠANKA dne 30. mar 2006 11:32:38

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

30. mar 2006 11:35

Oho, mamamia in smrkolina, kako smo istočasno bile istih misli Dušanka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

30. mar 2006 13:06

Še malo zgodovine, snete z neta: Kot pravi izročilo, je prvo velikonočno jajce rimskemu cesarju Tiberiju prinesla Marija Magdalena. Po Jezusovem vnebohodu se je Marija Magdalena odpravila v Rim. V tistih časih so vsi ljudje vladarju prinašali darila. Bogati so prinašali dragocenosti, reveži pa tisto, kar so lahko. Zato je Marija Magdalena, ki razen vere v Kristusa ni imela ničesar drugega, vladarju Tiberiju prinesla kokošje jajce in mu rekla: "Kristus je vstal!". Vladar ji je odgovoril, da nobeden ne more vstati od mrtvih in da je v to tako težko verjeti, kot v to, da lahko belo jajce postane rdeče. Še preden je Tiberij to izrekel do konca, je jajce pordelo. Prvič je barvanje jajc za veliko noč omenjeno v pergamentnem rokopisu iz 10. stol., hranjenem v samostanski knjižnici sv. Anastazija v Grčiji. Veliko noč se v glavnem povezuje s pobarvanimi jajci. Loni Makaroni

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

30. mar 2006 13:29

V teranu (no tudi refošk bo v redu) jajca lahko mirno skuhate. Rezultat je precej zanimiv, čeprav običajno daleč od pričakovanj - jajca se obložijo z vinskim kamnom in dobijo temno vijoličasto srebrnkast poprh (kristalčke) ki se na soncu lepo svetijo. Ni pa to neka divja temnordeča barva, kot bi človek sodil po teranovi naravni barvi. Kakšna pridejo samo od namakanja moram še sprobat. Letos imam v planu jih nekaj skuhat v roiboos čaju (ki pušča take lepe robove na porcelanu da se bo tudi na jajčka menda kaj prijelo), pravijo da je dober tudi pravi čaj. Čebula se z menoj ne pogovarja, še enkrat mi ni uspelo narediti tistih lepih čokoladno rjavih svetlečih pirhov ki so mi tako všeč. Vedno ratajo nekaj čudno lisasti in neizrazite barve. Večina ostalih nasvetov - špinača, kamilice, bezgove jagode, koprive.. rezultat enak ničli oz. smo šli kupit one prastare berčonove barve, ki imajo enako embalažo že 30 let. Še eno vprašanje - ali vi potem pirhe hranite v hladilniku dokler jih ne pojeste ali so kar zunaj, npr na mizi, kot del velikonočne dekoracije. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

30. mar 2006 13:34

Mi hranimo pirhe vedno zunaj, nikoli v hladilniku, pa še nikoli ni bilo nič narobe. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti